Tällainen vain.

alkaja kysyy

En tiedä juuri mitään säästämisestä ja siksi kysyn.
Miten koostuu kolmen kuukauden korko jos korko ilmoitetaan olevan esim. 3,0 prosenttia?
Pitääkö se laskea koko vuoden ajalta ja sitten jakaa neljällä, vai onko se ilmoitettu kolmen kuukauden jaksolta siten, että vaan laskee sen kolme prosenttia talletettavasta pääomasta?

2

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeppppa

      Korko ilmoitetaan aina vuosikorkona, ellei toisin mainita. Jos siis korko olisi ilmoitettu 3:lle kuukaudelle, lukisi siinä korkoprosentin selkeä maininta asiasta. Voit laskea koron mainitsemallasi tavalla suhteellisen tarkasti. Todellinen korko lasketaan kuitenkin päivien tarkkuudella, jakaen joko vuodessa olevien päivien määrällä 365/366 tai luvulla 360. Tämä selviää tilin tai lainan yms. ehdoista. Euribor koron kanssa käytetään jakajaa 360, ellei laina ole Helibor-ajalta.

    • g

      tuo 3% on 12 kk, josta otetaa vielä vero

      se pitää jakaa neljällä, tulee 0,75 % jonka saat ja siitä menee vielä automaattisesti 29% vero,

      joten saat 3 kk 3 % talletuksesta puhtaana 0,5325 %
      tosin pankit laskeavt hieman eri tavoin ja loppuprosentti voi olal erilainen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe