Paha haju kuukautisten jälkeen?

help!

Onko kenelläkään tietoa, että mistä ko. vaiva voisi johtua? Alkaa aina melkein heti kuukautisten jälkeen ja kestää noin viikon. Loppukierto on taas ihan ok. Voiko johtua bakteetiepätasapainosta vaikka on ihan normaalit kuukautiset (ei mitkään pitkittyneet tai runsaat)? Voiko tuolle tehdä mitään, kun haju on niin voimakas ja pistävä, että tulee vaatteistakin läpi? Hiivasta ei ole kyse, sen tunnistan kyllä. Ja outoa tässä on se, että vaiva menee aina itsekseen ohi mutta sen viikon verran joutuu aina kärsimään... Mieleeni tulee vaan tuo bakteerihomma. Pitäisi kai hankkia maitohappoa sisältävää pesunestettä?

3

9950

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hajuhemmo

      Juuri hain tänään apteekista...no, käynpä hakemassa paketin, niin voin kertoa merkinkin... :)

      Lactal Balans -geeli
      Hoitaa ja ehkäisee pahaa hajua ja ärsytystä.

      Menin apteekkiin ja juttelin farmaseutin kanssa ja tuota suositteli. Tai siinä oli toistakin ja kokeilen nyt sitten tuota.

      Jostain tuolta muualta viestiketjusta luin, että esim. sperma voi vaikuttaa emättimen ph-tasapainoon ja aiheuttaa pahan hajun. Ehkä tuo alapää nyt sitten on niin herkällä päällä, että kaipaa hiuka balansia :) Ja tuo Lactal Balans näyttää sisältävän just sitä maitohappobakteeria ja oon syönyt nyt muutenkin viel maitohappobakteerikapseleita.

      Tsemppiä hajunpoistoon.

    • Anonyymi

      Ihan sama juttu. Mistä tämä voi johtua? Tää tuoksu kestää menkkojen jälkeen 3-4 pvä ja tuntuu et muutkin haistaa

      • Anonyymi

        Kuukautiskierron ja hormonien heilahtelun vuoksi myös vaginan tuoksu voi muuttua. Muutoksen takana voivat olla vaihtelut progesteroni- ja estrogeenitasoissa, kertoo lääkäri Michael Cackovic.

        Hormonien vaikutus tuoksuun on kuitenkin usein hyvin pieni - sitä ei välttämättä edes huomaa. Kuukautisten aikana haju voi kuitenkin muuttua voimakkaasti veren vuoksi. Valuva veri sekä emättimessä oleva vanha veri tuoksuvat, gynekologi Fahimeh Sasan selittää. Etenkin kuukautisten lopussa tämä korostuu, kun veri on jähmeämpää ja poistuu emättimestä hitaammin.

        "Kuukautisvuodon hajuun voi vaikuttaa moni asia, kuten vuodon määrä, naisen ikä, hormonien pitoisuudet ja emättimen happamuus.

        Bakteerivaginoosi tarkoittaa emättimen bakteerikannan häiriötä, jossa normaali bakteerikanta on korvautunut hapettomassa tilassa viihtyvillä bakteereilla.

        Tavallisin oire on pahanhajuinen valkovuoto. Bakteerivaginoosi voi vaivata myös kuukautisten aikaan, jolloin valkovuoto sekoittuu kuukautisvereen. Usein bakteerikantojen epätasapaino korjaantuu itsestään. Moni toistuvista bakteerivaginooseista kärsivä nainen kokee, että oireet helpottavat aina kuukautisvuodon loputtua.

        Bakteerivaginoosia hoidetaan paikallisella eli emättimeen annosteltavalla lääkkeellä. Hoito on kuitenkin hankala tehdä kuukautisvuodon aikana.

        Jos vuodon loputtua on pahanhajuista valkovuotoa, kannattaa kokeilla paikallisantibioottia viikon ajan. Jos oireet häviävät itsestään, kun kuukautisvuoto loppuu, lääkitystä ei tarvita."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      297
      1233
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      308
      1166
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      958
    4. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      87
      924
    5. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    6. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      879
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      742
    8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      13
      604
    9. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      588
    10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      3
      577
    Aihe