Ajelin vuosia sitten Parkanosta tietä 23 Savoon päin. Jossakin kohtaa matkan varrella tien oikealla puolella oli sellainen musta kyltti, jossa teksti "Kullinkierto". Sukulaiset eivät uskoneet sellaista olevan, ja takaisin tullessa tarkoitukseni oli valokuvata kyltti, mutta en löytänyt sitä ajaessani tietä "väärään" suuntaan. Oletteko tavanneet ko. kylttiä, vai onko se jo riisuttu pois, kun paikan nimen maininta kyltissä liikkuu sovinnaisuuden rajamailla? Tosin jos nimi on alkusuomea, ei sen merkitys varmaankaan ole alunperin sama kuin mitä sanalla nykyisin ymmärrämme.
Kullinkierto
hukassa
52324
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta Laukaa-Jyväskylä välillä on toinen hyvä paikka nimeltään HORONPOHJA .
Virosta löytyy sellainen paikka kun Kullimaa. Kulli ilmeisesti tarkoittaa pöllöä.. yökulli taitaa olla suomeksi huuhkaja.. Mutta huvittavalta viitta näyttää kun lukee Kullimaa =)
Itse olen nähnyt mm. "Anna-Marin haara"-nimisen paikan tienviitan. Toinen hauska paikka oli joskus näkemäni "Tuhero".
Muistan joskus nähneeni tuon kyltin matkalla Tampereelta Jyväskylään. Oli silloin ennen Jämsää. Tämä tapahtui 80-luvulla, enkä sen jälkeen ole ko. kylttiä nähnyt... harmi.
Olen kuullut, että alun perin olisi lukenut Lullinkierto? Kuulemma paikalliset vanhat piiat olisi korjanneet talteen, pitävät tyttöjen iltoja ja tanssivat ringissä kyltin ympärillä toivoen että saisivat hieman kullinkiertoa seuraavana päivänä?
Riihimäki - Forssan välillä on kyltti Pilpala, siellä pitäis vierailla.