Jalkojen kivut.. muilla?

Tuntuu kuin kasvukivuilta.... jalat aivankuin venyy :D

Magnesiumia kai kehiin!
Kramppeja saan kanssa..

Inhottavaa nukkua ku tekis mieli liikutella jalkoja kokoajan.. nostan jalat ilmaan kanssa mutta ei se paljoa auta.
10226
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minä olen myös kärsinyt levottomista jaloista rv 15 alkaen. Niihin ei ole auttanut magnesiumit eikä muut, tuskaisia valvottuja öitä on takana lukemattomia ja loppua kohti vaan pahenee (nyt olen 40 3). Yksi keino on josta olen saanut helpotusta hetkeksi: pohkeiden suihkuttelu jääkylmällä vedellä ja sen jälkeen heti lämpimät pyjamanhousut ja villasukat jalkaan yöksi ja toive että nukahtaa mahdollisimman pian tuon suihkuttelun jälkeen, jos ei, niin sitten siitäkään ei ole ollut mulle apua. Nyt loppuvaiheessa oikein mikään ei auta kun heräilen muutenkin tunnin välein vessaan.

Äänestä
  • Huomasin että kylmä vesi auttaa hetkeksi. Pitäisköhän laittaa kylmää vettä ämpäriin ja sinne vaan jalat iltaisin ja nukkumaan :D

    Äänestä

Mulla taas auttaa vaivaan jostain syystä kun käyttää päivisin tukisukkahousuja. Joku 40 denierin. Ne vähentää särkyjä aika tehokkaasti. (Nyt rv 37 2). Joskus on kyl öisin pakko ihan hetkeks nousta jaloilleen ravailemaan, mut ei onneks joka yö. (: Mullakaan ei auttanut muuten koskaan tuo jalkojen ylös nostaminen.

Äänestä

Minulla auttoi kylmällä vedellä pohkeiden suihkuttelu ja magnesiumi. Minulla siis suonenvetoa ja levottomat jalat alkaen rv 15 n. ihan raskauden loppuun saakka. Ja vaiva jäi, välillä edelleen herää yöllä suonen vetoon, mutta siihen auttaa tuo magnesium. Tsemiä!

Äänestä

Minäkin oon ihmetellyt, että mikä ihme tää juttu on.. Kun oikeaa jalka tuntuu välillä tosi oudolta.. Sellanen tunne, että jalkaa pitää ravistella, heilutella, venytellä.. Ja mikään ei silti auta.. :(

Onko tuo sitten sitä "levottomaa jalkaa" ? =D

Toinen raskaus nyt ja muistan esikoisen kohdalla tämän saman asian.. Nyt ei vielä ole tullut niitä yöllisiä suonenvetoja, onneksi!

Äänestä
  • Itselläni hemoglobiini kun laskee levottomat jalat pahenee. Rautaa siis kehiin magnesiumin lisäksi. Kolmen raskauden kokemuksella.

    Äänestä

Kiitti vastauksista. Ei kai tässä sitten auta kuin kärsiminen :) Tosi levottomilta jalat kyllä tuntuu. Syön minä rauta/foolihappotabujakin, yleensä joka toinen päivä. Mullakin tuntuu silleen oudolta että pitäis ravistella jalkaa(varsinki oikeeta) millon tahansa.. tuntuu semmoselta puupökkelöltä. :D
Toissa yönä tuli niin ihana kramppi jalkaan... eikä oikein muutenkaan saa enää niin hyvin nukuttua ku pitää ravata veskissä ainakin kerran x yö - sitten vaikeeta päästä uudestaan uneen :)

Äänestä
  • Samaten selkäkivut vaivaa.... :-(

    Äänestä

linimenttiä kehiin ladyt :) ostin ite aloe vera heat lotionia eli täysin luontaistuote.. illalla levittelen jalkoihin viilentää n 15 min ja sit alkaa lämmittää aivan ihana tunne "levottomille" jaloille

Äänestä

Löysin se!Helpotukset tuohon vaivaan.Esikoista odottessa se alkoi vuonna 07 ja synnytyksen jälkeen jäi vaivaksi joka joskus vaivasi.Nyt toista odottessa ihan viikoilta 12-15 on vaivannut levottomat jalat öisin todella voimakkaasti.Nyt RV 28 menossa ja levottomat jalat vaivaa jo niin että niiden takia heräilen sen 5-10 kertaa yössä...olen kokeillut viilentävää sekä lämmittävää voidetta,erilaisia rasvoja,jalkakylpyjä suolilla ja ilman/kylmää/kuumaa/hierovaa/kuplivaa,olen nostanut jalat ylös,laskenut alas,kokeillut piikkimattoa,painanu jalkoja seinää vasten,heiluttanut...lista voisi olla loputon. Eilen sitten neuvolassa käydessäni sanoin asiasta ja heitti ilmoille sellaisen sanan kun "tukisukat"...Vanhojen mummojen juttuja ajattelin ja kaupassakin kauhistelin kun 9€ pitäisi pulittaa kahdesta sukasta.
illalla ilman mitään muita vippaskonsteja sitten n. 30min ennen piteille menoa laitoin nuo polviin asti ylettyvät sukat koipiin ja sitten petille.Uni tuli ilman vaivoja,yöllä heräsin kaksi kertaa,kerran vessaan ja kerran painajaiseen mutta jaloista ei vaivaa ollut ollenkaan ja jalat tuntuivat todella hyviltä aamulla.
Suosittelen siis todella lämpimästi noita sukkia niin säästyy monelta vippaskonstilta ja saa ns normaalit jalat takaisin :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


j8777 kirjoitti:

Tuntuu kuin kasvukivuilta.... jalat aivankuin venyy :D

Magnesiumia kai kehiin!
Kramppeja saan kanssa..

Inhottavaa nukkua ku tekis mieli liikutella jalkoja kokoajan.. nostan jalat ilmaan kanssa mutta ei se paljoa auta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu