Kallioparkin älytön hinta...

Kertokaapa Oulun ihmeelliset päättäjät mihin tarvitte kallioparkkiluolaa? kun autopaikan hinta "hipoo pilviä" 81666€ mitä järkeä on yhteisillä verovaroilla tehdä noin kalliita pysäköintipaikkoja??

Kyllä nyt Oulun valtuusto on alkanut naapurikuntalaisilla maksattamaan humpuuki kulujaan, olisi vaan poistettu kaduilta pysäköintikieltomerkit niin ei paljon maksaisi ja voi nuo 73,5milj € käyttää vaikka nuorison, työttömien,sairaiden tai vanhusten hyvin vointiin.

Miksi Oulussa on tällaiset päättäjät???
6134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kallioparkkia tarvitaan siksi että tuonne nykyiseen, rupuseen keskustaan voitaisiin joskus rakentaa jotain. Ellet jo tiennyt niin muissa Suomen kaupungeissa on jo rakennettu maan alaiset pysäköintiluolat vuosia sitten kuten esim. Kuopiossa, Vaasassa ja Mikkelissä vaikka ne ovat reilusti Oulua pienempiä kaupunkeja. Oulun keskustassa ei ole liiketiloja siksi koska keskustassa ei ole parkkipaikkoja. Tämän vuoksi sinne ei voi mitään rakentaakkaan. Kun kallioparkki saadaan rakennettua voidaan myös aloittaa keskustan täydennysrakentaminen.

Oulun keskusta on ihan onneton tapaus. Kallioparkkia tarvitaan siksi että keskustasta voitaisiin rakentaa sellainen että se täyttäisi 143 000 kaupungin asukkaan tarpeet. Kuopiossa ja Vaasassakin on isommat keskustat kuin Oulussa vaikka ne ovatkin tätä paikkaa huomattavasti pienemmät.

Vai oletko idiootti kun et ymmärrä näin päivänselvää asiaa? Ethän sinä änkyrä ymmärrä mitään kaupunkien kehityksestä tai investoinneista, oululainen änkyräjuntti joka hakee kaikki ruokansa Raksilan marketeista, kun olet. Kaltaisesi syöpäläiset ovat syynä tämän kaupungin heikentyneeseen vetovoimaan ja ihmisten poismuuttoon. Etkö tajua että ilman kallioparkkia Oululla ei ole myöskään tulevaisuutta. Kaltaistesi idioottien takia keskustassa ei ole mitään, ei edes ainoata kauppakeskusta.

Äänestä

Se on pitkäaikainen sijoitus tulevaisuuteen.

Äänestä

Suksi ahne omaan napaasi tuojjottava eläkeukko vttuun kitisemään! Maailmassa muitakin kuin sinä!

Äänestä

Menepäs oulunmies355467 kysymään joltain insinööriltä, mitä eroa on esimerkiksi Kuopion ja Mikkelin torin alle tehdyillä parkkihalleilla ja Ouluun suunnitellulla luolalla. Mieti sitten, minkälaisia lähirakennusten vaurioita tai muita haittoja on otettu huomioon nykyisissä suunnitelmissa ja hinnassa (ai niin, eipä ole).

Kysy sitten joltakulta matematiikantaitoiselta, kuinka uskottavalta vaikuttaa kustannusarvio, joka nousee 30 miljoonasta 73 miljoonaan jo ennen aloitusta. Ja takaisinmaksuaikalaskelmat vaativat ylioptimistista käyttöastetta. Tulee nimittäin hinta nousemaan pitkästi yli sadan miljoonan ennen valmistumista, eivätkä taida valtuustossa asian hyväksyneet maksaa ylijäävää osuutta. Kuka maksaa? Eivät varmaankaan bisnesmiehet.

Äänestä
  • Investointeja tulee tehdä että kaupunki kehittyisi. Lopeta se kitinä tuosta hinnasta ja osta vaikka junalippu Kokkolaan ja käy siellä katsomassa kaupungin keskustaa. Paljon suurempi ja monipuolisempi. Oulun keskusta on helvetin ruma ja ankea. Siksi sinne pitääkin saada pysäköintitiloja jotta voidaan rakentaa lisää liiketiloja ja monipuolistaa kaupungin palveluita.

    Kaupungin keskustan heikko taso onkin yksi syy sille, miksi minä muutan täältä joskus pois.

    Äänestä

Minä kannatan tuota Karvaparkkia! Koska mun 14cm on autojen mittakaavassa mersu niin en halua pysäköidä sitä mihin sattuu paskapaikkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PienelläEläkkeellä kirjoitti:

Kertokaapa Oulun ihmeelliset päättäjät mihin tarvitte kallioparkkiluolaa? kun autopaikan hinta "hipoo pilviä" 81666€ mitä järkeä on yhteisillä verovaroilla tehdä noin kalliita pysäköintipaikkoja??

Kyllä nyt Oulun valtuusto on alkanut naapurikuntalaisilla maksattamaan humpuuki kulujaan, olisi vaan poistettu kaduilta pysäköintikieltomerkit niin ei paljon maksaisi ja voi nuo 73,5milj € käyttää vaikka nuorison, työttömien,sairaiden tai vanhusten hyvin vointiin.

Miksi Oulussa on tällaiset päättäjät???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu