Onko meillä naapurimaan edustajia Suomen parlamentissa, varjoparlamenttihan meillä jo on?
Miksi meillä on ruotsalainen eduskuntaryhmä eduskunnassa?
45
1192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Aika tarpeeton kysymys. Ruotsinkielinen eduskuntaryhmä on siksi, että puolue on rekisteröity, ja noin 5% väestöstä äänestää sitä. Perusta oma puolue, ja yritä saada ne äänet itsellesi, jos haluat sen ryhmän pois sieltä. Ei se sen kummallisempaa ole.
Itse on ole koskaan RKP:ta äänestänyt, enkä ole ruotsinkielinen, jos se sattuu jotakuta kiinnostamaan.
Puoluekaan ei ole Ruotsinkielinen kansanpuolue, vaan RUOTSALAINEN kansanpuolue. Selvästi vieraan valtion asialla.
Siirtomaapolitiikan jäänne.
Eipäs, kun vaalien lopputuloksen mukainen tilanne. Niin se vaan on.
Onko puolueen olemassa ololle muuta syytä kuin siirtomaaherrojen kielen ylläpito ja entisaikaan kahmituista eduista/rikkauksista kiinni pitäminen?
Suomi on miehitetty hurreilla jota Suomen ja Ruotsin valtio rahoittaa. Suomalaisuuden liitto ei saa mitään avustuksia ??!!
Miten niin ruotsalainen???
Siitä porukasta ei löydy ensimmäistäkään ruotsalaista
Ruotsinmielisiä senkin edestä. Nimihän kuitenkin on Ruotsalainen kansanpuolue.
Miksi meillä rasistisia rikollisia suosiva persupuolue eduskunnassa? Oulun ampuja on MC United Brotherhoodin jäsen, ja persut suosittelevat hänelle mitallia mamukriittisyydestä? Tarvitaanko tälläistä rasisteja ja rikollisia hyysäävää puoluetta missään?
Emme tosiaan tarvitse. Anders Behring Breivik ehdotti itselleen myös mitalli tappamistaan. Siinä toinen henkisesti sairas, joka onneksi jo istuu telkien takana
Kun tuomitsen Oulun ampujan tappajamitalin ehdotusta ja totean, että Anders Behring Breivik on henkisesti sairas, minulle painetaan palstalla miinuksia.
Mistä tämä mielestänne kertoo palstalla olevista henkilöistä?