edes kuntaveroa saamistaan tukiaisista ?? vieläkö se Pyhäjärvi maksaa meidän kuntalaisten veroista lisä tukiaisia, muka lomarahoja näille EU maajusseille voi perk... on se vaan niin väärin
Maksaako ne EU maatukiaisten saajat
ent.kepulai
46430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 46
Vanhimmat
keputuki on maan tapa
ootko humalassa kun nuin pöhlöjä kyselet,jos nuin ymmärtämätön olet niin ei vaadi selitellä,elä vain luuloissas
Maataloustuen saaja Keskipiste Lieder Kärsämäki lähes 350000,00€ saapa nähdä mikä on Pyhjärven osuus.
Niin maksaako ne tukiaisista veroja ? ei ole tietoa, tukiaisissa pitäisi olla samat säännöt, kuin toimeentulo pykälissä, jos tienestit jää alle onko se nyt jotain 500 € kk niin sitten maksettaisi erotus
Tottakai,tulopuolelle kirjataan kirjanpitoon
Eli ymmärsin tuosta, että maksaa, muttei todellisuudessa maksa, niin kuin köyhät palkansaajat
Ei tukiaisia pitäisi maksaa niille jotka tienaa yli toimeentulorajan, siinä olisi Pyhäjärven kaupungin hallitukselle tehtävää
Muistutus.!,Kuka tarkistaa Kaupungin puolelta Kylätalon Kirjanpidon onhan sinne upotettu Kaupungin rahaa ja lisää upotetaan
Eikös hyväsisarjärjestö ne tarkista vai, ja onhan ne verovaroin rakennetut rakennukset yhteiskäytössä vai onko??
Taitavat nyt jo olla kuitit hukassa.
Eikai ne sisaret mitään kuittiloita ole vailla pääasia jotta tulot on varmistettu, veronmaksajain piikkiin niin kuin rakennuss, siellä meidän on ihanaa ilakoida
voi teitä "äitin höpönassuja". Kylätalo on tehty talkoilla ja lainaa ovat kaupungille maksaneet jo takasin tosi hyvin. Enpä oo moista vielä kuullut muista yhteishankkeista. Hiisi tuvalle aikoinaan yksi kolmensadantuhannen erä muutettiin avustukseksi.Muuta en vielä tiiä ennenkun selevitän.Jätetään se kylätalo rauhaan .Käykeepä kahtomassa on muuten hyvä ja komia talo. Siellä ei kuitit häviä kuten on käynyt lentokenttä oy :ssä.,ja joka on tähän saakka ollut muutaman "ison pojan "harrastuspaikka.maatalous tuista myös höpötätte ,aivanko katteeks käy ? Tervemenoa vaan haalareihin ja lehmän hoitoon ,nyt ajat ovat kovat joten kyllä teille halukkaille tila löytyy. Kysyn sitten "hyvinkö Pyyhkii" Ja elättekö tukiaiasilla leveästi.Kehotan tekemään sieltä muusta leipätyöstä irtioton ja ei muuta kuin viljelemään ja leveästi elelemään ,kun kunnan tuetkin on kerran ruhtinaaliset,mielestänne. Saatte paiskia kunnon työtä ja vieläpä 24 tuntia päivässä ja iliman vapaa päiviä . Kun lomittaja on tilalla silloin voit mennä rauhassa pellolle töihin ,saat paljon aikaan kun kantturat ei hijasta töitäsi. Talavella pääset puun tekoon kun satut saamaan lomittajan .Illalla on vielä se etu ettei tarvi unta hakea ,vaan kesken uutisten nukahat tuoliin .Voi tätä auvoista onnea mitä maajussit nauttii. Siellä urpilainen ja katainen vielä miettii mitä veroja lisäisivät maa jusseille???Saat sinäkin päivillesi joka maa jusseja kadehdit työtä ja pääset turhista vapaa ajoista .Vastapainoksi saat hyvän kunnon niin kauaksi kunnes tukielin sairaudet kovine kulumisineen iskevät . Ainakin kuusikymppiseksi selviät ellei vakavampaa tapaturmaa kohtaa.
Mistä ihmeestä Kylätalolla on tuloja?
Kyllähän se on asian niin, että jos elämä on tuommosta nussimista maajussilla niin lopettaa semmonen ammatti pitää kerta kaikkiaan. Maitotilat lopetettas ensimmäisenä. Niilläki tukiaiseurolla voitas ostaa ruokatarvikkeita ulukomailta. Puhtaampiaki ovat.
Sen verran perustettas valtion sovhooseja, että kriisiaikojen elintarviketuotanto olisi turvattu.
Semmosia kitisiojöitähän ne ovat olleet maaliman sivu.
Juu ja kaikki muutkin työt vois teettää ulkolaisilla. Ovat tosi ahkeria ja tyytyvät paljon pienempään palkkaan :)))
Kyllä kotimainen ruisleipä aina ryssänlimpun voittaa. Ja tavallinen savumuikku ruåttalaisten hapansilakan. Ja mikäs onkaan sen maittavampaa kun kunnon ihrakerroksella varustettu siankylki paistettuna valurautapannulla runsaassa suolassa ja kyytipoikana ruisleipää sekä jääkaappikylmää maitoa. Nam.
Annetaanpa maajussien tehdä työtänsä ilman kadehtimista. Se on muuten ammatti jossa ei leipä pappina pärjää.Kutsumus täytyy olla on se vaan niin sitova ammatti. Monipuolinen ja monialainen. Ei varmaan siinä pärjää jos vaatii joka viikonloppu vapaata.Ja välistä pitää yölläkin olla poijittamassa ym. Eivät saa yölisiä eikä ylityökorvauksia ei sunnuntai lisiä ym..Hyvää on maito ,kananmunat ,liha ym. Soisin viljeliöille kyllä parempaa hintaa ,välikäsiltä pitäs poistaa jokunen sentti ja antaa suoraan tekijöille. Näihän se on ollut sukupolvista toiseen .Katteutta on ,mutta ilman toine toisiamme emme pärjää. Minä suosin Suomalaista ,on maailman laajusesti puhdasta ruokaa ,kelpaa lapsillekin antaa.
Suomalainen ruoka maailman kalleinta vaikka tukia maksetaan käsittämätön määrä.
Suomessa maatalous voitaisiin lopettaa Jyväskylästä pohjoiseen, koska kasvu kausi on olemattoman lyhyt.
Siitä Suomalaisen elinatarvikkeen puhtaudesta lisäaineista sen verran, että tutkimusten mukaan suomessa viljellyissä elintarvikkeissa on keskimäärin 11 lisäainetta ja esim. baltianmaista tuoduissa vain 2 lisäainetta.
Voi sanoa, "Suosi Suomalaista osta kuitenkin Virolaista!"
Tiedotusvälineissä kerrottiin jokin aika sitten, että esim. Virossa ruoka maksaa vain noin 35-40% siitä mitä Suomessa ja samat Suomessa tuotetut elintarvikkeet maksaa siellän vain sen 30-40% Suomenhinnoista!
Tiedätkös millaisen osan viljelijä saa tuotteen hinnasta? Voithan itsekin alkaa viljelijäksi, jos kuvittelet sen olevan "herkkua". Osta aivan rauhassa Virolaisia tuotteita tai muuta vaikka sinne Viroon.
Mite on mahollista että KAUPPA ottaa maitolitrasta 30 centtiä ja maijon lypsäjä 26 centtiä???
Liekkö sitten maitolitran etteen tehty työmääräkin tuossa suhteessa?
Serkkupoeka ihmetteli että mite tehotonta on tuo cokakolan tekeminen kun sen litra hinta on kovempi kuin maetolitran?? eikä siihen tarte rehua tehä eikä elukoita hoijella.
Helsingin reissulla minä pääsin serkkupoijan mukana tutstumaan niihin etnisiin kauppoihin. Olin ihmeissäni niissä myytävien elintarvikkeiden halpuudesta.
Esimerkiksi turkkilaisilla on tarjontaa jota ei voi uneksiakaan suomalaisen tuottajan taholta. Eivätkä maksa kuin murto-osan mitä ne maksavat meidän omissa liikkeissämme. Ei muuta kuin kauppa käymään Turkin kanssa täydellä teholla ja suomalainen ituniska ulukoruokintaan. Piruako me nuita elättelemään. Eihän tavallisesta pulliaisestakaan välitetty ennen, vaan sen oli lähettävä Ruotsiin leipäänsä tienaamaan. Nyt näitä muutamaa tuhatta ituniskaa paijataan kuin pieniä lapsia.
Oikijaan työntekoon ne pitäs opettaa.
Kerroppas mulle missä etnisessäkaupassa on vaikka riisi halvempaa kuin jossain Suomikaupassa ?
Nyt kiinnostaa todella, sillä en halpaa etnistä kauppaa ole löytänyt vaan verkosta ostanut kaiken erilaisen
Puotinharjussa on Mango ja Alanya nimiset kaupat. Alanian ovesta kun astuu sisälle, niin siinä oikijalla on koko rakennuksen pituuvelta riisisäkkejä vaikka mihinkä lähtöön.
On suurta säkkiä ja on pientä pussia eri maista ja eri tuottajilta. Hinta aina alle suomessa vilijellyn riisin. Löytyy muutakin halapaa. Pakastekanat päälle pari euroa ym. Varsinkin vihannekset ja hedelmät ovat tuoreita ja laadukkaita. Retiisitkin ovat meikäläisen turnipsin kokoisia. On siellä sitäki silimänruokaa.
osta nyt kreikkalaista elintarviketta. sitä olet tukenu nyt enemmän kuin ossoat laskea
Kiinasta saa totta vie valamista ruokaa .Siellähän oli muistaakseni maitoakin jatkettu muovijohdannaisilla ,joka todettiin vaaralliseksi. En minä vaan semmosta taho . Suomi pojat ja tytöt tuo oikeata ruokaa kauppoihin ;toivon että saisitte palkankorotuksen tuotteisiinne ennekaikkea karjaihmiset.Kiitos hyvästä ruuasta.
Polymeeriä lapsenmaidonvastikkeeseen.
Mitä sitten, Perkele laittakoon kun ulkoistaneet on muutenkin kaiken.
Saatana kun sais sitä muovimaitoo meijjän ministereitten tenavat, voisivat herää, tai paskat, ei ne siitäkään välittäs rahanahneet maan myyneet mulkerot.
Ei maitoa nykyaikana kukaan enää juo. No ehkäpä juntit, mutta ei oikeat ihmiset.
Parempi se olisi maksaa ne tukiaiset vaikkapa kreikkalaisille kuin meidän ituniskoille.
Ei tuommosta touhua tartteis katella kun ne pistettäs pakon eessä lopettamaan tuo pelleily.
Minä olen omin silmin nähnyt miten paskasta hommaa suomalainen elintarviketuotanto on.
Täälläkin olevista kommenteista näkee ,että hiienkylällä olevilla tai sieltä lähteneillä ei järki loista,niitä ei pitäisi päästää mihinkään päätöksen teko elimiin,kaikki menee sekaisin.
Eihän EU tukiaiset mitään Suomalaista maataloutta tue, vaan niitä joilla on hehtaareja, sama tuotatko juuri mitään kuhan pörräilet nelivedolla pitkin peltoja silloin kun lystää, oikea tapa olisi tukea pientilallisia esim. luomutuottajia sen ymmärtäisi, mutta nyt työnnetään maapohjan omistajille suomessa enemmän kuin, mitä kreikan köyhät tarvitsisivat
Olivat antaneet hyvät tukijaiset RUOKOHELPI-kokeiluun lämmitysaineena mutta se kokeilu meni mönkään hetimiten. Ei tominutkaan ruokohelpi polttolaitoksissa koska nekin tukkeutuivat, ei edes tukijaiset sitä estäneet.
Oli kuulemma sitten käytetty paljolla tuettua ruokohelpiä karjan kuivikkeeksi joten kyllä oli varmaan nautinnollista eläinten makailu.
Se on tuo EU kumma paikka kun siellä sitä rahaa piisaa kaikensortin kotkotuksiin mutta ei ole EU:sta korjaamaan vääryyksiä eikä vaatimaan ko.valtioita sitä tekemään!
Kotitarveviljelijälle ne tuet pitäs maksaa tai ainakin jonkinlainen starttiraha.
Semmoselle joka järijestää ite ruokasa.
On meillä totta tosiaan paljon elätettäviä, jotka jossain määrin tekee tuottavaa työtä ( vientiteollissuus ) kun katsoi pressan valtaan vihkimistä oli siellä monenmoista herran kekkulaa rihmat kaulassa, armeijan kapiaisia ym. joutilaita, ihmettellä saa pitkäänkö suomi sinnittelee jos ei saa ihmisiä kansalaisiaan tekemään tuottavaa työtä, ilmanaikuisia pikkuherroja ja isoja herroja on maa pullollaan, Kreikan kohtalo odottaa, jos homma jatkuu nykyisellä menolla se on tosiasia.
Kovasti oli tosiaan käteltäviä niin entisellä pressalla kuin nykyiselläkin.
Valta vaihtui mutta ei tainnutkaan olla kakkukahvit tarjolla eduskunnan kahviossa.
Jää nähtäväksi minkä linjan Sauli ottaa jatkossa verovarojen käytössä, siis siinä mihin voi itse vaikuttaa. Luulen hänen ymmärtävän että Suomessa ei kaikilla ole asiat hyvin rahallisesti.
Sen nyt osaa arvata, ettei hoviväki mihinkään häviä, eikä muutkaan joutilaat joita joudutaan elättämään ja heille hyvinvointia tarjoomaan turhia isopalkkaisia herroja kekkuloi viinilasit huulilla, eikä mitään tuottavaa työtä edes ajatella tehtävän, eletään kuin kreikan ruhtinaat toisten työn tuloksia nauttien, siellä persut niin kuin muutkin kepulaiset omia etujaan ajavat, perkel... eläkeikää yritetään nostaa veroja kiristää köyhät niistä kärsii, menkää joutilaat töihin
se, että isopalkkaiset valtion virkamiehet saavat tupla palkkion kun istuvat yhtiöiden hallituksissa se, jos mikä on sitä piilo korruptiota, huh huh, nytkö nämä korruptiot vasta alkaa selvitä köyhälle kansan osalle
pereke työläiset tapetaan nälkään ja herrat kekkuloitsevat rahakirstujen äärellä, kaikki viedään mitä vähäkin on viemistä, toisten rahoilla herrat hekumoi muka omilla saavutuksillaan, ei ihme kun pitää velkaa ottaa, jolla maksetaan turhan päiväisten herrojen ylläpito
eipä ole vaalien jälkeen persut puhuneet mitään heikompiosaisten auttamisesta, nostavat itse suurta palkkiota, puoluetuet kelpaavat samoin kin vanhoille puolueillekin, onneksi vasemmistolaiset on hallituksessa edes jotakin hyviä asioita saavat aikaan.
kymysys oli maksaako eu tukiaisia saavat veroa niistä tukiaisista??
tuella alennetaan kotimaisen ruuan hintaa työläiselle ja jalostusporras saa enemmäm katetta ja maajussi laittaa loput kiertään kauppojen kassojen kautta muille työläisille ja siitä tuloksena p..s..kaa jolla taas lannoitetaan ja kierto alkaa alusta ja joka välissa maksetaan tellit lellit myelit ja verot, kiinteistöverot ja esim alvit
Minua suututtaa tuo viljelijän kadehtiminen. Jokainen tarvitsee ruokaa ja ymmärtäkää, jokainen viljelijä puurtaa työssään yötä päivää. Kenestä meistä on siihen . Kysyn ja kumarran tosi syvään!!
On niitä muitakin yrittäjiä olemassa kuin maataousyrittäjät,mutta ei niille vaan tukia heru vaikka on maksettava tellit,lellit,alvit,verot,koneet,poltto-aineet ,vakuutukset ym.ym.
Pienissä kunnissa ainakin työllistäviä yrityksiä pitäisi enemmän tukea. Pitäisi alkuun saada vaikka kortistosta työntekijöitä ihan minimipalkalla. Ja taas kortistosta väki varmaan mieluummin lähtisi ja kävisi töissä sen kotona lorvimisen sijaan. Ja tuollainen tuki tulisi kuulua kaikille yrittäjille.
jos muu yrittäjä tekee vaikka pesäpallomailoja niin sen ostaminen ei ole välttämätöntä eikä ostohintaa tarvitse tukea siksi että vähävarainen voisi sen ostaa ja toiseksi tuo yrittäjyyden ala ei ole säätekijöistä kiinni. voit valmistaaa mailoja vaikka koko elo - syyskuu sataisi vettä.
muu yrittäjä saa tukea jopa avustusta investointiin tai kaupunkirakentaa hallin. kaupunki ei tieträäkseni ei rakentanut vielä navettaa
Ent.kepulai! hyvin tiedät, että jokainen maksaa veroja. Vai onnistutko itse kiertämään niitä?