Rakennuslainaa olemme harkitsemassa.
Tontti on olemassa, arvo n.160t€, josta velkaa 55t€.
Heräsi kysymys että miten tuo 55t€ laina vaikuttaa tontin vakuusarvoon?
Onko se 160t€ - 55t£ = 105t€
Vai onko se silti 160t€ vaikka siitä onkin lainaa.
55t€ lainan vakuutena tällä hetkellä on ko. kiinteistö.
Toivottavasti joku ymmärtää mitä haen takaa vaikka en osaa kovin hyvin asiaa kysyäkään.
Tontti on olemassa, arvo n.160t€, josta velkaa 55t€.
Heräsi kysymys että miten tuo 55t€ laina vaikuttaa tontin vakuusarvoon?
Onko se 160t€ - 55t£ = 105t€
Vai onko se silti 160t€ vaikka siitä onkin lainaa.
55t€ lainan vakuutena tällä hetkellä on ko. kiinteistö.
Toivottavasti joku ymmärtää mitä haen takaa vaikka en osaa kovin hyvin asiaa kysyäkään.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tontin vakuusarvo on 70% sen hinnasta, eli 0,7 x 160 t€ = 112 t€
Vapaata vakuutta on siis 112 t€ - 55 t€ = 57 t€
Tonttia vastaan voitte siis saada 57 000 € luottoa.
Tontin vakuusarvo ei ole yhtä suuri kun sen markkina-arvo. Yleensä kiinteistöjen (poislukien vapaa-ajan kiinteistöt) vakuusarvo on 70-75 % markkinahinnasta. Vapaa-ajan kiinteistöissä se on vähemmän. En tiedä onko tontilla samaa luokkaa, mutta tämä vaihtelee joka tapauksessa hieman riippuen pankista.
Sitten kun tiedät kuinka suuri osa kelpaa vakuudeksi, on lasku helppo. Silloin käytettävissä oleva vakuusarvo on (160 000 €)*x - 55 000 euroa. Jos pankki hyväksyy esim. 70 % arvosta vakuudeksi, on x = 0.70. Tällöin käyttämätöntä vakuutta on 57 000 euroa. Rakennettavalla talollakin saattaa olla vakuusarvoa. Kannattaa siis selvittää tarkat luvut pankista.
Rakennettavan talon vakuusarvon menee rakennuksen valmiusasteen mukaan. Yleensä pankki haluaa vastaavan mestarin lausunnon valmiusasteesta.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Näin ajattelinkin asian, eli projektin alkuvaiheessa tulemme tarvitsemaan vakuuksia hyvinkin paljon ja sen jälkeen vaiheittain rakennuksen oma vakuusarvo kasvaa kunnes se on valmis.
Valmis talo ilmeisesti usein riittää koko lainan vakuudeksi, jolloin ulkopuoliset vakuudet voidaan "vapauttaa"?
"Valmis talo ilmeisesti usein riittää koko lainan vakuudeksi"
Asunnon (talo/osake) vakuusarvo on tuo jo edellä mainittu 70%. Eli se ei riitä yksin koko lainan vakuudeksi, vaan jäljelle jääneelle 30% pitää löytyä myös vakuus.
Valmis talo on usein - ei aina! - huomattavasti arvokkaampi kuin sen rakentamiseen kulunut rahamäärä. Jos rakennuslainaa on otettu esim. 150 000 €, voi talon arvo valmiina olla vaikkapa 250 000 €. Vakuusarvo lasketaan talon arvosta, ei materiaalien hankintahinnasta, eli 0,7 x 250 t€ = 175 t€, mikä mukavasti ylittää rakennuslainan määrän. Tässä on numeroina syy nuorten perheiden talonrakennusintoon.