Op konkurssiin

justiinsajuumeinaa

Pohjola Pankin luokitus asetettiin tarkkailuun

Luottoluokittaja Moody's on asettanut Pohjolan taloudellista vahvuutta kuvaavan luottoluokituksen tarkkailuun mahdollista laskua varten.
Kertoo taloussanomat tänään 16.2.2012.
OP;lle tuloo konkurssi!

22

2703

    Vastaukset 22

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan sama EVVK!

      sit päästään etsii uutta pankkia op:n tilalle.

      Pari ongelmaa vaan....

      1. Sampo sai uhan 3 pykälän alenemiseen.
      2. Nordea sai myös 1 pykälän luokitusuhan.
      3. Yleisesti eurooppalaiset pankit on huonossa tilassa. Tästä seuraa se, että op asiakkaille ei ole ottajia.
      4.Asiakkaat kaikissa pankeissa on huonoja taloudenhoitajia, niin siitä vaan....

      Ihan sama mulle

    • jihuu vihdoin

      Päästäämpä riistäjä op-tamppoonista eroon, ja tyhjistä hallinnoista. Rellestävät Karhiset ja kumppanit asiakkaiden varoilla. voi voi

    • åepepro

      OP-ryhmän Karvinen: Me olemme vahvoja - kuljemme vastavirtaan: "Euroalueen kriisi ei ole rapauttanut OP-Pohjola-... http://bit.ly/A4yQU6
      9:09 - 8. helmikuuta 12 lähteestä twitterfeed ·

      Kyllä on karvisellä hätä - konkurssi tuloo

    • örkkipössis

      kas kun vuoristoneuvos ja metsuri karvinen ei ole viime viikkoina ollut tupauttamassa talosunäkemyksiään maailman taluden kysymyksistä!

      Taitaa helmitaululla poonusten laskeminen hieman kestää

    • pössöneneke

      rahat äkkiä pois metsurin säästökassasta!

      • pössöeke

        lukekaa 16.11 talouselämä.konkurssi tulossa osuuskassalle


    • kaljukiljukarvinen

      osuuskassa on maaseudun vessa . osuuskassan konttuurit muuttuvat maksullisiksi käymälöksi

    • tasetehtailijat

      Osuuspankki kestäisi ainoastaan tämän hetken tilantessa 3% luottotappiot annetuista lainoista, niin olisi konkurssissa. Mahtava vakavaraisuus rahoituslaitokselta. Se 14 % omavaraisuus jota he mainostivat on satua. Sillä se sisältää sellaisia omaisuuseriä joita ei vielä ole edes olemassakaan, ainoastaan oletuksia. Että huijausta nuo pankin tasearvot.

      • bötsinenpöö

        Kyllä tuo maaliskepulasiten osuuskassaojen toiminta on naurettavaa. Osuustoimintahan on verolakien veronkiertoa ja kilpailulainsäädännön vastaista toimintaa. Kyllä siihen eu puuttuu. Asiakkaat joutuu maksamaan pöönykset 10 vuoden ajalta korotettuina takaisin!


    • 1+2

      OP-Pohjolan akilleen kantapää on asuntolainojen ja vieläpä niiden huonojen roskalainojen kertyminen pankin taseeseen. Jos asuntolainojen maksamisen ongelmat alkavat kasvavan työttömyyden takia lisääntymään tulee se koskemaan kovimmin juuri OP:hen.

      Ei ihme että pankin pääjohtaja Karhinen hikoilee ja rauhoittelee "että mikään asuntoluottokannan kasvun perustekijä ei ole muuttunut" huhtikuun taloussanomissa vaikka lainamäärien kasvu oli jo kääntynyt laskuun ja jatkaa laskuaan edelleen kiihtyvään tahtiin.

      Nythän pankki sitten rupeaa rahastamaan asiakkaittensa pankkiasiointia, lainanlyhennyksiä jne. mistä vain keksivät välistä lisää vetää...

      OP kaatuu Suomipankeista ensimmäisenä ja taitaapa olla ainoa iso suomalaispankki enää joten tuossakaan ei voi veikkaus kovin pieleen mennä :D

    • NalleKarhine

      Taloussanomia on luettu ja viisaita ollaan. Kattokaas ny edes tämä: ne tekevät suurempia tuloksia kuin milloinkaan ennen. Väki pihalle kiristyvää sääntelyä keppihevosena käyttäen, iso lobbaus päälle, suurimmista sääntelyälyttömyyksistämluovutaan ja avot: sitten tehdään fyrkkaa.
      Op:n keskinäinen takaus tietää, että se ei voi kaatua. Nordea huippukunnossa ja petraa edelleen. Repikää apinat siitä.

    • Anonyymi

      Miten muute nykyään näiden pankkien luottoluokitukset yms...tulostiedot ?
      Siis OP ja Nordea, että onko lähellekkään sitä että voisivat mennä konkurssiin?

      Kertokaas viisaammat, jotka ymmärtää enemmän tulosraportteihin....

    • Anonyymi

      Suomessa ei ole kuin 5-6 pankkia ja OP ssa on parikymmentä aluetta.

      Itse olen ollut pientä katkoa lukuunottamatta OP oasiakas yli 30v ja tuosta omistaja-asiakas kokoajan paria vuotta lukuunottamatta.

      Itse en luota mihinkään pankkiin. Olen hoitanut omat asiat ihan hyvin, mutta op ja Nordean takia on tullut rajua hittiä josta maksan kovaa hintaa.

      Pankkien suurin ongelma on C- ja D-luokan asiakkaat. Harva on edes A Luokan asias, mutta valtaosa on B-luokassa jos jokin yksityisiä koskeva yritysmallin mukainen luokiymtus olisi.

    • Anonyymi

      En pitäisi rahojani Osuuspankissa. Aika heikoissa kantimissa tuo vaikuttaa olevan. Ja varmaan kohta konkurssi edessä.

      • Anonyymi

        Et ole ihan kartalla.
        Varsinainen suhmuroija on S-Pankki, joka ei ole edes oikea pankki.


    • Anonyymi

      Hauska ketju. Aloitushetkellä ja tällä hetkellä ihan all round paras pankki Suomessa.

    • Anonyymi

      Joillain on ongelmia kaikkien pankkien kanssa, joillain ei minkään. Taitaa olla mahdolliset ongelmat pikemminkin asiakaspuolella.

    • Anonyymi

      Muistatteko noin parin vuoden takaisen videon jossa Timo Ritakallio laittoi Twitteriin, nykyiseen X palveluun Joulun ja Uuden vuoden toivotusvideon.

      Videolla Timo pidätteli koko ajan irvokasta nauruaan joka puski kuitenkin osaksi läpi.

      Nyttemmin sitten on poistanut tuon videonsa sivuiltaan.

      *Group X*

    • Anonyymi

      OP on kyllä hyvä ja vakavarainen suomalainen pankki jonka tulos on niin hyvä että jakavat tuplabonuksia.
      Tästä johtuen perheemme tilikulut ja vakuutukset tulee kuitattua bonuksin ilman maksuja. Kyllähän tämä menestys montaa muuta pankkia harmittaa.

      • Anonyymi

        2025-03-04 13:09:49

        Ymmärrän itsekästä palvontaasi Osuuspankkia kohtaan, et ole joutunut Osuuspankin vapaamuurarien uhriksi.

        Silloin kaikki elämä voi olla vain yhtä ruusuilla tanssimista ja pumpulissa leijumista ja itserakkautta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2025-03-04 13:09:49

        Ymmärrän itsekästä palvontaasi Osuuspankkia kohtaan, et ole joutunut Osuuspankin vapaamuurarien uhriksi.

        Silloin kaikki elämä voi olla vain yhtä ruusuilla tanssimista ja pumpulissa leijumista ja itserakkautta.

        Et sinäkään ole pankin uhriksi joutunut. Itsesi kyllä.


    • Anonyymi00023

      Suomen surkein pankki

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe