VIHE S21 FISHER

hanvie

Minulla on Vihe 21s fisher, siinä solen 34hv diesel, onko tietoa mitä pitäisi olla huippunopeus.Mikä potkuri kyseiseen yhdistelmään kuuluu, nyt on nelilapanen en muista nousua.

14

5999

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Popeye the sailorman

      Kyllä sen pitäisi olla ainakin 60 solmua (myötätuulessa isopurje auki), mutta onko todella, se on sitten eri asia. Nousu on 20 cm kierroksella, ja halkaisija noi 90 cm, mutta en muista lapojen lukumäärää.

    • rotaxv

      Hyvä alamäki vesillä tai traileri tarvitaan 60:n solmuun, vesillä 10-12 lienee lähempänä huippunopeutta.

    • R K-S

      Olen ajanut tuollaisella veeellä 12 solmua. Ominaisuudet ei ole enää oikein hyvät.
      Potkuri ulkomuistista 16x14? 4-lapainen on parempi.

    • Gapteeni

      Ota yhteys Rauno KurkiSuonio, muistaakseni Teknomarine. Tuntee veneen kuin omat taskunsa, myynyt niitä kymmeniä.
      Huiput ovat 7s ja hyvä matkanopeus on 6s, jotkut pellepelottomat ovat rakentaneet taakse ns. kantosiivet, mutta ovat todella vaaralliset ainakin merellä.

      Kyllä se vain uppoumarunkoisessa menee niin että 1m veneen pituudesssa on 1s veneen nopeudessa, jos joku toisin väittää niin väärässä on.

      • kiinnostunut33

        Hmm..., voisi olla mielenkiintoinen paatti. Saako noita vihejä vielä uutena jostain? Mikä on melutaso ajossa, onko moottori eristetty hyvin? Onko tuolla rungolla jotain tekemistä Simpun kanssa?


      • R K-S
        kiinnostunut33 kirjoitti:

        Hmm..., voisi olla mielenkiintoinen paatti. Saako noita vihejä vielä uutena jostain? Mikä on melutaso ajossa, onko moottori eristetty hyvin? Onko tuolla rungolla jotain tekemistä Simpun kanssa?

        S-21 Fisher venettä ei valmisteta enää. Ei ole tekemistä Simpun kanssa. Simppu on vanha Terhi 600 muutetulla pohjalla. S-21 oli aikoinaan ihan kiva vene. Tänä päivänä halutaan hieman enemmän nopeutta ja sen takia suippoperänen ei ole paras mahdollinen. Aika on mennyt vähän ohi siitä.

        Melutaso on aina hiemna ongelma takahyttisessä keskimoottoriveneessä. Potkuriakseli ja potkuri on ohjaamon lattian alla.


      • Kantosiipi-kippari

        Vanha ketju mutta silti...

        "jotkut pellepelottomat ovat rakentaneet taakse ns. kantosiivet, mutta ovat todella vaaralliset ainakin merellä"

        Ja mikähän tuolle olisi muka perusteena?

        Teetätin moiset lasikuituiseen fiskarirunkoiseen kun keula pyrki nousemaan yksin ajellessa. Kanto/trimmitasot tekevät just tehtävänsä, ja kielteisiä asioita en ole huomannut. Suurin plussa on kulkuvakauden oleellinen paraneminen, kun keula ei enää nouse. Toisena on himppasen parantunut vauhti.


    • Päivitettykyssäri

      Onks tietoo paljonko on vihe fisher s21 polttoainesäiliön tilavuus,kone sole mini diesel 23?

    • Len-Setä

      Oli tuollainen S-21 aikoinaan viereisessä laituripaikassa. Ukko kävi siinä joka kesä muutaman kerran kaljottelemassa ja konetta käyttelemässä ja ilta päättyi kun muija tuli motkottamaan. Merellä ko kylpyamme ei käynyt koskaan enkä kyllä ihmettelekään. Kuka hemmetti moisella merelle lähtisi. Eikö oikeaita kalaveneitä ole enää vai miksi tämmösiä ostelette?

      • HöpönHöpöt

        "Eikö oikeaita kalaveneitä ole enää vai miksi tämmösiä ostelette? "

        -Työkaverilla oli merikäytössä S-21 ja hän kehui sen merikelpoisuutta ja vakaata kulkua.

        "Kuka hemmetti moisella merelle lähtisi."

        Kaikki ne joiden itsetunto on kunnossa. Veneessä itsessään kun ei ole kokoisekseen moitteen sijaa, kalaveneenä aivan erinomainen.


    • Makeamerika

      Nyt tais löytyä tämä vanhojen juttujen kaivaja..
      Lenin sedän jutut saa mennä korvasta sisään ja toisesta ulos.

    • Anonyymi

      Itsellä On tuo vihe fisher S-21 sole mini diesel 23.
      Huiput 7-8 solmua, mukava matkavauhti n. 6 solmua.
      Kulutus n 2l tunnissa.
      Mites tuolla isommalla sole mini diesel 34?
      Matkavauhti ja kulutus samanlaisella paatilla?

    • Anonyymi

      Kiitos kysymästä!
      Keväällä lähden ja syksyllä palaan, nopeus jää aina mittaamatta.
      Täällä ei näy kommunisteja, nistitkin jää rantaan.

    • Anonyymi

      Saattaa joku rakastaa Lenin-setää ja merta saman aikaan. Onkohan sellainen tyyppi Bi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe