kotiinsa tekemään remppahommia, ei kotiapuun ja valittavat kun joutuvat maksamaan tehdystä työstä. Se 27e tunnista, johon sisältyy alvit on ihan ihan liikaa . Sitten nämä useita tuhansia tienaavat eläkeläiset yrittävät saada 4H tai kortteliavusta ilmaista työvoimaa kotiinsa palvelemaan ja tekemään pieniä remppatöitä.
Joillekkin varakkaille on jopa sadan euron käynti kuukaudessa liikaa, vaikka siitä saa lähes puolet takasiin veronpalautuksina. On siis kyse näistä todella hyvätuloisista eläkeläisistä.
Ja koska työntekijä eli siis yrittäjä jää jatkuvasti ilman keikkoja, on turvauduttava toimeentuloon ja olemattomiin pätkätöihin toisilla firmoilla.
Ja kaiken huipuksi meille valittiin Sauli presidentiksi.
Joillekkin varakkaille on jopa sadan euron käynti kuukaudessa liikaa, vaikka siitä saa lähes puolet takasiin veronpalautuksina. On siis kyse näistä todella hyvätuloisista eläkeläisistä.
Ja koska työntekijä eli siis yrittäjä jää jatkuvasti ilman keikkoja, on turvauduttava toimeentuloon ja olemattomiin pätkätöihin toisilla firmoilla.
Ja kaiken huipuksi meille valittiin Sauli presidentiksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Niinistö tukee varakkaita hyvätuloisia ihmisiä ja pienyrittäjät, jotka tienaa vähemmän kuin päivärahan saajat jäävät täysin puille paljaille. Katsotaan, että kun on yrittäjä mikä tahansa, niin kuvitellaan sillä olevan rahaa kuin roskaa ja siksi varakkaatkin tinkivät hinnoistaan.
Ikinä en mene töihin. Helpommin leivän saa silloin ja paremmankin kuin työssä ja nopeammin ja helpommin kuin tehdä 8 tuntia duunia joka päivä.
Aika hyvin päätelty, mutta vaikka on veronpalautuksen osalta soopaa.
Alvin jälkeenkin yrittäjälle jää yli 21€ tunnissa. Jos tuosta otetaan lakisääteiset eläke ym muut kulut pois niin silti tuntipalkaksi jää yli 14€/tunti. Kuukausipalkkasi on kuitenkin bruttona noin 2200€ (7x5x52/12), joka ei liene kovin heikko hanslankarille.
Mikäli toisaalta ryhtyisit "riistoporvariksi" ja palkkaisit jonkun tekemään työn puolestasi 10€ tunnissa niin silloin duunarisi maksaisi 4 euroa hikeä työtunniltaan sinulle.
Kumpi siis olet, työntekijä vai yrittäjä, molempina olosi ei oikein luonnistu?
Ei vaan tarkoitan, että asiakas saa veronpalautuksina takaisin kunhan muistaa ilmoittaa verolomaakkeeseen kotitalousvähennykset. Jos siis kotiasiakas maksaa noin satasen kuussa työstä, josta saa kotitalousvähennyksen niin maksaa itse vain n. 50 euroa kuussa . Mutta ei nämä varakkaat haluaisi maksaa mitään vaan kyselevät usein, miksei kaupungin kotihoito hoida heitä ilmaiseksi. No ensinnäkään niille ei kuulu remontit ei kotisiivoukset eikä muutkaan tukipalvelut, mutta kaiken pitäisi tapahtua lähes ilmaiseksi. Olen sanonut heille, että on myös palveluja, jotka pyytää tuplasti enemmän hintaa kyseisistä palveluista ja että korttelikoti tekee ainoastaan vähävaraisille vanhuksille töitä.
Ja voi kun saisinkin tuon 2200 euroa bruttona .
Olen Yrittäjä ja veloitan Työntekijästäni 55e tunti.
Itse kun tilasin Timpurin töihin firma veloitti 45e tunti.
Kauhea hinta ! Kyllä ahisti.
Kusipää olet !
Minulla on tuntiveloitus vain 48€, mutta maksatan asiakkaalta myös matkakulut.
Pimeitä remonttimiehiä löytyy .
Olen Wahlroos ja veloitan itsestäni 1 798e tunti.
Ja 300 000e vuodessa maataloustukia kilisee tilille.
Veroja en maksa !
Eipä tietenkään koska varakkaiden rahat menee muihin sijoituksiin.
Hyvää palkkaa eipysty maksamaan mutta höpöhöpö sijoituksiin on varaa.
Jos mummo maksaa kukaudessa esm sata euroa ja saa siitä 45 % kotitalousvähennyksen niin ei voi sanoa kotipalvelua kalliiksi. Jos mummo ei ole valmis uhraamaan noin 60 - 100 euroa kuukaudessa siihen, että saa apua kotiinsa niin hankkikoon sitten ilmaisen työntekijän vaikka Aasiasta. Ei yrittäjät pyhällä hengellä ja kiitoksella laskuista ja menoista selviä.