mulla siis on ollut yks hevonen 10v ja mä olin ihan hyvin pärjännyt sillä kisoissa ja muuteenkin ratsastuksessa .ja se oli mun äidin hevosen varsa .ku koulutettiin sitä nii siitä tuli hyvä paitsi aika villi mut mä pärjäsin sillä .sit ku mulla ei niin kauheesti ollut aikaa sille hankin vuokraajan .silloin kun se vuokraaja tuli kokeilee sitä mä olin paikalla sit se meni hyvin ,mut sit ku mä en ollut joka päivä tallilla nii se kuulema joko ei liikkunut minnekkään tai sit se vaan pukitteli ja hyppi pystyyn .eli se vuokraaja lopetti sillä vuokraamisen . yks päivä menin tallille ihmettelin et missä se on kunnes äiti tuli vähän ajan päästä ja sano et se oli jouduttu lopettaa ku se oli satuttanut jalan niin pahasti ettei se parantuis ja siiitä päivästä lähtien en oo puhunut mun äidille vaikka se on yrittänyt kattoo mulle uutta hevosta .
:´(
:(
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Voi... tuo on varmaan kauheaa kokea tuollaista... olisi tarvinnut vain rakkautta ja ehkä koulutusta, niin asiasta olisi selvitty. Tai sitten vuokraaja teki sille jotain(?) en kylläkään syytä sitä vuokraajaa, mutta kaikki on mahdollista. Pää pystyyn vain! Elämä jatkuu, vaikka yhden loppuikin. Löydät vielä sen uuden hepan, ja vaikka et unohtaisi entistä hevostasi koskaan, niin sureminenkaan ei auta, se ei tule takaisin suremalla, eikä millään muullakaan. Se on hevosen kannalta parempi päästä kivuistaan parempaan paikkaan. Äläkä suutu äidillesi, se oli pakko tehä. Äitisi on varmasti surullinen hevosesi menetyksestä, mutta kaikkein eniten äitisi varmaan suree sitä, että olet hänelle vihainen. Anna anteeksi, jatka elämää. Eihän se sinun hevosesikaan olisi halunnut, että olisit surullinen, kun se kuolisi. Elämä jatkuu. : ) Pääset kyllä yli!
Otan osaa... Mutta äitisi teki viisaasti, kun lopetutti hevosen, jos se oli niin kipeä. On suurta eläinrakkautta osata luopua eläimestä silloin kun se kärsii. Vaikka sinusta tuntuu pahalta, niin se oli oikein hevoselle. Valitettavasti näitä sattuu hevosille, eikä se ole kenenkään ihmisen vika. Pääset kyllä surusta yli, kaipaus vain jää. Elämän pitää jatkua.