7:n kaulanikaman kohdalla hermopinne

hirmuiset kivut

Tammikuun puolivälissä kipeytyi vasenkäsi ja vaivaa hoidettiin tenniskyynärpäänä. En voinut nukkua muualla kuin sohvalla. Pikku hiljaa parani ja siirryin sänkyyn nukkumaan. Hirvittävät kivut uusivat, käsi, olkavarsi, olka ja rinnan puolelta, taas sohvalle nukkumaan. Lääkäri joka oli erikoistunut nivelvammoihin sanoi heti että kyse on kaularangasta ja välilevystä. Kävin hermoratamittauksessa ja varmistui pinne. Taas pikkuhiljaa parani. Siirryin sänkyyn ja taas nyt paheni. Eli en voi nukkua kuin selälläni tai osittain sivuttain sohvan nojaan nojaten. En voi loppuelämääni sohvalla nukkua. Menen ensiviikolla fysiatrille ja ehkä saan lähetteen magneettikuvauksiin. Onko jollain ollut vastaavaa? Onko jouduttu leikkaamaan? Onko ollut apua?
Syön nyt 600mg Buranaa kolmesti päivään lisäksi Panacod lääkitys.

7

3816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Magneettikuvaus on tässä paras tutkimus, näyttää hermopinteen ja jos vaiva jatkuu pahana, voidaan leikkauksella helpottaa kipua.

    • dfghjknbbb

      Tammikuun puolivälissä kipeytyi vasenkäsi ja vaivaa hoidettiin tenniskyynärpäänä
      siis hoitiko fyssari kansanparantaja taiko kiro sitä sellaisena
      miksei se tullut kuntoon
      et tainnutkaan hoidattaa sitä vaan kävit lekurissa vaan

    • hidasta on hoitoon p

      Siis kävin työterveyslääkärillä joka sanoi että kyseessä tenniskyynärpää. Hoitona lepoa ja kipulääkkeitä viikoksi. Toinen viikko saikkua kun vaiva jatku edelleen. . Kun kipeytyi taas uudestaan, kova särky, kävin lääkärillä joka perehtynyt "niveliin", hän sanoi heti että kyse on kaularangasta ei kädestä. En voinut jäädä maalle hoidattamaan joten taas työterveyslääkäriin ja ilmoitin vaivan ja sain lähetteen röntgeniin ja fysiatrille. Röntgenissä kaikki hyvin, ei ole ahtautumia. Fysiatri lähetti hermokipu mittaukseen ja tulos oli että 7- nikaman kohdalla pinne. Mutta kun suurin osa hoituu levolla ja kipulääkkeillä, en saanut lähetettä magneettikuvaukseen. Nyt olen menossa uudelleen fysiatrille, ei tämä voi jatkua näin että ainut nukkumapaikka sohva ja sittenkin kipu illalla niin suuri että kipulääkkeet ei auta ja kättä palelee kun veri ei kierrä kunnolla. Hoidattaa en voi jos en saa lähetettä eteenpäin. Asun Espoossa ja täällä hoito on hitaampaa kuin maalla jos ei ole lompakossa niin paljon rahaa että voi kävellä yksityiseen sairaalaan hoidattamaan. Yli 2kk olen ollut sairaslomalla nyt.

    • ei kipua niskassa

      Ja lisäyksenä, minulla ei ole niska kipeä. Aluksi ei lainkaan tuntunut niskassa. Sitten vaatteet hieman alkoi hangata. Ja vain pientä kivun tunnetta on ollut. Päätä ei kyllä voi kallistaa kipeän käden suuntaan, ei satu mutta ei taivu.

    • Arvauskeskus

      Jos haluat hoitoa mene esim Mehiläiseen fysiatrille noin 80e ja pyydä lähete magneettikuvaukseen

      http://www.helsinginmagneettikuvaus.fi/info/index.xhtml

      Kuvaus 190e sitten uudestaan samalle fysiatrille 80e

      saat oikean diagnoosin ja jos on leikkausta vaativa ongelma tämä Mehiläisen fysiatri voi laittaa lähetteen" julkiselle puolelle" jatkohoitoon.

      Terveys eli arvauskeskuksesta et kertakaikkiiaan saa oikeita tutkimuksia!

      Vaikka rahasta on tiukaa tämä on ainoa ratkaisu!

    • Eräs tarina
      • 46 mittarissa.

        Meillä täällä maalla tk-lääkäri tokaisi jo ihan perusröngtenkuvaa katsottuaan että kyllä näitä sattuu ja sanoi että fysioterapia auttaa.
        Siis selvennöksenä jo perusröngtenkuvassa näkyi kun kaularangan yksi väli oli painunut kiinni jo hetken aikaa sitten.No kaksi kertaa fysioterapeutti niskaa operoitti kunnes vasen käsi lakkas vallan toimimasta jolloin fysioterapeutti sano että en koske ennenkuin sinut on joku "lääkäri" tutkinut ja magneettikuvattu.
        Tää ruljanssi vei 13kuukautta,töissä kävin,nukuttua ei saanut,söin kyllä kaikkea mahdollista nappia.
        Magneetin jälkeen heti neurokirurgin puheille,kolme pullistumaa ja toi yksi väli aiheutti hermojuuren ahtauman ja kuukausi tosta leikattiin vuonna 2010, nyt piru vie samat vaivat ja magneetti niskasta viikon päästä.
        Nyt ei tarvinnut odottaa kuin kuukausi että heti varoiksi kuvataan niska.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5273
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5064
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      91
      4134
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3620
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3218
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2801
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2297
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      54
      1939
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      40
      1800
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      38
      1663
    Aihe