Muutamia otteita

mukavaa iltaa

"älykkään suunnittelijan" pääteoksesta on ehkä paikallaan toistaa aina silloin tällöin jotta muistaisimme hänen suurta viisauttaan.
Ehkäpä meidän pitäisikin muuttaa kreationismin määritelmä "viisaaksi suunnittelijaksi" jotta emme väheksyisi hänen suurta viisauttaan ja mahdollisesti joutuisi tuomiolle.
Raamattu tosin on niin mielipuolinen kirja ja täynnä valheita että ehkä on parasta että jokainen lukee sitä itse eikä esimerkiksi luonnontieteellisiä, tähtitieteellisiä tai historiallisia teoksia jotka vain johtavat meitä harhaan etsiessämme ehdotonta totuutta joka, kuten meille on pienestä pitäen opetettu löytyy raamatusta ja jota pastorit edelleen saarnaavat meille meidän maksaessa heidän palkkansa.
Ihan vain illan huvitukseksi voisimme tarkastella hieman termiä perisynti
joka raamatun kertomuksen mukaan tapahtui kun ihmiset söivät hyvän ja pahan tiedon puusta.
Eli toisin sanoen kun ihminen tuli tietämään mikä on oikein ja mikä väärin niin se oli perisynti.
Suosittelen myöskin lämpimästi saarnaajan kirjaan tutustumista olihan tekstin kirjoittaja Israelin kuningas ja Daavidin poika kuten nasaretilainenkin Daavidin huonetta ja sukua ja jonka "kuolemattomista" lauseista voisimme poimia vaikkapa viimeiset kaksi tuhatta vuotta ihmiskunnan kehitykseen verisesti vaikuttanutta lausetta "en minä ole tullut tuomaan rauhaa maan päälle vaan miekan" ja jokaisen lapsiperheen elämään päivittäin vaikuttavaa lupausta "minä olen tullut nostamaan lapset vanhempiaan vastaan. Pojan isäänsä ja tyttären äitiään jne.
Tuollaisia lauseita "saatanakin" mikäli sellainen on olemassa kuunteli varmaan mielellään ja kun hänet vielä "karkoitettiin taivaasta" (lue: taivaalta) tänne maan päälle ihmisten kiusaksi niin se jo viimeistään osoitti millaisella "viisaudella" meitä hallitaan kun maailmankaikkeudesta ei varmaankaan olisi löytynyt "sopivampaa" paikkaa "saatanalle".
Kun vielä muistamme legendaariset sanat "ne joilla on heille annetaan ja heillä on oleva yltäkyllin ja ne joilla ei ole, heiltä otetaan pois sekin vähä mikä heillä on" niin alamme ymmärtää millainen käsitys oikeudenmukaisuudesta hallitsijoillamme on emmekä enää ihmettele miksi maailmassa on sotia, väkivaltaa, vääryyttä, upporikkaita ja rutiköyhiä, kidutuksia, raiskauksia jne.
Maailman historia viimeisen kahden tuhannen vuoden ajalta ja tapahtumat tänä päivänä osoittavat että "jumalan tahto" toteutuu maapallolla varsin "hyvin".
Eikö olekin mielenkiintoista että sen kaltaiset mielipuolet kuin Hitlerit ja Stalinit ym. ovat päässeet valtaan ja tappaneet miljoonittain ihmisiä ja yhä uusia vastaavia hirmuhallitsijoita ilmaantuu tämän tästä terrorisoimaan kansalaisiaan.
Tietenkin tämä on ymmärrettävä "älykkään suunnittelijan" viisaudeksi joka yhden ainoan mielipuolen kautta onnistuu tuhoamaan miljoonittain ihmisiä.
Vai ovatkohan he olleet niitä nasaretilaisen mainitsemia "kyykäärmeitten sikiöitä" joka termi ihmisistä puhuttaessa lopullisesti ilmaisee hänen suurta ihmis- anteeksi kirjoitusvirhe itserakkauttaan.
Raamatun tekstejä pitäisikin ehkä tarkastella psykologiselta kannalta ja ymmärtää että tekstien ainoana tarkoituksena on ihmisten alistaminen ja saattaminen jonkin maapallon ulkopuolisen "vallan" alaiseksi.
Onneksemme tämä "älykäs suunnittelija" on kuitenkin niin äärimmäisen tyhmä että hän jää valheistaan jatkuvasti kiinni ja joka on niin kiero ettei vielä tähän päivään mennessä ole itse joutunut syylliseksi mihinkään vääryyteen vaan joka ovelasti aina kääntää huomion ihmisiin ja vielä "suuressa armossaan" antaa meille ihmisille "anteeksi" meidän pahat tekomme.
Joihin hän itse on syyllinen.
Mutta ehkäpä tämän "viimeisen epätoivoisen yrityksen" eli kreationismin kautta meidän ihmisten silmät avautuvat ja näemme totuuden.
Se saattaa kyllä olla vaikeaa kun vanhan tavan mukaan hallitsijamme nostavat mielellään valtaan mielipuolia ja leimaavat viisaat ihmiset hulluiksi mutta toivotaan parasta.

2

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tuohon ei juurikaan lisättävää. Asiaa, ja plussa peukku.

    • kvasi

      Ikivanhaa kaaosteoriaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1829
    2. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      68
      1797
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      136
      1655
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1401
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      32
      1328
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      314
      1233
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      58
      1175
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1082
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      271
      1031
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      923
    Aihe