Atopia ja herpes

qwerty.-

Onko muita, joilla on nämä kaksi? Miten olette pärjännyt näiden kanssa? Miten onnistutte levittämästä herpesrakkuloita jos iho kutisee?

Inhottava kaksikko. Atopian takia iho kutisee ja sitä mukaa kun raapii, niin leviää herpesrakkulatkin. Saa olla varovainen mihin sitä kortisonia laittaa, ettei herpes rakkulat mene pahemmiksi. Oon monta kertaa naamaan laittanut kortisonia vaikka ollut naamassa herpesrakkuloita, kun en ole tajunnut että ne on herpestä. Naamalla kun ne rakkulat on kuitenkin paljon pienempiä mitä muualla ihossa niin ei oikein tajua onko sit tulehtunutta atopiaa vai herpestä. Öisinkin tulee unissaan raavittua ihoa niin väkisinkin leviää ne herpekset sit muuallekin. :/ Kynnet oon nyt pyrkinyt pitään ihan lyhyinä. Tiedä sitten pitäiskö jotain hanskoja alkaa käyttään yöllä ettei leviä.

Naamankin sain just pari päivää sitten kuntoon, mutta eipä oo enää kun nyt on leuka ja nenän alta ja poski pieniä herpesrakkuloita ja kudosnestettä vaan vuotaa.. huoh.

1

4882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupasjok

      Herpeksen hoitoa kotikonstein

      Herpeksen itsehoitolääkintään käytetään tavallisesti asikloviiri- tai pensikloviirivoidetta. Tutkimusten mukaan ne lyhentävät oireaikaa vajaalla vuorokaudella. Parempaan tulokseen päästään yleensä hunajalla, jota laitetaan herpeksen päälle useita kertoja päivässä. Samaan tulokseen päästään myös sinkkipastalla. Myös herpeslaastarit ja muut peittohoidot ovat ainakin yhtä tehokkaita kuin lääkevoide.

      Kaikissa kortisonivalmisteissa varoitetaan käyttämästä niitä herpekseen ja muihin ihoinfektioihin. Varoitus on turha, sillä esimerkiksi hydrokortisonia ja asikloviiria sisältävä voide on selvästi tehokkaampi kuin pelkkä asikloviirivoide. Jopa keskivahva kortisoni nopeuttaa herpeksen parantumista.


      http://sic.fimea.fi/1_2012/monet_iho-oireet_paranevat_itsehoidolla.aspx

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      37
      1802
    2. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      50
      818
    3. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      69
      776
    4. Miksi sitä miestä tuijotetaan joka paikassa

      Onko maine jonkinlainen?
      Ikävä
      108
      740
    5. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      7
      651
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      33
      629
    7. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      580
    8. Taas on Festarit ohi ja saatu toisten muijia kylläseksi asti

      2 päivää täyttä jytinää ja rytkettä kyllä kelpaa vielä Kaupunkin tukemana.
      Parkano
      15
      559
    9. Olen työtön ilman työnhakuvelvoitetta

      Saan 600e/kk. En voi tehdä töitä. En osaa laittaa ruokaa. En pysty kävelemään tai olemaan jalkeilla tuntia pidempään.
      Ikävä
      141
      471
    10. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      51
      453
    Aihe