sukunimenä Kurri ja pojalla R-vika

epätoivoinen äiti

Meillä on jo 10-vuotias poika, jonka sukunimi on Kurri ja pojalla on vieläkin R-vika. R-vika on hyvin paha ja puheterapeutti on sanonut, että tuskin koskaan kokonaan lähtee pois. Poika on monet itkut itkenyt kun sukunimestä tulee aina "kulli" vaikka kuinka yrittää sanoa nimen oikein. Nyt on sitten alettu harkita sukunimen vaihtoa esim. minun tyttönimelleni. Mitä tässä tilanteessa pitäisi tehdä?

14

14278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätoivoinen äiti

      onneksi sentään etunimet ovat ok = Uljas Ukko Mies

      • alkuperäinen

        En siis kirjoittanut edellistä viestiä. EIKÖ jollakin ole parempaa tekemistä kuin esiintyä jonakin muuna ihmisenä?


    • HIK

      Mielestäni sukunimen vaihto on ihan hyvä idea, etenkin, kun on oletettavissa, että r-vika on pysyvä.
      Lasten keskuudessa saatetaan kiusoitella jo sen vuoksi, että jollain on r-vika, että tuo sukunimi lisää vain pojan tuskaa, ja nimensä lausumiseltahan ei voi välttyä.

    • eiköhän

      eiköhän se lapsen tulevaisuuden kannalta ole paras vaihtaa nimi. On tietenkin foniatri eli alan erikoislääkäri käytynä ja mahdolliset kielen jänteen kireydet tarkastettu tuohon ikään. Ei nini ole niin tärkeä, kuin koko tulevaisuus

    • Timber

      Hauska vitsi,
      Uljas Ukko Mies Kulli !!
      hahaaaahaaa

    • Tiina

      Minä vaihtaisin äkkiä nimen esim. siihen tyttönimeen. Isompana poika voi jo nauraa koko jutulle, mutta siinä välissä on muutama herkkä vuosi jolloin toivoisi huomion kiinnittyvän johonkin muuhun kuin sukunimiasiaan.

      Murheita on monenlaisia, jotkut pysyvät jotkut häipyvät. Jos voin vaikuttaa oman lapsen maailmaan helpottamalla sitä vaikka sitten sukunimen vaihdoksella, tietnkin teen sen.

      Koulussakin voi olla aika rankkoja hetkiä, kun esim. harjoitellaan esittäytymistä tai kun tulee vieras, jolle pitää esittäytyä... näitähän tilanteita tulee silloin tällöin.

      Auta lastasi - vaihda sukunimi.

    • minustakin

      :DDDD uljas ukko mies :DDDD

      no mut oikeasti tosi vakava asia
      minulla on itsellä lievä puhevika. Sen takia on huono itseluottamus kun pitäisi puhua tärkeitä asioita tärkeissä tilanteissa. Kiusauksen pelko oli koska kaverit jopa naureskeli mun möngerrykselle.

      kyllä se nostaa itseluottamusta kun tietää ettei tarvitse itseään naurun alaiseksi saattaa ihan nimen sanomisessa, koska se vaatii jo huimaa itseluottamusta kun on puhevika että uskaltaa puhua muillekin kuin vaan tutuille.

      Onnea paljon matkaan

    • .....................

      On tää suomi paska kieli verrattuna vaikka japaniin/englantiin/ranskaan, pitää osata joku ihme r ääntää.

    • Bernand lol

      Vaihdappa sukunimeksi "KirinKurri" niin jopa voi poika olla tyytyväinen?

      No ei... Todellakin suosittelen sitä nimenvaihtoa johonkin muuhun, ja nopeasti... Voipi olla että poikasi syrjäytyy tms kun häntä kiusataan...

    • Heipsis.
      Mulla tuntu traumaattiselta lapsena r- ja s-vikaisena, ku piti sanoo kirjastossa lainatessaan kirjoja, kun kortti oli siellä tallessa ja sekä etu että sukunimessä oli r-kirjain.
      Ei onneksi s-kirjainta.
      Ja piti sanoo siis ´mun nimen´ kortilla ku lainasin..

      Esikoulussa ja ekoilla luokilla sain puheterapeutilta koulun yhteydessä puheharjoituksia ja terapeutti näytti miten harjoittaa jotta saisin puhuttua hyvin.

      Nykyisin ei enää ole R-vikaa joka oli lähempänä ranskalaista ärrää..
      joka oli vähä heikko..

      Mutta kiusattii sitä sukunimestä johdetulla sananmuutoksella joka tapauksessa..

      Ja paljosta sai kärsiä...
      vaan tulipa musta erikoinen ja erilainen persoona ja välillä hyvin vahvakin..

      Nykyään lähestyn tuntemattomia melko helposti, vaan eipä s-vika ihan kokonaan o lähteny vaikka r-vika häippäsikin..
      mutta sitä suhuässää ei juuri kuule joka hetki.

      Ja nykyisin teen muuten energiahoitoa, mikäli kiinnostaa :)
      Ihan asiasta kuuseen siis..
      Mutta koskaan ei voi tietää mikä auttaa..

      Sukunimi joko kannustaa opetteleen ahkerammin ja enemmän kieliharjoituksia..
      tai sitten vain pitää vaihtaa alkuun se sukunimi jos haluaa vähemmällä kiusalla selvitä.
      Maksaahan se kait jotain.. mutta rahalla siitä selviää.
      :)

      Den den den drrnnnnn... tätä minä hoin ja jotai muuta ku opettelin.

      Eli r-kirjain on helpompi liittää johonkin tuon kaltaiseen konsonanttiin helpommin, jotta siitä pääsisi kiinni..
      Mutta jos ei voi mitään en sit tiedä.

      Onnea ja voimia..
      ja sähköpostillakin saa lähestyä jos haluaa..
      hypnotic.kari(at-merkki)gmail.com

      • :)

        minulla itsellä on ollut r-vika ja mua on kiusattu ku sanoin pantterin pantteliksi ja traktorin laktoliksi. jos olisin sun asemas vaihtaisin nimen. :)


    • 13+2

      tiedän ikäiseni ihmisen, joka vanhemmat vaihtoivat sukuminen, Kiimalainen, ennen kuin lapset menivät kouluun.

      Syytä oli.

    • XXXXXXXXXXXX

      oli kerran yhes lehes... ei naurata.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      235
      7965
    2. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      45
      5620
    3. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4852
    4. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      156
      3969
    5. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      80
      3655
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      32
      2061
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      2055
    8. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      31
      1879
    9. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      46
      1779
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      39
      1717
    Aihe