Kaupunginjohtaja haluaa rakentaa itäisen ohikulkutien.
Hankkeeseen Salon pitää ottaa lainaa 9 miljoonaa euroa, ainakin aluksi. Salon kustannukset tulevat lopulta olemaan ainakin kaksinkertaiset. Lähes kaikissa rakennuskohteissa(kaupungintalo pois sulkien) ovat kustannukset nousseet ainakin kaksinkertaisiksi.
Mitä tällä saadaan.
Kilpailutuksen vuoksi tänne tulee suuri joukko ulkomaalaisia työntekijöitä.
Kiitos EU:n
Salolaiset työttömät jäävät nuolemaan näppejään, muutamaa kuorma-autoilijaa lukuunottamatta.
Ohikulkutiestä uusi Nokia.
Kauppiaat saavat myydyksi pakastepizzoja sanoo Mannervesi.
Rakennetaan samalla lentokenttä, että kaupunginjohtaja pääsee Vietnamiin hakemaan työväkeä huutavaan työvoimapulaan.
Kentän viereen rakennetaan, totta kai Guggenheim museo. Näistä hankkeista tuleekin mukava summa 1% taiteelle, ja Salo pelastuu.
En jaksa ymmärtää.
Ohikulkutiehen 9 miljoonaa
10
261
Vastaukset
- Saigon Shakes
Ei voi kuin ihmetellä Rantapallon järjen(?) juoksua taas..
SSS:n toimittajan kysyessä rahoituksesta hän vastaa: "Älä esitä noin vaikeita kysymyksiä". Osoittaa vahvaa asiaan paneutumista.
Loistava ajoitus aloittaa taas ohitustien lobbaaminen!
Valtiolta mahdollisesti saatavalle elvytysrahalle ei juuri tärkeämpää käyttöä nyt olisikaan kuin tuo täysin tarpeeton tiehanke!
Eikö nyt voitaisi jo aloittaa kampanja joka tähtää Kusirakon erottamiseen?- muuttajat
"Järjenjättiläinen,kyllä hävetti tirehtöörin "esiintyminen televisiossa.Hänellä ei ole minkäänlaista visiota työstään! Aivan tyhjäntoimittaja mutta toivottavasti huomaa liikemiesten kanssa että vietnamilaisia ei tarvita? Mistähän noita ilmestyy kaupungin johtoon?Kuten kaupungintalokin sen rakensi ja muuttohommat tekivät
vieraspaikkakuntalaiset!
- määjuu
Juupa juu, tietyöthän tämänkin kylän pelastaa.Eiköhän se nyt kuitenkin ole niin että ensin pitäisi saada tähän kylään jotakin tärkeää/tarpeellista toimintaa mikä sitä tietä tarvitsee.Kyllä nuo nykyisetkin tiet riittävät kun ei niitäkään oikeen ole varaa hoitaa ja kunnostaa! Mitä seuraavaksi herra Johtaja ehdottaa?Syväsatama Salonjokeen? Siitä se vienti lähtisi vetämään ja saisi kätevästi laivattua niitä Vietnamilaisiakin paluu kyydissä.
- tyhjäntoimittajia
ensin liikennettä ja toimintaa saloon...
.."ei hätiä mitiä,taimela äänestää tyhjää"!
työtä ei ole ja rantakakolle kenkää.. - haaveissani vainko o
Kun tämä pitkään kaivattu tie lopulta tehtäisiin,muistakaa suunitteliat liikennevalot
on viime vuosi tuhannen keksintö.
2 tuhatta luvulla on ruvettu käyttämään KIERTOLIITTYMÄÄ risteyskohdissa,jotka toimivat, eivät kaipaa jatkuvaa korjausta kunhan ovat riittävän isoja esim:erikois-
kuljetuksiin ja liikenne määrään kasvuun.
Salossa nykyinen ohikulkutie, liikenne kulkisi paljon joustavammin jos nämä (3) kolmet
liikennevalot olisi korvattu kiertoliittymällä (tilaa olisi ),kaikkien olisi pakko hiljentää
auton alle jäisi korkeintaan ihmiset jotka oikaisevat ohikulkutie yli.- haaveita riittää
Rantakokon suunnitelmista löytyy lisää mielenkiintoista.
www.tapioarjo.com
Mitä helve---tiä sen pölvästin päässä liikkuu, meinaan Rantakokon. - pelottavanäköinen
haaveita riittää kirjoitti:
Rantakokon suunnitelmista löytyy lisää mielenkiintoista.
www.tapioarjo.com
Mitä helve---tiä sen pölvästin päässä liikkuu, meinaan Rantakokon.Pelottavan näköinen tyyppi, mutta kirjoittaa asiaa.
Kannattaa selata blogia aimo askeleen taaksepäin. - kaivataanko tietä+
pelottavanäköinen kirjoitti:
Pelottavan näköinen tyyppi, mutta kirjoittaa asiaa.
Kannattaa selata blogia aimo askeleen taaksepäin.Tällä foorumilla joku huutaa jo Nallea avuksi ohikulkutien rahoittajaksi.
Mitä koko tiellä tehdään, rahoittaa sen kuka tahansa?
Ohikulkutien pitäisi jo nimensäkin perusteella mennä Salon ohi, ei läpi, keskeltä persaukista kylää
Rakennustyömaa tuo vaan itäeuroopan varkaita lisää seudulle,työkalut häviävät pienemmistäkin rakennuskohteista.
- RAMPIT ENSIN
AINOA mitä tarvitaan on moottoritie RAMPIT! Liittymät "Salaisiin ja Tupuriin" esimerkiksi? Kunhan johtajat heräisivät notta vanhat tiet ja liittymät ENSIN KUNTOON! MUUTA EI TARVITA?
Tuo on täysin totta! Pelkästään rampit vaan tarvittaisiin niin Salon "vetovoimaisuus" kasvaisi kohisten. Hyvät kulkuyhteydet on kaiken ao. En oo ikinä ymmärtänyt sitä minkä takia yksityinen autoilu pitää tehdä niin hankalaksi ja hitaaksi. Oman auton käyttö on kuitenkin välttämätöntä "maaseudulla". Milläköhän nuo Salon päättäjät saisi tietoisiksi asiasta, että rampit pitää saada mahdollisimman nopeasti, jotta ihmiset voivat kulkea töihin muualle kuin Saloon esimerkiksi Turkuun, Lohjalle ja pk-seudulle! :) Nokia kun ei oo lisäämässä työntekijöitään Salossa!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2022133
- 1341178
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa22824- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34741ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 9532