S500 Tankkaus

Anteeksi tyhmä kysymykseni, mutta en rehellisesti sanottuna tiedä autoista kovin paljoa. Sain auton (Mercedes-Benz S500 vm. -04) lainaan viikoksi. Kysymyksenä, että saako autoon tankata E10 vai pitäisikö käyttää E5 polttoainetta? Bensatankin luukussa ainakin maininta 95 bensalaadusta?
7610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ruiskit tankkin omat pillumehusi, niin ei yski.

Äänestä

Iltaa

Kyseistä autoa en omista, mutta mersulla pääsääntöisesti kaikkiin malleihin vuosimallista -90 alkaen sopii E10 käytettäväksi (pl. AMG- ja CGI-malleja). Sekä E5 ja E10 ovat siis 95-oktaanisia polttoaineita. Luonnollisesti tietyille (isommille) moottoreille edellytetään 98-oktaanista bensaa, mutta luukussahan oli mainittu 95 (?). Ohjekirjasta löytynee varmistus.

Toki et ole allesi saanut ihan jokapojan menopeliä, joten kannattanee varmistaa omistajalta kuinka tarkka tämä on autostaan ja bensoistaan...

Äänestä

Kyllä voit käyttää huoletta E10 polttoainetta.Jos haluat paremman käynnistyvyyden ja pienemmän kulutuksen,valitset 98 oktaanista.Shellin V-power on hyvää tavaraa.Itse käytän sitä jatkuvasti vanhemmassa ässässäni.

Äänestä

Ihan mielenkiinnosta, mitä merkitystä on sillä, kumpaa käytät? tuolla bensankulutuksella se 5-10 sentin hinnanerolla ei enää mitään merkitystä

Äänestä

s500 omistajana voinen kertoa että kumpikin käy.

Äänestä

Jos haluat optimoida moottorin suorituskyvyn, kannattaa ehdottomasti laittaa kolme osaa E10:ä ja kaksi osaa E5:sta. Eli jos tankkaat 50 litraa, niin 30 litraa E10:iä ja 20 litraa E5:sta. On erityisen tärkeää talvisin, että kaikki moottorin teho käytettettävissä. Jäät muuten helposti kiinni ylämäkiin tai vähänkin paksumpaan lumeen ja tarvitset työntöapua.

Äänestä

Laittaisin sekaan kuitenkin vielä kupillisen juuri keitettyä kahvia, se piristää kummasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ninnuli88 kirjoitti:

Anteeksi tyhmä kysymykseni, mutta en rehellisesti sanottuna tiedä autoista kovin paljoa. Sain auton (Mercedes-Benz S500 vm. -04) lainaan viikoksi. Kysymyksenä, että saako autoon tankata E10 vai pitäisikö käyttää E5 polttoainetta? Bensatankin luukussa ainakin maininta 95 bensalaadusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu