KANSANEDUSTAJIEN MÄÄRÄ PUOLITETTAVA

SavPr

Kansanedustajia, avustajia, virkamiehitä ja kaiken maailman asinatuntijoita on meillä aivan liikaa. Suurimmat päätökset tehdään jo nyt EU:n toimesta.

Kehä kolmosen pohjoispuolta ollaan tyhjentämässä kuntaliitosten nimissä. Suuret kunnat toimivat vain kekustan liepeillä. Sivukylät hylätään mikä johtaa automaattisesti niiden autioitumiseen. Varuskuntien lakkauttamista perustellaan säästöillä. Itäraja jätetään sovinnolla itänaapurin kaapattavaksi. Samoin puoli maata kehä kolmosen pohjoispuolelta.

Miksi meidän veronmaksajien pitää maksaa 200:n kansanedustajan ja heidän apureittensa palkat ja ministerien yksityiskoneilla lentelyt Brysseliin sekä kaiken maailman kulukorvaukset?

Kansanedustajien ja muiden verosyöppöjen puolittaminen alentaisi kuluja pitkällä aikavälillä enemmän kuin nyt tehdyt idiottipäätökset.

Järkevämpää olisi pitää koko maa asuttuna.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdfdfdfdfdf

      Samaa mieltä!

    • lama on kiva

      ASIAAAAAAAAAA...PUOLET PITÄS AMPUU,,, eheh omia perseitä vaan katotaan
      jauhetaan samaa paskaa onneksi venäläiset ostaa tän maan kokonaan hienoo
      eheh

    • Säästöä eduskunnasta

      JÄRKEVÄÄ.
      Kansanedustajat kansalaisalotteella puoleen. Samalla virkakoneisto, hallintokulut, edustus ja matkakulut puolittuu.
      Puoluetuet puolittuu edustajilta. Avustajat vähenee.
      Joka paikasta säästetään, miksei julkisedustuksista. Finnairille ja juniinkin tulee kerrankin tilaa.Limousinekulut kuriin.

      Kerrankin oikea supersäästö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      175
      1209
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe