OECD tilattiin lobbaamaan lähes kaikkea mahdollista valtiovarainministeriön, eli nykyisen hallituksen ja Elinkeinoelämän keskusliiton ajamia ”uudistuksia”
Helsingin Sanomissa 8.2.2012 olleessa kirjoituksessa OECD:n sihteeristön Suomi-deskin päällikkö Henrik Braconier lausumat kolme”teesiä” ovat kuin suoraan valtiovarainministeriön Raimo Sailaksen tai EK:n Mikko Pukkisen suusta.
”Suomeen voisi riittää 30–50 kuntaa”
”Suomen nykyiset toimet eivät riitä vastaamaan ikääntymisestä johtuvaan kestävyysvajeeseen”
”Raportissa kehotetaan Suomea muun muassa nostamaan eläkeikää ja vaikeuttamaan aikaista eläkkeelle siirtymistä”
Kurioseteettinä voi laittaa googleen haun ”Henrik Braconier” ja lukea mitä hän on ”itse” maailmalla puhunut ja millä titteleillä, niin huomaa hänen yleensä esiintyvän tittelillä senior economist and head of the UK desk, mutta kirjoitusten sisältö on hyvin usein sama kuin nyt tällä kertaa Suomi-deskin päällikkönä.
Tietenkin näin amatöörimainen lobbaus näkyy läpi, eikä lobbauksella ole uskottavuutta, mutta siitä huolimatta, hyvät Suomi24 foorumin lukijat, voin itse ennustaa että nämä kolme asiaa ovat esillä kaikissa valtamedioissa lähimmät viikot, kun kerran OECD on näiden takana eikä suinkaan VM tai EK.
VM ja EK tilasi OECD:n lobbarin
Uskottavuus puuttuu
1
<50
Vastaukset
- 19+10
Olen naureskellut samalle jo vuosia. OECD-bulvaaneilta ostetut selvitykset ovat NIIN läpinäkyviä. Niiden uutisointi sellaisenaan kertoo korutonta kieltä tiedotusvälineimme alennustilasta. Alkaa olla yhä vaikeampi uskoa, että toimittajat laskettiin joskus vuonna kivi ja sakset älymystöön kuuluviksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad911487- 541033
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että384877- 156859
- 56733
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän124727- 51668
- 57641
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38635- 76632