PROFESSORIN PERINTEINEN YSKÄNLÄÄKE

Krooninen yskä

Onko totta että kyseine litku on reseptivapaata?
Kuulostaa kyllä aika uskomattomalta.

9

17892

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • borshe

      Miksei olisi? Paha sanoa pelkän nimen perusteella kun ei tiedä mitä kyseinen litku sisältää.

    • dexma1

      Sisältää kodeiinia 3mg/ml ja sorbitolia. On reseptivapaa ja maksaa 5-6e

      • 3+11

        Pieni korjaus: Sisältää kodeiinia vain 1 mg/ml. Ei sovellu kovin hyvin päihtymistarkoituksessa käytettäväksi, koska sisältää laksatiivisen sorbitolin lisäksi kokillaanauutetta, joka aiheuttaa pahoinvointia


    • Ufo juttu

      Onhan se mutta Resilar on paljon parempaa ja myös reseptivapaata. DXM tripit on aika siistit.

      • 27

        Ihan eri aine kyseessä joten tuo on täysin mielipidekysymys


      • Anonyymi

        Ei vittu, toinen narkkari. Kasva aikuiseksi ja ota elämä omiin käsiisi älä pakene sitä huumeisiin.


    • faktaaa

      kyse on respavapaa tuote ja siin on niinku codeiinii yhtpaljo ku viides kodeiini pilleris eli 150 mg yhteensa tuossa proffan lääkkeessä. ei siitä pahaa oloa tullut kun join veteen miksattuna. oli iha juotavaa helvetin salmiakkkist mut laimennettuna iha ok. en kyl toist kertaa varmaa osta ku on aika vitun kallist eikä noit voi pullokaupal vetää ku korkeintaan 2 jo siitä varmaa maha voisi mennä sekaisin.

    • Anonyymi

      Hei, toi ei ole mikään litku vaan todellinen klassikko. Maistuu hyvältä, on tehokkain jota olen koskaan käyttänyt. Jo vuosikymmeniä.

    • Anonyymi

      Surkeaa on jos kodeiinia käyttää "viihdeaineena". Kodeiini ei varsinaisesti päihdytä. Yskänlääkkeessä on niin paljon sorbitoliakin, että pullollista ei voi nauttia ilman sivuoireina ilmenevää vatsakipua ja ripulia.
      Se tuskin on nautinnollinen olotila, kun on ripuli ja on nauttinut muutamaan panacodiin verrannollisen määrän kodeiinia. Se ei ole päihdyttävä annnos. Jo puolen desilitran kerta-annoksesta voi mennä vatsa sekaisin. Sama annos ei silti riitä päihdyttämään.

      Kodeiini on mieto kipulääke. Osalla ihmisistä kodeiini ei metaboloidu elimistössä eikä siis toimi kipua lievittävästi. Toisaalta osalla se metaboloituu voimakkaammin jolloin vaikutus on voimakkaampi, mutta suomalaisten geeniperimässä nopeat metaboloijat ovat erittäin harvinaisia.

      Lievään yskittävään kurkkukipuun lääke voi auttaa ohjeen mukaan nautittuna. On aivan tavallista, että lääkettä myydään ilman reseptiä. Monissa muissa EU-maissa kodeiinia myydään myös reseptivapaina mietoina tabletteina. Tableteissa on usein lisäksi kivun lievitystä tehostamassa särkylääke parasetamolia, minkä vuoksi niitä ei saa nauttia turvallista annosta isompaa määrää. Parasetamolin liika-annostus aiheuttaa vakavan maksavaurion riskin. Turvallisen parasetamolin saannin vuorokausiannoksen määränä voidaan pitää kolmea grammaa, eli kuutta 500mg tablettia tai kolmea 1000mg tablettia. Säännöllisessä käytössä turvallisen saannin määrä vuorokaudessa on pienempi.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5280
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2753
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1804
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      25
      1780
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      37
      1761
    7. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      4
      1738
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      93
      1611
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1505
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1468
    Aihe