Onpas hyviä naisia tänä vuonna

Ja pari oikeinkin hyvää. Kiva kuunnella kun ääni soi vahvana, laulu on virheetöntä ja teknisesti taitavaa ja silti sydämestä kumpuavaa. Miehet ovat tänä(kin) vuonna pelkkiä statisteja.

Eipä ole aiempina kausina tämmöisiä ollut, jolloin mukana on ollut lähinnä nuotin viereen piipittävä (Anna P, Antti T) tai nuotin viereen huutavia (Anna A, Ari K).
7260
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Luulisi tänä vuonna olvan naisten vuoro, mutta eihän sitä tiiä....

Äänestä

Esimerkiksi Ari K ei huuda "nuotin viereen" vaan toisinaan fraasien lopussa nousi ylävireiseksi. Muistan.

"Nuotin vieressä" on - yllätys - toinen nuotti, molemmilla puolella. Niiden "vieressä" on lisääkin nuotteja tarjolla, milloin puhutaan jo intervalleista. Joten jos ei ole kaikilla laulajilla osumatarkkuutta, eipä ole kaikilla kuulijoillakaan tarkkuutta eritellä mikä tarkalleen ottaen on ongelmana, onko ylä- tai alavireisyyttä tai jopa vääriä nuotteja, minkä voi senkin ilmaista intervallina. Kuuntelu sentään luulis olevan vaivattomampaa kuin itse laulaminen.

Äänestä
  • Tuo "nuotin vierestä" on kyllä minun mielestäni sellainen ilmaisu, ettei automaattisesti voi sanoa, että se tarkoittaisi juuri vieressä olevaa nuottia. Koko- ja puolisävelaskeljärjestelmähän on ihan vain länsimaisen kulttuurin tuotosta, esimerkiksi Aasiassa käytetään mikrointervalleja paljonkin ja silloinhan nuotin "vieressä" on ihan joku muu nuotti, kuin me perinteisesti olemme tottuneet ajattelemaan. Mielestäni voi hyvin ajatella, että "nuotin vierestä" tarkoittaa epäpuhtautta, se, missä se "vieressä" on, voi olla melkein mitä tahansa. Muusikkona minua tuo sanonta ei häiritse lainkaan ja ajaa minusta hyvin asiansa, enkä oikein käsitä, miksi siitä täällä naputetaan.

    Äänestä

  • no vierestä hyvinkin kirjoitti:

    Tuo "nuotin vierestä" on kyllä minun mielestäni sellainen ilmaisu, ettei automaattisesti voi sanoa, että se tarkoittaisi juuri vieressä olevaa nuottia. Koko- ja puolisävelaskeljärjestelmähän on ihan vain länsimaisen kulttuurin tuotosta, esimerkiksi Aasiassa käytetään mikrointervalleja paljonkin ja silloinhan nuotin "vieressä" on ihan joku muu nuotti, kuin me perinteisesti olemme tottuneet ajattelemaan. Mielestäni voi hyvin ajatella, että "nuotin vierestä" tarkoittaa epäpuhtautta, se, missä se "vieressä" on, voi olla melkein mitä tahansa. Muusikkona minua tuo sanonta ei häiritse lainkaan ja ajaa minusta hyvin asiansa, enkä oikein käsitä, miksi siitä täällä naputetaan.

    Siksi, että se on niin epätarkka, kun yhtä hyvin voi sanoa alavireinen, ylävireinen (silloin kun ollaan länsimaisen nuotin sisällä näin länsimaista musiikkia esitettäessä) tai suoraan kertoa sen intervallin, minkä joku vetää pieleen.

    Äänestä

  • korvat päässä kirjoitti:

    Siksi, että se on niin epätarkka, kun yhtä hyvin voi sanoa alavireinen, ylävireinen (silloin kun ollaan länsimaisen nuotin sisällä näin länsimaista musiikkia esitettäessä) tai suoraan kertoa sen intervallin, minkä joku vetää pieleen.

    Niin, paitsi jos ei sitä pysty erottamaan. Silloin voi sanoa vaikka "ammuvainaan nuotilla", mutta eipä ole silloin arvostelijakaan tarkkakorvainen jos ei enempään pysty.

    Äänestä

  • korvat päässä kirjoitti:

    Niin, paitsi jos ei sitä pysty erottamaan. Silloin voi sanoa vaikka "ammuvainaan nuotilla", mutta eipä ole silloin arvostelijakaan tarkkakorvainen jos ei enempään pysty.

    Niin, mutta lähinnä tässä nyt varmaan ihan tavikset (ei muusikot) ovat puhuneet nuotin vierestä laulamisesta ja siinä termi on minun mielestäni paikallaan. Ei kaikkien tarvitse erottaa, onko se ylävireistä vai alavireistä, pienen sekunnin tai suuren sekunnin pielessä. Riittää, että musiikin ammattilaiset osaavat sen kertoa. Jos ei ole koskaan edes harrastanut musiikkia, niin miten hitossa voisi osata kertoa tarkkaan, millä lailla joku laulaa pieleen? Korvathan voi ihmisellä silti olla päässä, vaikkei tarkkaa terminologiaa tai epävireisyyden eri asteita tietäisikään.

    Äänestä

Mutta tänä vuonna voittaa kuitenkin
läskipäiden äänillä taas joku juntti- eemeli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvä hyvä kirjoitti:

Ja pari oikeinkin hyvää. Kiva kuunnella kun ääni soi vahvana, laulu on virheetöntä ja teknisesti taitavaa ja silti sydämestä kumpuavaa. Miehet ovat tänä(kin) vuonna pelkkiä statisteja.

Eipä ole aiempina kausina tämmöisiä ollut, jolloin mukana on ollut lähinnä nuotin viereen piipittävä (Anna P, Antti T) tai nuotin viereen huutavia (Anna A, Ari K).

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu