"Treffit"-palstan kokemuksia?

--!--

Jotakuinkin vähäiseltä näyttäisi vanhemman ikäluokan, eli 50 vaihtuvuuus Pohjois-Karjalan osalta, sillä olen sen verran tilannetta seurannut että muistelen nähneeni samat seuranetsijät jo useamman kuukauden -ellei peräti vuoden- ajan palstalla.
Onko nyt niin että sopivista miehistä on alitarjontaa, vaiko sopimattomista naisista ylitarjontaa? Venäjän läheisyyskö on syynä ettei tarjouksia hyväksytä, koska nuorehkoja sekä kieltämättä tyylikkäitäkin naisimmeisiä löytyy enemmän kuin riittävästi rajan tuolta puolelta, vai onko selityksenä jotain muita minulle tuntemattomia seikkoja.
Jos rehellisesti tunnustan, niin olen itsekin langennut houkutukseen ja ottanut vuosien kuluessa yhteyttä jopa kahteen kertaan treffi-palstalla olleisiin pohjoiskarjalaisiin naisiin, mutta erittäin heikoin tuloksin. Vaikka en itsekään ole kirjoittajana kovin hyvilllä lahjoilla varustettu, niin olisin siitäkin huolimatta kuvitellut lähettämieni kohtuullisten pitkien viestien olevan edes sen arvoisia että niihin olisi vastattu enemmän kuin vain muutamalla sanalla. Koska nuo naishenkilöt katsoi lähettämiensä kirjainten olevan niin kalliita ettei niitä voinut käyttää muutamaa enemmän, niin katsoin parhaimmaksi vetäytyä omaan vaatimattomuuteeni ja lopettaa yhteydenpidon. Ei väkisin eikä väsyttämällä..sanoi vanhakansa.
Vaan tämä on tätä minun tuuriani niin kuin aina, mutta olisiko jollain muullakin jotain kerrottavaa?

2

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eräillä

      näyttää olevan ja ilmoituksessaan myös pisteiden ja pilkkujen puute, isoista alkukirjaimista puhumattakaan.

    • Jarmo V.

      Ongelmia on ollut ainakin 'kalastustreffeillä'.
      Kerran oltiin ja ei Höytiäisen lohta saatu ku pelkkää harjusta vaan ja sitäkin sitten liikaa juu, perholla vedettiin paattiin. No sitten majotuttiin Puolimatkankarille, mutta ei siellä ollu nuotiopuita ja jouduttiin syömään kylmää makkaraa ja ruisleipää, mutta onneksi Höytiäisessä on ympäri vuoden vesi juotavaa, että sitä oli riittämiin sen itse trhviasian jälkitunnelmissa.
      Kraavattiin Harria ja seuraava yö Sikosaaressa, mutta nuotiopuut oli loppu, (normaalisti Kontiolahen kunta järjestää kuivat puut), no pari tervaskantoa auttoi asiaan ja telttasaunakin oli vielä puskassa ja saunottiin siinä.

      MUTTA, MUTTA ...
      Jotenkin kuitenkin on muuten tunnelma KUNASSA VERTAUSKUVALLISESTI; 'kuin kahdella kynttilällä kolmea makkaranpätkää koittais käristää' ... kuka lie se kolmas siinä aina kyttäämässä ja häiriköimässä?
      ....,, jotkut sanoo, että "KIIMA JA KATEUS TULEE GEENEISSÄ JA NE ON KAIKILLA" ... tiedä häntä "??"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      74
      5009
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      15
      3398
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2700
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1747
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      232
      1213
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe