Hassua

mumsmumsyök

miten tänä päivänä diagnosoidaankin monelle lapselle ADHD... ja lääkkeitä rauhoittamaan lapsi kun ei vanhemmat jaksa? Mä antaisin diagnoosin vanhemmista: lyhythermoinen mieli.
Jos lapsi vähänkin on vilkas,metelöivä, lujatahtoinen ja muuten persoonallinen,kiikutetaan lapsi lekurille joka toteaa lapsen olevan keskittymishäiriönen ja ylivilkas ja iskee putelin pöytään josta saadaan "apu" eli turrutetaan lapsi.
En sano etteikö ns.oikeitakin tapauksia ole mutta eikö teistä ole aika kummallista miten tänä päivänä on niin yleistä esim juuri ADHD??? Sori vaan että sanon mutta luulen että ihmiset eivät nykyaikana kestä enää ns.vilkkaita lapsia koska heidän kasvattamisensa vaatii niin paljon töitä että on helpompi antaa diagnoosi käyttäytymisestä ja lääke häiriöön...

7

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • seiskaäiti

      Minäkin olin aikoinani valmisa tuohon diagnoosiin, mutta onneksi oli vanha viisas ylilääkäri keskussairaalassa ja kieltäytyi.Tarkemmissa tutkimuksissa löytyi epilepsia ja dyspraktia. Oikeanlaisella kuntoutuksella ja tiedolla on päästy pitkälle. Poika kävi normaalin koulun, tukiopetuksen ja vanhempien tukemana, valmistui ammattiin lähihoitajaksi, kävi armeijan ja kotiutui alikersanttina. Nyt suuntaa kohti sairaanhoitajan opintoja. Olen ikuisesti kiitollinen tuolle lääkärille, joka kielsi liian helpon diagnoosin ja ohjasi uusiin tutkimuksiin. Lapsena teetti paljon töitä, mutta yläasteella alkoi jo helpottamaan. Vanhemmille pitäisi saada apua ja tukea ilman syyttelyitä ja helpommalla,jotta lasten vaikeuksiin osattaisiin puuttua ajoissa ja oikella asenteella.

    • Erityisäiti

      Meillä jaksetaan kotona kyllä hienosti ilman mitään meidän perheen arjesta poikkeavaa. Mutta kun opettaja väsy ja pmpotti tutkimuksiin, niin saatiin meidän mielestä eloisan persoonallisen pojalle käytökselle nimi. Jos opettaja nyt sitten jaksaisi. Tai sitten kuitenkin palaa loppuun ja huomataankin, että opettajaa on terapoitu lapsen kustannuksella ja vanhempienj syyttelyllä. Emme me vanhemmat diagnoosilla mitään tee.

    • rakas vilkas

      Tässä taas kirjoitti yksi asiasta täysin tietämätön. Voisitko ystävällisesti säästää tyhjät ajatuksesi ihan itsellesi, tai lukea pari kirjaa asiaan liittyen!
      Ensinnäkin ADHD diagnoosin saanut ei ole todellakaan vain lujatahtoinen ja persoonallinen lapsi/aikuinen, vaan ihan oikeasti neuropsykologisesti poikkeava. Tämä taas tutkitaan asiantuntijoiden tekemillä tutkimuksilla ja vasta pitkän harkinnan ja toimitaterapian tms. tukena lääkettä määrätään tarvittaessa. Ei todellakaan vain vanhempien pyynnöstä.
      Luuletko ihan tosiaan että vanhemmat mielellään lääkitsevät lapsiaan vain päästäkseen helpommalla?! Sitä paitsi lapsi joka käyttää lääkitystä saa sitä lähinnä koulussa selviytymistä ja hyvän itsetunnon kehittymistä varten, ei vanhempia varten. Lääkkeen vaikutusaikakin rajoittuu lähinnä koulupäivään!
      Useimmiten huoli lapsen erilaisuudesta tulee ensimmäiseksi ilmi esim. päiväkodista. Vanhemmat voivat olla ihan sinut haastavan lapsensa kanssa, mutta päiväkodin ja koulun vaatimukset ovatkin sitten ihan eri luokkaa. Puuttuisit mieluummin siihen,miten ajattelemattomia heittoja tuntemattomat aikuiset ihmiset heittää näille erityislasten vanhemmille esim. julkisilla paikoilla, tai siihen miten näitä lapsia haukutaan, kiusataan ja jätetään pois porukasta ikätovereiden toimesta!
      Ei ole suomen kansa tähän vielä riittävän suvaitsevaista. Mutta ei se mitään, haukkukaa mieluummin vanhempia...

      • miiilleenium

        Suosittelen katsomaan Louis Therouxin pätkän "Lääkityt lapset" (Medicated children) Voi myös pohtia lääketeollisuutta jonki aikaa....OIreita ja sairauksia tulee olla koska ilman niitä ei lääketeollisuus pysyis pystyssä.. On paljon mitä ei julkisuuteen kerrota ja siksi en ihan sokeasti luottaisi aina lääkäreihin....


    • Olin joskus Axoni ry:n kokouksessa täällä Pohjois-Karjalassa ja kuulin siellä että eräs lepsi oli saanu seuraavanlaisen diagnoosin: ADHD/ADD.

    • wwwqqq

      Niin ja mitä ihmeellistä tuossa ADHD/ADD-diagnoosissa sitten on?

    • ....................

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2483
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      889
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      99
      870
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      305
      865
    9. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    Aihe