fretti

fretti fani

Moi kaikille!

Olisin hankkimassa frettiä noin vuoden päästä.
Oon ottanu kaikesta mahdollisesta selvää
mutta siitä en oo vielä varma mitä fretti maksaa??

Voisitteko vastailla pikaisesti.
Kiitos!

6

311

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maud

      Fretti maksaa yleensä (kasvattajilla) noin 350 euroa, se onkin sitten eri asia, jos fretti on vaikka angora.

    • Heips!

      Olet ottanut selvää yleisimmistä sairauksista, ja hoidoista?
      Tiedät että jos fretti esim oksentaa ja ripuloi ei voi odottaa että saa ajan lääkäriin ehkä ylihuomenna, vaan eläin on saatava nesteytykseen mahd nopeasti, koska kuivuu nopeasti.
      Päivystykseen saa kulumaan aika paljon rahaa, ja jos on eläinlääkäri jolle fretti suht tuntematon, on hyvä jos itsellä on muutama mahdollinen diagnoosi mielessä ja osaa "tilata" lääkäriltä röntgenkuvat/ultraus, verikokeet.....
      Jos noin vuoden päästä hankit freton, suosittelen että avaat nyt jo ylimääräisen tilin ja säästät n. 50e/kk, ei ole mkn pakko mutta esim itselläni on Visa jotta saa eläinlääkärimaksuja makseltuu jos tulee hätä.
      Onhan se parempaa jos on sitä omaa käteistä=)
      Itse en olisi osannut varautua siihen miten paljon rahaa yhteen pieneen näätään voi mennä..
      Tuntuu että ne aina sairastuvat öisin ja pyhinä =D

    • tyty.

      Joo, se on totta, että fretti ei ole mikään halpa eläin.

      Itse fretti maksaa sen 350e, mutta siihen lisäksi tulee kaikki muut kulut. Itse laskeskelin, että mun parivuotiaaseen frettiin on mennyt rahaa n. 2000e (tarvikkeet, ruuat, implantointi, rokotukset ja yllättävät eläinlääkärikulut).

    • Minä itse maksoin pojasti ollessaan 4kk vanha, 170e. Riippuu mistä aiot hankkia fretin, hinta tosiaankin vaihtelee.. :) Olin itsekkin aika yllättynyt että miten frettiin voi mennä noin paljon rahaa.. :D itselläni on menny nytten puolen vuoden aikana yli 600e.. lääkärimaksut, rokotukset, häkki, ruoat, sterilointi. Lelut olen ottanut koiraltani, kun ei enää niillä leiki ja häkkiin olen itse rakentanut mökit, virikkeet yms:)

    • pallero-poika

      no meillä ei ole ollut mitään muutakuin Fretin osto hinta ja ruat

    • sannikka<3

      virallisen kasvattajan standardilinjainen pentu 350e kaikki muut esim. pedit ovat uusina n. 30e kpl, valjaat, talutushihna yms. yhteensä n. 15e, lelut, virikkeet ja kaikki muut.... pitää myös muistaa että fretti sairastaa hyvin usein. yksi lääkärireissu voi tehdä jopa 500e.

      kannattaa varautua kunnolla :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      208
      2189
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      160
      1450
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      227
      1091
    4. 58
      928
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      927
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      52
      885
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      72
      841
    8. 93
      787
    9. Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!

      Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta
      Pyhäjärvi
      119
      729
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      707
    Aihe