Olen myymässä yritystäni ja haluan siitä mahd. äkkiä eroon (terveydelliset syyt).
Mikä olisi paras myyntikanava: ilmoitus esim. Hesariin, välittäjän kautta vai mikä? Tiedän, että tämä palsta ei ole järkevin myyntikanava enkä aio tätä kautta myydä.
Toisaalta en jaksaisi selittää jokaiselle asiakkaalle miksi yritys on myynnissä. Tämä on väistämättä seuraus, jos lehti-ilmoituksella jatkajaa haen.
Yrityksellä on lähes 50 vuotta takana ja vakiintunut asiakaskunta.
Tunteella en aio myyntihintaa laskea: jos myyn itse ajattelin aloittaa neuvottelut jo kalusto vaihto-omaisuus hinnasta. Jos välittäjä on kuvioissa mukana, sitten on pakko lisätä hintaa, jotta saa välityspalkkiot maksettua.
Viime vuoden liikevaihto oli 170.000 € ja käteen jäi 40.000 €. Ei mikään kultakaivos, mutta kyllä tuolla pärjää.
Haluaisin kuulla, mitä kautta olette yrityksen ostanut/myynyt ja kuinka homma toimi. Ja missä kohtaa tuli mokattua jos niin kävi.
Mihin yritys myyntiin?
19
7332
Vastaukset
- hkjhjkhjk
Jos kuulut yrittäjiin, niin heidän sivuillaan on hyvä välityspalsta. Monilla paikkakunnilla on myös jotain yrityskeskuksia, joista voisi kysyä neuvoja ja heillä myös sivustoja myyntiä varten. Itse aikanaan myin yhden firmani välittäjän kautta, niin tulin siihen tulokseen, et halvemmaksi tulee teettää kauppakirjat vaikka lakimiehellä.
- _ostan_
Missä päin firma on?
- Siellä
yritysporssi.fi
Kauppalehdellä on yrityksen myyntilistauksia välillä. Voisit ilmoittaa siellä?
- Myyntiä tehnyt
>Toisaalta en jaksaisi selittää jokaiselle asiakkaalle miksi yritys on
>myynnissä. Tämä on väistämättä seuraus, jos lehti-ilmoituksella jatkajaa
>haen.
Jos tuollaista et kestä, niin sitten vaan laitat saman tien välittäjän kautta firmasi myyntiin. Tuo on nimittäin niin vakiokysymys jokaikiseltä ostajaehdokkaalta, ja myös uteliailta naapureiltakin ja heidän kavereiltaan jotka mukamas kiinnostuneena ostajana soittelevat.
Oman elämäntyön myyminen voi joillekin olla vaikeaa.
Jos kuitenkin päätät itse myydä, niin useampia eri ilmoituskanavia kannattaa kokeilla. Ilmaiset netin ilmoituspaikat tietysti kannattaa laittaa myös kaikki täyteen.
Toimialasta riippuen, vaikka ensimmäinen maksullinen kokeilu Hesarin ilmoituksen kautta. Näet että alkaako tulla yhtään mitään responsea markkinoilta.
Ja varaudu siihen että maksulliseen ilmoitteluun saattaa mennä 1-3% firmasi myyntiarvosta. Lisäksi myynti voi olla toteutumatta vielä tämän vuoden lopussakin, ostajia ei ole kaikenlaisilla toimialoilla liikkeellä jonoiksi asti. - uusia haasteita vail
Välittäjät ovat kalliita eivätkä ainakaan minun kokemuksella kovin tehokkaita. Tuon kokoista firmaa kannattaa varmaan kaupitella itse yrityrpörssissä. Missä sijaitsee ja mikä toimiala? Kiinnostais.
- Itte myyden
>>Välittäjät ovat kalliita eivätkä ainakaan minun kokemuksella kovin tehokkaita. >>
Firmojen välittäminen on paljon vaikeampaa ja vaihtelevampaa verrattuna asuntojen "Myydään 6h k 134m2 Katajanokalla" tyypin kauppoihin.
Varsinaisten toimi- ja tuotantotilojen lisäksi pitää arvioida ja arvottaa markkinatilannetta, varastoja, mahdollisia patentteja ja henkistä omaisuutta, henkilökuntaa, tulevaisuuden näkymiä jne.
>>Tuon kokoista firmaa kannattaa varmaan kaupitella itse yrityrpörssissä.>>
Aika moni noin tekeekin. Firman näkymät parhaiten tunteva henkilö eli omistaja pääsee nopeimmin kaupasta ostajan kanssa keskustelemaan.
Kaupan juurta voi näin alkaa syntyä nopeammin, kuin jonkin ulkopuolisen välittäjän puhelimessa luettelemien, paperilta luettujen yleistason pintatietojen perusteella.
Mutta firmassa puhelimeen vastaajaksi pitää laittaa henkilö joka on tottunut puhelimessa myymän ja asioimaan. Ettei jämäkkäotteinen toimitusjohtaja alkajaisiksi säikäytä ostajia pois.
Ja myös että jaksaa ne tyhmät ensikysymykset ja aivan ensimmäiset vastaväitteet ja muut ostajapuolen sondeerausmielessä tekemät epäilyt, lievät vähättelyt ym. kuunnella ja vastata. - aleksi76
tän löysin www.ostayritys.fi. myyjällä on käytössä noi salassapidot. voi sitten suoraan antaa myyntipaketin ostajalle eikä tarvii vastailla turhiin puheluihin. joku tiesi kehuakin tätä ideaa.
- Myyitse
Tuon kokoista nakkikiskaa ei kannata välittäjälle antaa. Myyntihinta on kuitenkin oletettavasti aika pieni. Kalusto ja käyttöomaisuus käypään arvoon on ihan passeli hinta ja sen osaa itse laskea parhaiten. Välittäjämulkut ottava viisinumeroisia summia huonosti tehdystä työstä.
- Nauvokas
Joo välittäjät ottaa joskus vähän liian ison palan pienestä firmasta. Jos välittäjällä ei ole omassa rekkarissa sopivaa ostajaa niin vaikea sitä on myöhemminkään löytää. Ne kyllä tekee hyvää työtä mutta kun ostajaa ei löydy niin ei. Kannattaa kuitenkin mennä välittäjän tai muun pakeille vasta kun ostaja on valmiina. Jää itellekin jotain sitten käteen. Nimimerkillä pari kertaa itse noin tehneenä..
- Paperien tekoonko?
""Kannattaa kuitenkin mennä välittäjän tai muun pakeille vasta kun ostaja on valmiina."
Mutta mikäs sen välittäjän rooliksi silloin jää tuossa tilanteessa?
Aikoinaan kun myin asuinkiinteistöni, tein kaupat itse. Kävin vain teettämässä LKV-välitystoimistolla noin 1.000€ korvausta vastaan kauppakirjat ja muut pakolliset apperiasiat. Halusin että menee kiinteistökaupan paperit varmana oikein.
Onko tässäkin firman myynnissä samasta asiasta kyse, vai? - kkkkkokokokk
Minä taas kävin pankissa teettämässä kauppakirjat ja maksoi 300 e.
- On tullut tehdyksi
Varmasti hyvä ratkaisu sinulle silloin. Mutta kun myydään jotain oikeaa yritystä, niin pelkkä kauppakirja saattaa olla toistakymmentä sivua pitkä normaalit selvitykset ja myyjän vakuutukset siihen päälle. Tuollaisia ei käydä pankista hakemassa.
- vastarannan kiiski
Hei savonsanomissa mainosti pari viikkoo sitten " etsitään uusia/vanhoja tai huonolla hapella olevia yrityksiä. 100 km kuopiosta. ilmeisesti joku yksityinen,, oli Myllynmies oy nimellä.. oli ilmeisesti useita kiinostuneita ostajia/sijoittajia. vaikutti hyvälle.
- vesa1
minkä alan yritys sulla on,?asun ruotsissa ja vähän aikeita muuttaa suomeen takaisin,,jos keksisi elinkeinon,,missä se sijaitsee,,?minulla olisi tarkoitus lahden lähelle,,olen sieltä kotoisin,,
- Rakennusfirma
Vesa 1, vieläkö etsit yritystä?? Lahdesta olisi myynnissä toimiva rakennusalan yritys.
- Anonyymi
Älkää ainakin mikko salminvuolle mitään myykö. Huijari koko kaveri....Ja on viisiin tennispelaaja kns.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1166166Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto605109SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun654242SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963819Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost113604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1193151SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522536Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352479Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat642217Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val231561