Henna Virkkunen teki upeaa työtä Suomen kuntaliitoshankkeessa. Nyt me vahankalaisetkin saamme Saarijärven kirjastoautopalvelut rakkaaseen kotikylämme. Hienoa kokoomus ja demarit.
Kuntaliitosselvitys Karstulalle hieno juttu
H.W. Dostohevski
15410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Niinpä. Ne palvelut, mitkä valtio on tähän asti hoitanut, niiden rahoituksen hoitavat suoraan kansailset itse. Vahangaltakin on varmasti kiva lähteä Saarijärvelle päivystykseen. Ja yläasteelle Saarijärvelle. Ja kun polttoainekin on halpaa, niin matkahana on elämys!
Toivottavasti syrjäseudun, pienkylien ihmisillä rahapussi on kunnossa, sillä kohta on kyyti kylmää.
Ai perskules, unohdinko sen veroäyrin ja muiden kunnallisten maksujen nousun Saarijärven tasolle. Olinpas huolimaton, mutta ei hätää: kohta ollaan kaupunkilaisia!
Kelpaiasi ne palvelut tänne vastikellekkin,kirjastoauton käynnistä onkin jo aikaa
Ettei sinulla olisi sama tauti kuin minullakin?
Ilmeisesti tarkoitat Vastingin laajaa kyläkunta-miljöötä. Googlaamalla Vastinki, yllättäin sieltä löytyy taiteellinen kartta-versiokin.Kylä tuntuu olevan sangen persoonallinen ja myönteisen poikkeava ilmentymä.
http://www.karstula.net/vastinki/
Uljaasti vaan itsenäisenä ja ylpenä.
Ja mitäs siitä sitten jos joka jumalan vuosi olemme köyhäinapua olleet valtiolta ruihnaamassa.
Onko Karstulalla vara jäädä yksin.Kunnassa ei ole työpaikkoja.Honka vetää viimeisiä.metalliteollisuudella on hiljaista.Ainoastaa terveydenhoitoala työlistää hyvin.Palvelut häviävät ihmisten myötä.Kannattaisi vähän lukea tilastoja!
Aivan samaa mieltä, Karstulan on aivan turha haaveilla pysyvänsä itsenäisenä. Ei mitään järkeä. Eihän täällä ole kohta enää mitään, kaikki palvelut viedään pois. Joutuu muutenkin jo asioimaan Saarijärvellä, ei muutakuin sinne kaikki. Just peruselintarvikkeet löytyy, muutapa ei sitten. Kohti Saarijärveä (tai Tuuria) käy muutenkin ostosmatkat. Niin ja mikäs on Karstulan tk:n kohtalo? Eikös sitäkin jo ajeta alas? Pitkäaikaispotilaiden sijoituspaikka, olin lukevani jostain lehdestä....
Varmaan täällä ei ole kohta niitä vähiäkään palveluja, jos teet ostoksesti Saarijärvellä tai Tuurissa.
Ei oo pian laitospaikkojaan Karstulassa. Ajetaan hissunkissun alas nekin.
Karstulan terveyskeskus on jo vitsi.Terveyskeskus-vitsi-lääkäri Markus Heiskanen puhuu linkissä aivan asiaa. Karstulan Virkkus-Salatut elämät ja "Kirvessyrjän" terveyskeskuksesta.
" Niin ja mikäs on Karstulan tk:n kohtalo? Eikös sitäkin jo ajeta alas? Pitkäaikaispotilaiden sijoituspaikka, olin lukevani jostain lehdestä...."
http://www.youtube.com/watch?v=1cCrR0vT0Pk
HAha, 1 ongelma on tuossa että Saarijärvellä on niin rumia naisia...
Säärijärven naisilla on liian isot jalat, seksiin olemattomia, tämähän on se pointti että pitää erottaa Karstulasta neanderilaiset jalat :D:D vaikka dynamiitilla sitten, jotta ei synny lisää lättäjalkoja, ja huonoja vaginoita.
Saarijärven naisten pitäisi pienentää vaginaa, joka tietysti on mahdotonta kun niin monta pippeliä on jo ollut sisällä.
Karstulan miesten ongelmana - pienikokoinen penis?
Tuollaiset toteamukset ovat vaan pienimulkkusten puhetta.
" Saarijärven naisten pitäisi pienentää vaginaa, joka tietysti on mahdotonta kun ......"
Karstusten vehkeet ovat niin kookkaita, että niistä pystyy lyömään vetoa Toto-kioskilla. Ajatelkaapas Saarijärveläiset Natura-munat sitä.
Kyllä! Näyttää ainakin Saarijärveläistytöt tykkäävän lännen pokien vehkeistä.