säästöliekki hallitus muka

Hallituksesta toiseen sama virsi säästetään lääkeistä ja huonostitoimeentulevien päivittäistarpeista monet akutisti lääkeitä tarvitsevat joutuu jättämään osan ostamatta ja menevät huonoonkuntoon joutuvat vuodeosastolle eikö tämäkään hallitus ymmärrä ihmisten tilannetta kävisitte kentällä katsomassa työnnetuloksia edesjoskus.
258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ehei, ei kaikesta säästetä. Laman vuoksi - oikeasti yritysten voittojen vuoksi, kun kilpailukykyä pitää kasvattaa, Suomestahan on tehty vientikapitalistien luvattu maa, yritysten omistajat ovat viettäneet osinkokarnevaalejaan.

Niin sanotun kilpailukyvyn vuoksi tuloerot ovat kasvaneet erityisen nopeasti lamojen aikoina ja sen jälkeen - erityisen nopeasti tuloerot kasvoivat 1990-luvun lopulla Sauli Niinistön valtiovarainministerikaudella kepu-kokoomus (Esko Ahon) porvarihallitus jälkeen.

Tuolloin leikattiin toimeentuloturvasta ja lapsilisistä sekä eläkkeistä. Jotka sitten jätettiinkin talouden elpyessä surkealle leikatulle tasolle.

Verotuksella ei enää tasata suuria tuloeroja. Päinvastoin epäoikeudenmukainen lähinnä keskituloisiin - myös sosiaaliedut ovat verotettuja - kohdistuva veronkanto aiheuttaa suuria tuloeroja. Rikkaiden verotus on vähäistä, kun kokoomuksen mukaan rikkaita on liian vähän verotettavaksi.

Kokoomus aloitti (ministeri Holmlund) leikkaukset puolittamalla hätäkeskusten määrän. Ministeri Risikko, kok, lopetti Heinolan reumasairaalan ja arvostettu kansainvälinen reumakigurgia ja reuman hoito keskitetysti lopetettiin.
Nyt Risikko ilmoitti tv:ssa, että sairausvakuutuskorvausten osuutta vähennetään joten lääkkeiden hinnat nousevat. Risikon mukaan on erittäin tärkeää, että sairaat osallistuvat leikkauksiin yli 100 miljoonalla eurolla, kun verotulot eivät riitä.

Nyt kokoomus vaatii kuntien palvelujen keskittämistä siten, että 336 kuntaa keskitetään 70 jättisuureksi kunnaksi. Sitä varten ARA (verorahoistamme) onkin jo myöntänyt monikansalliselle Attendo terveys- ja hoivapalveluyhtiölle 3 miljardin lahjoituksen ja 8 miljoonaa korkotukea uusien monikansallisten "pahoinvointitalojen" rakentamiseen.

Mutta kaikesta ei säästetä. Tänä vuonna maa- ja metsätalous ottaa tukiaisia verorahoistamme yli 2 miljardia (2000 miljoonaa) euroa. Lisäksi tulevat maatalouden erinomaiset verotuet, toiset 2 miljardi euroa kuten sitä ennen ja sitä ennen ja sitä ennen - yli 200 eri tukimuodon perusteella.

Tänä vuonna yritykset ottavat mahtavat yritystuet noin 3 miljardia euroa, kuten viime vuonna ja edellisinä.

Maahanmuuttajille verorahoista myönnetään 113 miljoonaa euroa kuntien kautta. Viime vuonna mamut saivat 100,1 miljoonaa. Eikö yritysten pitäisi järjestää ulkomaisile työntekijöilleen asunnot ja toimeentulo, kun haluavat halpaa työvoimaa ulkomailta. Pitääkö työttömien ja pienituloisten maksaa (veroista) jopa halpa ulkomainen työvoima yrityksille?

Maaseudun kehittämiseen maksamme veroja maa- ja metsätalousministeriön kautta 164,6 miljoonaa, Kainuun kehittämiseen 46,2 miljoonaa jne.
EU:n rakennerahastotosta alueiden kehittämiseen annetaan yli puoli miljardia euroa. Onko maaseutu autioinut vai kehittynyt? Minne ovat kehitysrahat menneet?

Verotuet, eli poikkeamat normiverotuksesta, ovat kasvaneet 5 miljardia euroa. Laman aikana ulkomailta on otettu velkaa kymmeniä miljardia ja samaan aikaan myönnetty rikkaille verotukia yli 20 miljardia vuodessa.

Ulkomaan velka on jo yli 80 miljardia. Samaan aikaan verotusta on vähennetty rikkaita suosien: työnantajien kela-maksut poistettu (1 miljardi) Kataisen toimesta, yhteisöveroa vähennetty (kokoomus vaatii 4 %:n vähennystä yritysveroihin) jne.

EU:lle maksetaan 1.7 miljardia euroa enemmän kuin mitä sieltä saadaan. Lisäksi otetaan ulkomaan velkaa, jotta voidaan osallistua EU:n rakennerahastoihin.
Kokoomus on Suomen suurin puolue myös tällä vaalikaudella. Joten sama meno jatkuu.

Tulottomia on Suomeen tullut yli 10.000 tulotonta lisää kokoomuksen valtiovarainkaudella 2006-2011.

Tulottomilta ei veroja voida kerätä, myös miljoonan köyhän veronmaksukyky on heikko. Pitäisikö veroja kerätä sitten rikkailta. Kokoomuksen mukaan rikkaita on liian vähän verotettavaksi, joten nämä maksavat vain vähän veroa. Osinkotulojen ja myyntivoittojen (niiden valtavasti kasvaneena) verotus on vähäistä.

Koska verotulot eivät riitä valtion menoihin ja verotuloista maksetaan mahtavat tukiaiset ja veroedut kokoomuksen ja kepun intressiryhmille, joista ei laman aikanakaan leikata, niinpä leikataan hyvinvointipalveluista ja palvelut siirretään kuntakeskittymiin, yksityisiksi palveluiksi, joihin köyhillä ei ole varaa.

Kokoomus leikkaa: sairausvakuutuksen osuutta lääkkeistä vähennetään, varuskuntia lakkautetaan, kuntia yhdistetään jne. Voidaankin sanoa, että kokoomus jyrää meitin.

Kun Nokia ja muut suuret yritykset siirtävät tuotantonsa halpatyövoiman maihin, eikö heidän pitäisi palauttaa suomalaisten veronmaksajien heille lahjoittamat tuet? Eikö tukia pitäisi sitoa työllistämiseen, työllistämisen vuoksihan tukia myönnetään ja markkinoidaan? Miten kunnat voivat työllistää työttömiään, jos palvelut siirretään 70 kuntaan (336:sta) ja monikansalliset palveluyritykset käyttävät ulkomaista halpaa työvoimaa, jota tuodaan maahanmuuttotukien avulla yksityisille monikansallisille yrityksille?

Äänestä

Kuka hallitukselle jyrähtäis, kuka sanois painavan sanan. Ei kait voi väkisinkään eduskunnasta ulos kantaa. Täytyy vaan ihmetellä, miten hallituksen pienpuolueet sallivat tämän. SDPtä täytyy myös ihmetellä. Olen aina luulluut että sossiaalidemokraatit olisivat kansan puolella, mutta ei. Suomea ollaan nyt lakkauttamassa tosissaan. Suuryritysten tuet pitää ehdottomasti lopettaa ja periä takaisin jo annetut, koska eivät ole niitä käyttäneet työllisyyteen.

MITÄ tehdä! Nyt hallituksen leikkauksia vastaan järjestettävä yleislakko!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tois puolt jokkee kirjoitti:

Hallituksesta toiseen sama virsi säästetään lääkeistä ja huonostitoimeentulevien päivittäistarpeista monet akutisti lääkeitä tarvitsevat joutuu jättämään osan ostamatta ja menevät huonoonkuntoon joutuvat vuodeosastolle eikö tämäkään hallitus ymmärrä ihmisten tilannetta kävisitte kentällä katsomassa työnnetuloksia edesjoskus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu