Onko muilla kokemuksia Fixurasta?
Laitoin kokeeksi muutaman sijoituksen taannoin. Jotkut maksoivat sovitusti muutamia eriä, mutta jonkin ajan kuluttua kaikki lainat olivat menneen "erääntynyt kokonaan" statukseksi ja perintään. Perinnästä ei ole koskaan palautunut mitään, joka on saanut minut epäilemään, että Fixura ei edes hoida(ta) perintää.
Menetettyyn summaan minä en kuole, mutta haiskahtaa vähän vilpiltä?
Laitoin kokeeksi muutaman sijoituksen taannoin. Jotkut maksoivat sovitusti muutamia eriä, mutta jonkin ajan kuluttua kaikki lainat olivat menneen "erääntynyt kokonaan" statukseksi ja perintään. Perinnästä ei ole koskaan palautunut mitään, joka on saanut minut epäilemään, että Fixura ei edes hoida(ta) perintää.
Menetettyyn summaan minä en kuole, mutta haiskahtaa vähän vilpiltä?
Vastaukset 13
Vanhimmat
No eihän ne Fixuran lainaajat todellakaan mitään parasta a-ryhmää ole. Kukaan ei käytä tuollaisia pilipalipalveluita jos on muitakin vaihtoehtoja. Yhteiskunnan ryönää.
https://www.aasa.fi/blogi/vertaislaina-hyva-sijoitus
Tuossa vähän luettavaa aiheesta. Älkää nyt ihmeessä sijottako tollaseen joka ei ole toiminut Amerikassa tai edes Ruotsissa niin luuletteko että toimii Suomessa.
tonne sun linkkiin ei vissiin hirveesti kukaan erehdy enää klikkailemaan, kun tuli toi kätevä punanen palloki tohon
Niin, toi WOT on täysin paska kun jengi arvioi ihan ok toimijoita punaseks. Tuo Aasan blogi on nimittäin erittäin asiallinen.
Jep, enpä oikein keksi mikä on nyt esimerkiksi Aasan tapauksessa asioinnin turvallisuuden tai lapsiystävällisyyden kannalta niin kamalaa. Sivusto ja lainahakemus salattu SSL tekniikalla ja eiköhän ne lapset opi rahan lainaamisen jo nuorena.
WOT ei toimi, koska ihmiset eivät osaa olla objektiivisia.
Teidän katkerasta itkemisestä päätellen, olen iloinen etten klikannut tota pa#kalinkkiä.
Hyvä "dfvrt43g", olen sinusta niin ylpeä! Varsinkin nimimerkkisi kekseliäisyydestä! Lisää tällaisia asiallisia kommentteja.
Onko Fixuraa kokeilleita? Ajattelin kokeilla sijottaa muutaman satkun.
Onko Fixuraa kokeilleita? Ajattelin kokeilla sijottaa muutaman satkun.
Olen sijoittanut Fixuraan vuoden 2011 alusta. Aika harvassa ovat ne, jotka maksavat aina ajallaan. Moni maksaa myöhässä ja sitten jossain vaiheessa lopettavat kokonaan.
Hoitamaton velka menee ensin perintään ja vasta jos 6kk perintää ei tuota tulosta, laina menee ulosottoon. Prosessi on melko hidas ja kaikilta ei varmaan saa rahojaan takaisin edes ulosoton kautta. Minulle tuli hiljattain suoritus ilmeisesti ulosoton kautta, lainaa oli edellisen kerran maksettu maaliskuussa 2011 joten melko hidas tuo prosessi on.
Oma viehätyksensä tässä on, kun sitä kuvittelee että hiljalleen oppii poimimaan ne parhaat maksajat. Ja rahaa tulee kuitenkin paremmin takaisin kuin lotosta.
Tappiollista toimintaa ainakin meikäläisellä tämä "sijoittaminen".
minulla on Fixurasta 5000€ laina ja joka kuukausi olen tuota lainaa lyhentänyt sovitun summan ja ylikin ja aina eräpäivänä. Kyllä meitä asiansa hoitaviakin on olemassa.
Kun lainaan kymmenelle ja joukossa on edes yksi, joka jättää velkansa maksamatta, sijoitukseni kääntyy tappioksi.