Nyt se on ensimmäinen somalilääkäri tulossa Lieksaan. Pittää puhheen kulttuurikeskuksella. Siinä on uusia mahollisuuksia. Monikulttuurinen Lieksa sen tänne tuopi. Lääkäreitä aina tarvitaan.
ensimmäinen somalilääkäri
hyvää esimerkkiä
10364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Poppamiestohtori Afrikasta.
Onkohan lääkärin paperit mukana, jottei vaan olis jäänyt mogadishuun?
kaveri?
ihan uusi vitsi tuo koneinsinööri,vuonislahtelaistako selkään puukotusta?
Lahteen tuli ensimmäinen somalilääkäri jo yli kolmekymmentä vuotta sitten. Siellä asiaan suhtauduttiin siten, että terveyskeskukseen on tullut uusi lääkäri, etniseen taustaan ei kiinnitetty mitään erityistä huomiota.
Sama se on mistä lääkäri on kotoisin, kun on Suomessa laillistettu pätevyys ja näillä somaleilla useimmiten onkin suomalainen koulutus ja siksi myös erittäin hyvä suomen kielen taito.
Vaan ei ollukkaan lääkäri vaan lakimies, liekkö väärän todistuksen ottanna somaliasta mukaansa?
osuu omaan nilkaan.
Siis jos nyt viittaat Husein Muhammediin, niin hän todella on juristi, jonka ei ole tarvinnut ottaa todistusta mukaansa, kun hän tuli jo lapsena Suomeen ja opiskeli täällä.
Sitä en ymmärrä, miksi hän mielestäsi olisi käynyt ottamassa Somaliasta todistuksen mukaan, kun tuli kiintiöpakolaisena Irakista ja on kurdi.
Tuolla aloituksessa: "Nyt se on ensimmäinen somalilääkäri tulossa Lieksaan. Pittää puhheen kulttuurikeskuksella." Eilinen tilaisuus oli Lieksan lukiossa. En tiedä viitataanko samaan vai eri tilaisuuteen.
Ei osunnut omaan nilkkaan, vaan hyysäreiden nilkkaan jotka kehuu kuinka tänne tulee somaalilääkäri, kun kyseessä taisikin olla irakilainen juristi, heh heh...
Saa ihan rauhassa rohtonsa määrätä, jos kohdalle sattuu ,niin ovelta käännyn, ei semmosta vaivaa ole että poppamiehen luo tarttes mennä, hah haa!!!!