Tapahtumia yksinasuville

Elämänkumppani hakusessa, tulevaisuus yhdessä harrastaen, kokaten, matkustellen. Siinäpä haastetta, meitä on Turussakin paljon. Samassa tilanteessa olemme. Vaan - missäpä voisimme toisiimme tutustua?

Vinkkejä vastaanotetaan.
782
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tänään tänne:

Ma 13.2. klo 18.30 Ystävänpäivän aattoilta, Eerikink.3, Juhlasali .
Ohjelmassa mm. ”Napakymppi”, Kristillinen deittipalvelu – infoa ja kokemuksia, Hymy herkässä.
Illan päätteeksi hartaus ja kahvitarjoilu (1,5€).
Mukana mm. Sirkka, Lars, Hannele, Annika, Unelma, Päivi, Eero, Toni ja Saara.

Äänestä
  • Srk:n sinkkutoiminta on hyvä, kunnes huomaa että piiri on melko pieni.
    Aloituksia on tällä palstalla ollut aiemmin, jossa sovittu tapaamisia jonnekin kahvilaan. Ei ole onnistunut. Deittailu on hankalaa ja tämän häirikön kaltaisia tyyppejä siellä pyörii. Jonkun yrittäjän kannattaisi järjestää kaikenikäisille sinkuille tarkoitettu tapahtuma kunnon ohjelmineen. Ei pelkkää tanssia vaan kunnon esiintyjät sekä ohjelma.

    Äänestä

Kirjoitit ensin aloituksen ja sitten vastasit siihen ihan itse?No,konstit on monet!

Äänestä

"konstit on monet, sanoi pojat", mutta joo hyvä idea varmasti. Yhtä asiaa mitä on pohdittu tuossa, miksi kaikille tutuillekin (jotka ovat erehtyneet menemään naimisiin), syntyy tyttöjä eikä poikia.

Tyttöjä syntyy jo yli 2x määrä poikiin verrattuna.

Äänestä

Olen työpaikassa, jossa on reipas naisenemmistö. Paikassa on töissä minun lisäkseni kaksi miestä, joista toinen on toimari. Eli minä ja miespuolinen työkaverini olemme n. 20 naisen joukossa töissä. Joidenkin mielestä tämä voisi olla unelmapaikka, mutta ei välttämättä.

Nimittäin naisten kesken leimahtaa säännöllisesti joku ihmellinen riitely. Juuri nyt on päällänsä joku ihme haukkojen taistelu, josta en täysin ole perillä mistä siinä on kysysmys. Tuo vatkaaminen on kuitenkin mielenkiintoista seurata ikäänkuin aitiopaikalta, mutta sivusta kuitenkin. Sota alkoi viime perjantaina ja sattumoisin olin silloin saikulla. Vielä torstaina asiat olivat hyvin olkoonkin, että pienoista jännitettä oli ilmassa. Tuosta jännitteestä huomaa aina, että kohta tapahtuu jotain.

Jännitteestä sen verran, että se ilmenee, että naisten kesken alkaa muotoutua joukkioita. Pientä sipinää ja hiljaista, mutta merkittävää puhetta. Ikäänkuin haettaisiin liittolaisia niistä keistä sitä voidaan saada. Tupakkapaikalla huomaa selvimmin miten joukot ja liittolaiset laitetaan uusiksi. Ne, jotka olivat kavereita ennen edellistä sotaa voivat seisoa uuden taistelun alla eri nurkkauksessa ja aikaisemman sodan viholliset ovatkin nyt liittoutuneet. Merkittävimpiä ovat myös ns. taisteluparit, jotka lähtevät merkitsevän selvästi lounaalle ja heistä huomaa, että ovat nyt sodan yksi osapuoli. Yleensä tänä "jännitekautena" pakka ikäänkuin sekoitetaan.
Minä ja ja miespuolinen kaverini lyömme aina vetoa joukkueista, joita syntyy, mutta se on aika vaikea ennustaa.

Jännitekauden jälkeen sitten räjähtää. Useiden salamasotien näkijänä en osaa sanoa mistä kaikki aina räjähtää. Se vaan ikäänkuin ryöpsähtää yli ja sota on valmis.

Naiset ovat päälisin puolin "viileitä", mutta selvästi kuohuvat. Työt jäävät sivuseikaksi tai se tehdään ohimennen. Huomaa selvästi, että ämmät kuohuu. Joku saattaa pyyhältää yhtäkkiä vessaan märisten ja toinen tulee tupakalta silmät punaisena. Katsekontakteja vältellään. Kyräillään. Osa naisista yrittää syöttää minun tai mieskaverini kautta viestejä vastapuolille. Siis sellaisia älyttömyyksiä, jotka eivät miehenä tule edes mieleen. Pinna työpaikalla on kireä (paitsi meillä miehillä on hauskaa!!), naiset ovat kuin jousia, jotka odottavat taas uutta ja uutta räjähdystä. Tuollaisen sodan aíkana ne eivät käy kiinni toisiinsa, mutta se on viittä vaille. Pahimmat (hauskimmat) on sellaisia ikäänkuin kohtaamiset- kaksi vihollista sattuu kahdestaan esim keittiöön jolloin siellä käydään sähinätaistelu ja huor.ittelu.

Tuollainen tilanne jatkuu muutaman päivän ja sitten se alkaa rauhoittuun. Viikon päästä voi olla jo ihan kuin mitään ei olis tapahtunut, kunnes taas kaikki lähtee vääjäämättä edistyyn sotaa kohti.

On tullut tässä mieleen, että onko kyseessä joku naisten kuukaustisiin liittyvä hormoonihässäkkä, joihin ne ei voi vaikuttaa.Ovat ikäänkuin eläimiä tuona aikana ja riitelevät mistä riitelevät.

Äänestä
  • Ja tämä vuodatuksesi ei liity aiheeseen milään lailla!
    Minä etsin elämänkumppania, ja minä olen mies.

    Äänestä

  • Jussi_ kirjoitti:

    Ja tämä vuodatuksesi ei liity aiheeseen milään lailla!
    Minä etsin elämänkumppania, ja minä olen mies.

    Mielestäni kuvaus oli humoristisen hauska ja kuvasi joidenkin naisvaltaisten työpaikkojen tilannetta jokseenkin osuvasti. Tuollaiseen paikkaan olisi kyllä hyvä saada oikeanlaista johtajuutta. Naisten kannalta noin kuohuva ympäristö ei kyllä ole hyväksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhdessä vahvoja kirjoitti:

Elämänkumppani hakusessa, tulevaisuus yhdessä harrastaen, kokaten, matkustellen. Siinäpä haastetta, meitä on Turussakin paljon. Samassa tilanteessa olemme. Vaan - missäpä voisimme toisiimme tutustua?

Vinkkejä vastaanotetaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu