Kuinka muslimit suhtautuvat ateisteihin? Kestävätkö sen että joku tulee sanomaan heille pyhien arvojensa olevan vain lapsellista taikauskoa? Kumpia arvostavat enemmän, vääräuskoisia vai uskonnottomia?
Muslimit ja ateistit
3
79
Vastaukset
- Hoobo
Musliminaisen taposta maksettava veriraha on puolet muslimimiehen arvosta. Kristityt, juutalaiset ja zarahustralaiset miehet on musliminaisen arvoisia, naiset puolet siitä. Hindumiehen arvo on alle kymmenesosa muslimimiehestä. Muilla ei ole arvoa.
Kameli taas on arvokkaampi kuin musliminainen ja kaikki muut....
Ainakin jos uskomme että Saudi-Arabia on muslimivaltio...
http://suomenkuvalehti.fi/blogit/mustakaapu/verirahan-suuruus-uskonnolla-on-valia
Jos käytämme samalla-mitalla-periaatetta, niin ateistina voisin sanoa, että muslimilla ei ole mitään arvoa? - _ Yksi Jumala _
Islam ei hyväksy mitään muuta uskontoa kuin islamin. Usko yhteen Jumalaan on ehdoton islamissa.
Kristinusko, juutalaisuus ja kaikki muut uskonnot ja ateismit sisältävät ns. shirkkiä islamin mukaan. Eli Jumalan rinnalle toisen Jumalan asettamista.
Ateistit ovat monijumalaisiin uskontoihin uskovien ihmisten kanssa pahin islamin vihollinen ja pahin mahdollinen tapa ihmisen päätyä varmasti Helvettiin. (ISLAMIN mukaan siis)
Kristityt ja juutalaiset sentään uskovat edes jollain tavalla yhteen Jumalaan ja kuuluva kirjan kansaan, vaikka heidänkin jumalkuvansa on virheellinen islamin näkökulmasta. Islamin mukaan EI OLE MITÄÄN MUUTA USKONTOA KUIN ISLAM. Suhtaudun ihmisiin ihmisinä uskonnosta tai elämänkatsomuksesta riippumatta. Kunnioitan jokaista ihmistä omassa elämäntilanteessaan omine valintoineen.
Hyvin usein saan kuulla yhtä sun toista uskonnostani, mutta sehän vain kasvattaa kärsivällisyyttäni. Haukkujat tekevät itse asiassa palveluksen minulle. Toivon vain, etten sorru halveeraamaan toista. Ymmärrän, jos toinen ei ymmärrä, hyväksy ja usko. Jokaisella on omat kokemuksensa ja jokainen saa päättää elämästään itse.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o3124603Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3622693Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1302539Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1742433Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no2112365Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a5271341Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4321240Huumeliika mellastaa Suomussalmella
Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki121181Ihana sinä (m)
Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v38973- 94969