Heti alkuunsa anteeksi, että avaan keskustelua haukutusta pikkuveneestä ja haukutusta moottorista. Ylevää kerrottavaa isosta jahdista ei nyt tähän hätään ole.
Niin, onko kokemuksia Bella-veneessä olevasta Volvo-Penta moottorimallin 2003T lämmittimestä? Sieltähän lähtee putket tuulilasille ja "jalkatilaan".
Lämmitys voisi olla tehokkaampi ja olen pannut merkille, kun moottorin lämpötila nousee kipurajoille, mitä valitettavasti tapahtuu, tuon em. lämmittimen teho nousee huomattavasti. Normaalikierroksilla lämmityksen ilma on melko haaleaa.
Olen miettinyt, voisiko lämmitystä helposti parantaa ja samalla ylikuumenemisilmiötä lieventää kierrättämällä jäähdytysnestettä isommassa lämmönvaihtimessa tai "syylärissä" puhaltimen edessä - tai jotenkin muuten?
Volvo-Penta 2003T:n lämmittimestä
17
2471
Vastaukset
- VPent
Pitkät ja eristämättömät putket siinä ja aika heikkotehoinen puhallus siinä. Enää en muista, miten se lämmitys oli järjestetty.
- 34tsf
valkkaa mieluinen defroster ja vaihda vanha uuteen.
Ylikuumenemiseen auttaa tuuletuksen parantaminen, lämmönvaihtimen putsaus ja koneellinen lämpimän ilman poisto. Jos tilaa on niin sähköinen puhallus konetilan katosta ja "suora" putki imuilmalle. - Vesikierto
Tuohon edelliseen kun lisää vielä, että tarkista vesikierto.
- 12+14
Tuo koneellinen lämpimän ilman poisto konekopan alta on varmasti hyödyksi. Kun vaan keksis järkevän ja väjimmän ruman toteutuksen.
Helpointa olis vetää vessan katosta ulos, mutta siinä on se, kuinka sisustussiistiksi ratkaisun saa. - minor700
Aloijttelijalta kysysin että käykö Volvo niin kuumana että kiehuu vai meneekö lämpömittari vaan korkalle?
- 12+14
Yli 3000:n kierroksen kun ajaa aikansa, ehkä varttitunnin, niin summeri alkaa hälyttää. Kiehuntaa en ole uskaltanut
- EX huoltaja
En ole paljonkaan näitä pikkukoneita ruuvannut mutta muutama seikka tulee mieleen . Konetilan ilma niin tulo kuin poistokin on a ja o siitä lähdettävä. On tullut vastaan tapauksia jossa kiertovesipumpun siipi on löystynyt ja ilmenee kovilla kierroksilla . Lisäkiertovesipumppu sähköinen parantaisi toimintaa koska oman pumpun teho aika heikko ainakin pienemmillä kierroksilla. Merivesisuodatin olisi hyvä asentaa jos sellaista ei ole ,sekin kyllä huollettava jos levää tai epäpuhtauksia kertyy
- minor700
Tämä pulma on ollut ennenkin. Volvon moottorin sivussa on T-putki jossa teflon-holkki liikkuu. Putken täytyy irroittaa ja lukita se holkki turbopuoleiseen haaraan
Kun holkkii liikkuu moottorinpuoleiseen haaraan kaikki jäähdytysvesi menee turbolle ja moottori kiehuu. Huom! se holkki on lukittaava, ei riitä että tarkistaa missä se on koska se liikkuu, - minor700
minor700 kirjoitti:
Tämä pulma on ollut ennenkin. Volvon moottorin sivussa on T-putki jossa teflon-holkki liikkuu. Putken täytyy irroittaa ja lukita se holkki turbopuoleiseen haaraan
Kun holkkii liikkuu moottorinpuoleiseen haaraan kaikki jäähdytysvesi menee turbolle ja moottori kiehuu. Huom! se holkki on lukittaava, ei riitä että tarkistaa missä se on koska se liikkuu,Nyt huomasin, luin alun paremmin, se lämmitin pelastaa homman, ilman sitä moottori kiehuisi aika lailla.
- EX huoltaja
No nyt tuli sellaista täsmätietoa että aloittajan pulma pitäisi pääosin olla voitettu. Kun on omakohtaista tietoa konetyypin jipoista, niin apu tulee monille jos olemassaolevan tiedon jakaa kaikille itsellä tätä tietoa ei ollut yleispätevää vain
- minor700
Tämä oli oso pulma koska Volvo Suomessa ei tiennyt tästä hommasta. Tämä tieto saatiin Ruotsista.
Oletan että aika monessa Volvossa on tämä pulma ja se on niin pirullinen vika ettet keksi sitä itse. Harmi koska periaatteeltaan suht koht hyvä moottori saa paskamaineen tämmöisen huolimattoman kokoamisvaiheen takia moottoritehtaassa.
- EX huoltaja
Outoa jos tieto on ollut ruosissa niin miksi huoltotiedotetta asiasta ei ole tullut jakeluun yleensä tulee tietoa josta ei ole kuullutkaan tai tavannut käytännössä ja huoltotiedotteesta saa lukea. Käytännössä asia voi realisoitua paljon myöhemmin
- B7000
On se tuo teflon-holkkiongelma aika laajalti Volvo-Penta 2003T -omistajien tiedossa. Käsittääkseni holkki tuo ongelmia jo normaaleilla kierroksilla, jos se tukkii t-haaraa.
Se minua ihmetyttää, miksi t-haarasta suora virtaus menee turbolle ja päävirtaus mutkan kautta alaspäin. Siinä kai tulee hävikkiä. Onkohan merkitystä, jos kääntää t-kappaleen toisin päin?- minor700
Jaaha, en ole nähnyt viritelmää, muistan vaan vanhimmissa moottoreissa että se jako oli kuin T-kirjain, siksi se holkki pääsi liikkumaan.
Näköjään aloittaja ei ole lukenut viimeisimmät kommentit, harmi, se olisi häntä auttanut. - 12+14
minor700 kirjoitti:
Jaaha, en ole nähnyt viritelmää, muistan vaan vanhimmissa moottoreissa että se jako oli kuin T-kirjain, siksi se holkki pääsi liikkumaan.
Näköjään aloittaja ei ole lukenut viimeisimmät kommentit, harmi, se olisi häntä auttanut.On luettu ja holkki heivattu ajat sitten. Siitä ei nykyinen ongelma johdu
- minor700
12+14 kirjoitti:
On luettu ja holkki heivattu ajat sitten. Siitä ei nykyinen ongelma johdu
Selvä homma. Kun on lämpöongelmia ei ole ihan yksinkertaista löytää vian. Ensinnä, onko se merivesipuolella vai makeavesipuolella.
Mulla oli kaveri jonka autoin moottorivaihdon kanssa. Vanha moottori oli käynyt vähän kuumemmalla puolella mutta hän oli varovainen eikä ottanut viimeiset kierrokset myllystä joten homma oli OK.
Kun uuteen moottoriin kytkettiin vedet huomasimme että läpiviennissä oli käytetty rautaholkki joka oli ruostunut melkein umpeen.Asia oli selvä, luultiin. Sitten kokeilimme termostaatin kattilassa mittarin kanssa ja se aukesi liian myöhään. Sitten oli lämmönvaihdin vähän paskanen sisällä mutta putkiavaaja teki tehtävänsä.
Tämän jälkeen moottori pyöri monta vuotta ja pyörii edelleen toisessa paatissa normaalilämmöllä. Että semmonen juttu. - atsian
minor700 kirjoitti:
Selvä homma. Kun on lämpöongelmia ei ole ihan yksinkertaista löytää vian. Ensinnä, onko se merivesipuolella vai makeavesipuolella.
Mulla oli kaveri jonka autoin moottorivaihdon kanssa. Vanha moottori oli käynyt vähän kuumemmalla puolella mutta hän oli varovainen eikä ottanut viimeiset kierrokset myllystä joten homma oli OK.
Kun uuteen moottoriin kytkettiin vedet huomasimme että läpiviennissä oli käytetty rautaholkki joka oli ruostunut melkein umpeen.Asia oli selvä, luultiin. Sitten kokeilimme termostaatin kattilassa mittarin kanssa ja se aukesi liian myöhään. Sitten oli lämmönvaihdin vähän paskanen sisällä mutta putkiavaaja teki tehtävänsä.
Tämän jälkeen moottori pyöri monta vuotta ja pyörii edelleen toisessa paatissa normaalilämmöllä. Että semmonen juttu.Mikä putkenavaaja on sovelias koska samainen hommaa olin ajatellut tehdyksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063210Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391620Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951472- 921389
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461334Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1571257Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121188Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231019Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89932Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803