Miten hankin rahaa siiliin?

Moi! Eli oisin hankkimassa siiliä, mutta siilin hinta on 350€. Isoveli suostui maksamaan 50€ mutta mulle jäis sit tuo 300€ maksettavaks. Mulla just nyt ei ole yhtään rahaa kun olen tälläinen tuhlari, joten onko teillä ideoita miten voisin saada kahdessa ja puolessa kuukaudessa 300 euroa kasaan. En voi hakea kesätöitä, koska olen liian nuori. Kerään jo pulloja, mutta en usko, että silläkään pitkälle pötkitään. Vanhemmat ei suostu maksamaan siilistä, koska omistan jo liskon ja sauvasirkkoja joten heidän mielestään minun pitää ostaa uudet lemmikit omalla rahalla. Kiitos jo etukäteen!

9

208

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piikikäs_itsekin

      Vaikka saisit säästettyä tuon 300€ siiliä varten, niin se ei riitä. Saat säästää lisäksi vielä ainakin sellaiset 100€, jotta saat siilille juoksupyörän, asumuksen ja muut tarvittavat välineet. Ja sekään ei riitä, sillä siilit tarvitsevat ruokaakin. Ötökät maksavat suhteellisen paljon, joten niihin saa kuukaudessa varata pari kymppiä rahaa. (ja nuo ötökät ovat välttämätön ja tärkeä osa ruokavaliota!). Ja yksi yllättävä menoerä on nuo eläinlääkärikäynnit, joten niihin kannattaa olla varattuna sellainen "hätäraha".

      Joten kannattaa vielä puhua niille vanhemmille, jos sieltä saisi avustusta, tai sitten vain maltat kärsivällisesti odottaa kauemmin, että tuota rahaa kertyy.... :)

    • Mutta kato kyseisen siilin mukana tulee kaikki juoksupyörät, ruuat, kupit, mökit, lämpömatto jne. :) ja nyt on jo 60€ kahessa päivässä kerätty.

    • peanut123

      kuinka keräsit 60 e?

    • SiiliSöpis

      Pullojen keräys kannattaa,sitten voit pyytää vanhemmiltasi kuukausirahaa tai tehdä ylimääräisiä töitä,josta saat palkkaa!Voit myös pyytää päästä vaikka naapureille töihin pientä palkkaa vastaan ynnä muuta!Ja koska olet kouluikäinen,niinkuin minäkin,voit pyytää rahaa hyvistä arvosanoista.Näin minä säästän siiliin!

    • myöhässä?!?

      ite keräsin 140e puolesvuodes. Tosin ei ollu synttäräite tai mitää...:) Itelle rahankeruu on vaikeeta ku oon huonokoulus nii kokeista en aina saa rahaa. Siivoon huonee vien pulloja ja teen muita kotitöitä. Ja mummini antaa salaa rahaa x)

    • niiiiiiiipsukka

      Tekemällä kaikkia kotiaskareita ja pyytämällä rahaa sukulaisilta ;) Ja viemällä jättimäärän pulloja kauppaan! Ja odottamalla jouluun tai synttäreihisi ja toivoa vain rahaa.:)

    • siilejä täne ja äkki

      Muista, että jos ottaa siilin, niin pitää olla ihan vararahaa mm. eläinlääkärikuluihin ja siilin ruokinta hyönteisilläkin maksaa. Jos varaudut vaikka ensin tekemällä jauhomato ja sirkkafarmit (jos sulla ei jo oo), niin ruokinta halpenee, kun saat itse kasvatettua ruokaa...

      Muuten suosittelen auttaan kotitöissä ja oleen reipas ja ahkera, niin ehkä vanhemmat voi heltyä aina muutaman euron auvustuksia heittämään :) Äläkä tuhlaa!

    • Misssssy

      Itsellä menee ainakin n. 100 euroa/kk purkkihyönteisiin siilille, joten kannattaa ehkä yrittää saada vanhemmatkin innostumaan, jotta auttaisivat rahallisesti sekä siilin että tarvittavien ruokien hankinnassa :)

    • Piikkinen kasvattaja

      Moi' näytä kuvia Afrikan kääpiö siileistä käske sun vanhemmat lukee www.suomensiiliyhdistys.fi ja klikkaa sieltä siilit näytä kuvia ja sano mä en voi elää ilman siiliä niiden isot silmät pökeryttää mut jos mä en nää niitä joka päivä mä kuolen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe