Vi finlandssvenskan är alla krigshjältarna. Vi måste ha egen garnison. Du finnjävlar är bara feg stackarna.
Garnison
framåt
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Du borde läsa litet mera pakkoruotsi,det där hörs inte så bra.Så där kan man inte skriva.Du finnjävlar ?Vi finlandssvenskan ?Feg stackarna ?
Nähtiinhän se jo viime sodissa että ruotsinkielinen joukko-osasto on turvallisuusriski. Kansalaissodassa se oli teloittajaosasto - oman kansan teloittaja.
Ei kannata pitää ruotsinkielistä joukko osastoa. Miettikää mitä voisi tapahtua jos joutuisimme sotaan Ruotsia vastaan. Jo aikojen alusta kenraalit ovat jakaneet etniset ryhmät joukkoihinsa sekaisin ettei kapinaherkkiä jouko-osastoja syntyisi. Pidän hurrien toimintaa viime sodissa nimenomaan kapinan kaltaisina toimintana ja suurena riskinä valtakunnan turvallisuudelle.
Ongelmia ruotsinkielisten taholta syntyi vaikka olimme sodassa Neuvostoliittoa vastaan. Syy oli motivaation puute puolustaa vieraskielistä Suomea.
Ruotsinkieliset tahot olivat sitä mieltä että Suomen olisi pitänyt olla osana Ruotsia koska silloin sotaan olisi jouduttu. Neuvostoliitto kun ei olisi uskaltanut hyökätä Ruotsia vastaan. (hurrien romanttista toiveunta)