Isoimmat herrat näyttää palkkakisassa

Kataisen-Hautalan kaudella johtaja Karvisen miljoonan euron vuosipalkka nousi lähes kaksi ja puolikertaiseksi! Matikan ope voi laskea tarkemmin?

Onneksi suomalaisen mestäkonsernin johtaja Karvinen asuu vakituisesti Lontoossa, jottei sen verot joudu suomalaisille.

Kataisen mukaan kova palkankorotus johtuu siitä, että saadaan mainittu johtaja sitoutettua suomalaisen metsäteollisuuden hyvinvointiin ja palveluun!? Siinä näytetään onnistuneen enemmän kuin hyvin vai mitä, asuntoministeri Hautala?
659
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Valtio-omistaa Ensosta ison siivun ja tietysti maan tavan mukaan haluaa maksaa tämän johtajalle 132% korotuksen palkkoihin ja bonuksiin. Eihän noin hyvälle tehtaiden tyhjentäjälle alle sataprosenttia riitä? Tämä Karvinen on ollut suomalaiselle työntekijälle saatanasta seuraava, tyhjensi Kemijärveltä kokonaisen laitoksen ja pisti ammattiväen maan tavan mukaan kilometritehtaalle kärvistelemään. Ihan vaan sen takia, että Suomessa työväki tietää mihin kategoriaan kuuluu.

Eikä siinä kaikki, pistihän valtion omistama Enso rahoja 11 miljoonaa työväestä tyhjennettyyn Kemijärven tehtaaseen, että Jyri Häkämiehen hyvä ystävä ja konkursikokemusta omaava saisi perustaa tyhjennettyyn tehtaaseen liimapuupalkkitehtaan. Tietysti me veronmaksajat eli valtio Mauri Pekkarisen ja Jyri Häkämiehen kehujen kera pistivät Tekesistä miljoonan poikineen tälle samalle tyypille. Tottakait nyt tämä Jyri Häkämiehen ystävän hanke on konkurssitilassa, vaikka toimintaa ei ole edes pystytty aloittamaan, mutta ne miljoonat ne ovat taas löytäneet konkurssikeplotteijoiden taskut Kreikkalaiseen malliin.

Äänestä

Edellisessä porvarihallituksessa Jyrki Katainen kävi hakemassa velkaa, että hänen ministeriskaverilleen saadaan Kemijärvelle miljoonat takkuilematta. Niin kuin muistamme, tämä porvarihallitus teki politiikkaa vain velkaa ottamalla ja olkoon tämä Kemijärven liimapuupalkkitehdas esimerkkinä siitä, miten velkaraha katoaa liukkaasti. Jonkunhan on nuokin Kemijärvelle uponeet miljoonat maksettava ja nyt ollaan asettamassa säästöjä säästön perään miedän tavallisten ihmisten harteille.

Kuinkahan paljon noita Tekesin miljoonia on upotettu noihin konkurssiyhritykseen noiden kepulaisten toimesta. Tämä Suomi Soffakin sai Tekesiltä eli Mauri Pekkariselta lähes nippa nappa miljardin per vuosi ja konkassa vaan nyt on. Nyt ei pomppaa silmille Suomi Soffan kokosivun mainokset sen johtajarouvan kera, kun firma on konkurssissa ja kepu oppositiossa.

Äänestä

Koko ajan melutaan, että näitä yrittäjille meneviä investointi- ja suunnitteluavustuksia pitäisi vain nostaa ja nostaa. Kuka oikeasti valvoo näiden yritysrahojen käyttöä, kun näyttää siltä, että konkurssin kautta kelpotellaan rahoja perä perän jälkeen. Politiikoistamme ei ole valvojiksi, koska tuo moraali heillä on joskus löysänpuoleista. Tällä Jyri Häkämiehen ystävälläkin oli konkurssitausta, mutta silti häntä valtio eli me maksajat rahoitimme.

Äänestä

Kaiken tämän jälkeen: jos minä olisin Karvisen housuissa ja saisin vuoden aikana nostettua palkkani yli kaksinkertaiseksi, ja pelkillä hyvänmiehen lisillä, asuisin takuuvarmasti - varmuuden vuoksi - vielä kauempana kuin Lontoossa!

P.S. Olenkin ihmetellyt kuika Suomi Soffalla on varaa mainostaa jokaikinen päivä monisivuisin mainoksin - melkein ilmaisia soffiaan!? Yhden päivän nelilehtinen mainos maksaa takuuvarmasti sada soffan verran?

Äänestä

Olettekos huomanneet tätä vaalirahoittaja Sukarin firmaa Maskua, sehän mainostaa ja myy huonekaluja ja siihen kylkiäisenä lentolippuja kahdelle. Paljonkohan tuolle Sukarin firmalle upotetaan näitä investoini- ja kehittämisrahoja, kun tuo mainostaminen on kokosivun kokoisena silmille tunkevaa? Periaatteessahan nuo Sukarin sohvat ja huonekalut pitäisi jonkun tehdä ilmaiseksi, kun nuo kylkiäiset ovat itse tuotteen kanssa jo saman hintaisia. Mauri Pekkarisen ollessa työ- ja elinkeinoministeri tämä Sukari pisti sohvaoston päälle kahdelle kylpyläliput, mutta nyt on siirtynyt Jyri Häkämiehen hallitessa Tekesin rahoja ja tätä samaa ministeriötä kalliimpiin kylkiäismuotoihin.

Äänestä

Sukari kertoo lehtien sivuilla miten hyvin Ideaparkilla ja Maskulla menee mutta ei kerro minkä verran maksaa veroja tai minkä verran saa erilaisia tukiaisia. Meneekö oikeesti hyvin vai yrittääkö miljonääri vaan pitää kulissit yllä.
Hän on vakuuttanut että tulevana kesänä on maanalainen huvipuisto Ideaparkin alla. Taitaa mies taas kerran osoittautua pelleksi. Missä on pellen Titanic???

Äänestä

Kommentoi aloitusta


esimerkkiä: kirjoitti:

Kataisen-Hautalan kaudella johtaja Karvisen miljoonan euron vuosipalkka nousi lähes kaksi ja puolikertaiseksi! Matikan ope voi laskea tarkemmin?

Onneksi suomalaisen mestäkonsernin johtaja Karvinen asuu vakituisesti Lontoossa, jottei sen verot joudu suomalaisille.

Kataisen mukaan kova palkankorotus johtuu siitä, että saadaan mainittu johtaja sitoutettua suomalaisen metsäteollisuuden hyvinvointiin ja palveluun!? Siinä näytetään onnistuneen enemmän kuin hyvin vai mitä, asuntoministeri Hautala?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu