Sanat kokemalleni. Onko se syntiä?
" Minun sielulleni loistaa valo, jota maailma ei käsitä, sille kaikuu sävel, jota aika ei vaimenna, sen täyttää tuoksu, jota tuuli ei haihduta, sillä on ruokaa, joka ei syöden lopu, on rakkauden yhteyttä, jota ei kyllästyminen katkaise. Tätä kaikkea rakastan, kun rakastan Jumalaani."
-Augustinus kirjassaan Tunnustuksia vuodelta 398
" Minun sielulleni loistaa valo, jota maailma ei käsitä, sille kaikuu sävel, jota aika ei vaimenna, sen täyttää tuoksu, jota tuuli ei haihduta, sillä on ruokaa, joka ei syöden lopu, on rakkauden yhteyttä, jota ei kyllästyminen katkaise. Tätä kaikkea rakastan, kun rakastan Jumalaani."
-Augustinus kirjassaan Tunnustuksia vuodelta 398
Vastaukset 19
Vanhimmat
Laulun sanoin, pitää hyvänä. Erota minut laulajasta, :-) Enkeleitä elämääsi!
" Elämä ei oo kellään helppoo, päivästä toiseen asiain hoitoo,
Kuka sua hoitaa kun sitä tarvitset,
Kuka hieroo pois päivän rasitukset?
Kuka täyttää sut lämmöllä,
Kuka sulkee hyväilyyn hellään?"
http://www.youtube.com/watch?v=31G6fxYJcJE
WAUDE!
Augustinuksen inkarnaatio vuodelta 2010!
Juu niinpä :-), se on vaan miinusta et se pössyttelee pilveä sanoittaessaan laulujaan, joten emme vertaa häntä tässä tapauksessa Augustinukseen.
Tai enhän mä tiedä et oliko A:kin pilvessä vai oikeasti rakastunut Jumalaansa kun rakkauden määritelmän Jumalaansa keksi??
Inspiraatio vaatii innokkeensa. Mistä tiedät mikä Iso-A:n inspis todellisuudessa oikeastaan oli? Ja olitko muka itse pelkässä "rakkauden"-tilassa kauniin runosi raapustaessa? :-)
Niin enhän tiedä, mistä hänen sanansa tulevat, mutta oma rakkauden kokemukseni yhtyy ja assosioituu hänen ajatukseen :).
Oletko ap ja väititkö kirjoittaneesi riimisi selvinpäin? Voitko sanoa, että rakkauden tilassa olet selvinpäin? Jos väität näin, niin pystytkö pitämään tuon tilan jatkuvasti? Jos pystyt, niin oletko enää "rakkauden tilassa" vai normaalitilassa? Onko sinulle normaalitila "rakkauden tila". Jos on, niin rakkauden "persoonattomaan olemukseen" viitanen sinun ei pitäisi kaipailla ketään erityistä henkilöä, ja jos ei, niin et voi olla selvinpäin, sillä normaalitilasta poikkeavaan tilaan ei pääse ilman aineita! Toki tuo aine voi olla metafyysinen kiihoke, mutta kuitenkin... siinä sinulle pähkinä! :)
Selvinpäin kyllä, mutta silloim joskus en voi sanoa olleeni selvinpäin, olinhan rakastunut :-) nyttemmin ymmärrän vain mitä rakkaus on, uskon jopa tietäväni ketkä ovat joskus rakastaneet ja ketkä vaan luulevat niin :-). No, en mä kenenkään tunteita tuomaroi, kunhan mietiskelen ja vertaan omaa kokemusta heihin...
Tai sitten mä olen jotekin yksinkertainen holmö :D tämän rakkauteni kanssa, voi lol.
" Sanat kokemalleni. Onko se syntiä? " Mikä ? Ihmistenvälinen rakkausko ? Ei jos molemmat ovat vapaita ja täysi-ikäisiä.
Nuo Augustinuksen sanat ovat niin totta, hänelle jolle Jumala elää.. ! Jumalan rakkaus, kun sitä saat kokea, on parasta mitä saada voit. Se kestää ja jatkuu..
Ihmisten välinen rakkaus on vain halju varjo siitä parhaimillaankin, mutta hyvää sekin on jos sitä saa omata.
Usko siirtää vuoria, niin vahva se on. Onko se sitten Jumalan johdatusta, että sain tuntea jotakin sen kaltaista? Ja varattuna, eikä siinäkään vielä kaikki. Hassua ♥
Toisaalta, sanassa kehoitetaankin uskomaan lapsenmielisesti ja rukouksissa pyydetään välttymään älylliseltä pohdiskelulta....
Oletko itse uskossa?
" sanassa kehoitetaankin uskomaan lapsenmielisesti ja rukouksissa pyydetään välttymään älylliseltä pohdiskelulta...."
No ei se ihan noin mene..! Tätäkö tarkoitit ?
Evankeliumi Matteuksen mukaan 19
Niin Jeesus sanoi: "Antakaa lasten olla, älkääkä estäkö heitä tulemasta minun tyköni, sillä senkaltaisten on taivasten valtakunta".
Niin Älkää estäkö lapsiakaan tulemasta minun tyköni, sanoi Jeesus.
Johanneksen mukaan 8
3. Silloin kirjanoppineet ja fariseukset toivat hänen luoksensa aviorikoksesta kiinniotetun naisen, asettivat hänet keskelle
4. ja sanoivat Jeesukselle: "Opettaja, tämä nainen on tavattu itse teosta, aviorikosta tekemästä.
5. Ja Mooses on laissa antanut meille käskyn, että tuommoiset on kivitettävä. Mitäs sinä sanot?"
11. Hän vastasi: "Herra, ei kukaan". Niin Jeesus sanoi hänelle: "En minäkään sinua tuomitse; mene, äläkä tästedes enää syntiä tee".
12. Niin Jeesus taas puhui heille sanoen:
"Minä olen maailman valkeus; joka minua seuraa, se ei pimeydessä vaella, vaan hänellä on oleva elämän valkeus"
Niin mitä sait kokea ? Usko siirtää vuoria, kyllä.. ! Epäuskonvuoria..!
Ei älyllistä pohdiskelua missään kielletä, järjenkäyttö on ihan suotavaa, vaikka
joskus usko antaa ymmärryksen jota järki ei osaa selittää. Tietyt asiat vain kokee ja tietää.
Joh. 4
10. Jeesus vastasi ja sanoi hänelle: "Jos sinä tietäisit Jumalan lahjan, ja kuka se on, joka sinulle sanoo: 'Anna minulle juoda', niin sinä pyytäisit häneltä, ja hän antaisi sinulle elävää vettä."
Tämä on se mikä ravitsee, pyydä sitä, niin et halaja enää maailman kaivoille.. !
Parhainkin mitä maailmasta saat on vain hetken hurmaa..
Ja kyllä olen uskossa.
Mitä kaipaat elämääsi? jos siis yleensä kaipaat :) Millaista on elää uskossa? Oletko tullut uskoon vai oletko saanut olla uskossa syntymästäsi asti?
Joo, noin minä tarkoitin mitä kirjoitin.
Olen tullut uskoon ! En syntynyt uskovana, päin vastoin.. :) No lapsen usko kesti aikansa, mutta aikuisten oikeasti uskoon, tulin myöhemmin.
Usko antaa elämälle jatkuvuuden..Ikuisuus on pitkä..
Mutta mitä se on arjessa, luottamista, että isä pitää huolen. Johdatusta eri asioissa, mutta myös oman järjen käyttöä.
Rauha, se on sydämen lepoa, vaikka ulkonaiset olosuhteet olisivat eivät olisi aina balansissa.
Mitä kaipaan elämääni ? Aikuista ihmis-suhdetta, ystäviä, kanssakulkijoita, toisaalta olen niiden suhteen aika nirso..!
Jotkut ihmiset uudet siis, tuntuvat heti tutuilta, jotkut taas ei.
Mitä itse kaipaat ? Ja mitä muuttaisit jos voisit, elämässäsi ?
En oikeastaan tiedä, mitä kaipaan...ehkä pientä vauvaa, tai jopa useampiakin, taaperoita, kotiäitiyttä :-)
Jos voisin muuttaa jotakin asiaa elämässäni, muuttaisin vanhempieni uskonnon. Minkälaista elämämme olisikaan, jos olisimme olleet "kuten muut" :-). Mitään heissä en kuitenkaan muuttaisi ♥.
Sinulla ei vielä ole lapsia..ko ? Niinkö, mikä vanhempiesi uskonto sitten oli ?
On lapsia kyllä, mutta vielä lisää -osaanhan kaivata sitä :) Vanhempieni uskonnosta en viitsi sen enempää näillä foorumeilla retostella :-), se on kuitenkin ollut heidän elämänsä turvan ja suojan antaja. Hyvässä ja pahassa. Minut koko asia tekee surulliseksi. Omat lapseni eivät juuri tiedä uskonasioista kuin sen mitä kuulevat koulussa ja pk:ssa. En teilaa enkä estä, saavat muodostaa oman käsityksensä asioista kunhan ymmäryskyky lisääntyy.
Mutta hyvä on jos sinä saat uskosta turvaa elämääsi. Niin sen pitää ollakin.
Olet ilmeisesti aika lapsirakas ihminen, itse en kaipaa enmpää lapsia, olen iloinen, että on jo aikuinen ja saa siten jo aikaa myös itselle, tai olen sanut jo jnk. aikaa.
Niin onhan sillä tiellä monenlaista kulkijaa.. ! Jotkut tekevät elämästään sääntöviidakon, mitä saa tehdä mitä ei.. !
Itse arvostan sitä työtä minkä Jeesus teki puolestani, siinä ei minulla ole mitään lisäämistä.
Itse en pidä uskon tuputtamisesta,mutta ei ole aina kiva kuunnella sitä vastapuolen tuputustakaan (töissä ), oli sitten kyse seksistä (sehän nyt liittyy joka asiaan..jlk.) tai muusta "rypemisestä "..
Valinnan vapaus on aina hyvä asia, mutta onko sinusta vaikea kertoa, ylipäänsä uskoonliittyvistä asioista lapsillesi ?
Kyllä, en olisi uskossa jos se miunua ahdistaisi !
Ns. "huonoa, uskossa " on vain joiden kanssakulkijoiden kapea-allainen katsantokanta ja lokeroiminen.
Se ei tunnu kivalta, koska muuten olen ihan kuin muutkin ihmiset.
Pidän muodista ja kaikesta kauniiista.
"Valinnan vapaus on aina hyvä asia, mutta onko sinusta vaikea kertoa, ylipäänsä uskoonliittyvistä asioista lapsillesi ? "
EI ole, minusta on kiva vastailla heille kaikella tällä "tämän hetkisellä viisaudella" jota luulen omaavani sekä alkuräjähdysteoriasta -ihminen polveutuu apinasta, että Aatamista ja Eevasta.. Kerron heille että nämä kaksi asiaa jakavat ihmiskunnan uskon kahtia.
Minun tehtäväni ei ole antaa heille valmiita vastauksia uskon kautta vaan turvata heille lapsuus ja eväät tähän globaaliin ympäröivään maailmaan, jossa alituiseen käydään sotaa ja eriarvoisuus lisääntyy. Enemmän haluaisin heidän pohtivan eettisesti ja moraalisesti askarruttavia kysymyksiä ja asioita joissa heidän omaa omaatuntoa kysytään kun aikuinen ei ole vahtimassa.
" Minun tehtäväni ei ole antaa heille valmiita vastauksia "
Ei niin, eikä niin voi edes tehdäkkään, koska jokainen itse tekee valinnat loppupeleissä.
Toki meillä jokaisella on se "oma totuus" mutta elämämme kertoo sen selvemmin kuin ne sanat.
Sitä itsekkin mietin aikoinaan, että millaiset niiden eväiden pitäisi olla , että niillä pärjää sen ajan kuin on tarve pärjätä..!
Lapsuus kantaa kuitenkin aika pitkälle aikuisuuteen, joskus tuntuu, että koko elämän, kun kuuntelee itseään vanhempia ihmisiä ja heidän elämän storyaan.
" joissa heidän omaa omaatuntoa kysytään kun aikuinen ei ole vahtimassa. "
Näin juuri, siinä tarvitaan sitä omaa selkärankaa, että pystyy pitämään kiinni omista mielipiteistä, eikä mene päättömästi muiden mukana, jos heidän tekemisensä ei kestä päivänvaloa.
Rakasta lapsiasi, se on se tärkein mitä voit tehdä. Ja itselleni myös rukous on tärkeä lapsen puolesta, että hän välttyisi niiltä karikoilta mitä uhkaa upottaa purren.
Mihin ihmeeseen tämä kostaminen ja köyhien /sairaiden pahoinpitely perustuu? Raamattu opettaa ihan päinvastoin.