Miten hankin rahaa siiliin?

Moi! Eli oisin hankkimassa siiliä, mutta siilin hinta on 350€. Isoveli suostui maksamaan 50€ mutta mulle jäis sit tuo 300€ maksettavaks. Mulla just nyt ei ole yhtään rahaa kun olen tälläinen tuhlari, joten onko teillä ideoita miten voisin saada kahdessa ja puolessa kuukaudessa 300 euroa kasaan. En voi hakea kesätöitä, koska olen liian nuori. Kerään jo pulloja, mutta en usko, että silläkään pitkälle pötkitään. Vanhemmat ei suostu maksamaan siilistä, koska omistan jo liskon ja sauvasirkkoja joten heidän mielestään minun pitää ostaa uudet lemmikit omalla rahalla. Kiitos jo etukäteen!

9

217

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piikikäs_itsekin

      Vaikka saisit säästettyä tuon 300€ siiliä varten, niin se ei riitä. Saat säästää lisäksi vielä ainakin sellaiset 100€, jotta saat siilille juoksupyörän, asumuksen ja muut tarvittavat välineet. Ja sekään ei riitä, sillä siilit tarvitsevat ruokaakin. Ötökät maksavat suhteellisen paljon, joten niihin saa kuukaudessa varata pari kymppiä rahaa. (ja nuo ötökät ovat välttämätön ja tärkeä osa ruokavaliota!). Ja yksi yllättävä menoerä on nuo eläinlääkärikäynnit, joten niihin kannattaa olla varattuna sellainen "hätäraha".

      Joten kannattaa vielä puhua niille vanhemmille, jos sieltä saisi avustusta, tai sitten vain maltat kärsivällisesti odottaa kauemmin, että tuota rahaa kertyy.... :)

    • Mutta kato kyseisen siilin mukana tulee kaikki juoksupyörät, ruuat, kupit, mökit, lämpömatto jne. :) ja nyt on jo 60€ kahessa päivässä kerätty.

    • peanut123

      kuinka keräsit 60 e?

    • SiiliSöpis

      Pullojen keräys kannattaa,sitten voit pyytää vanhemmiltasi kuukausirahaa tai tehdä ylimääräisiä töitä,josta saat palkkaa!Voit myös pyytää päästä vaikka naapureille töihin pientä palkkaa vastaan ynnä muuta!Ja koska olet kouluikäinen,niinkuin minäkin,voit pyytää rahaa hyvistä arvosanoista.Näin minä säästän siiliin!

    • myöhässä?!?

      ite keräsin 140e puolesvuodes. Tosin ei ollu synttäräite tai mitää...:) Itelle rahankeruu on vaikeeta ku oon huonokoulus nii kokeista en aina saa rahaa. Siivoon huonee vien pulloja ja teen muita kotitöitä. Ja mummini antaa salaa rahaa x)

    • niiiiiiiipsukka

      Tekemällä kaikkia kotiaskareita ja pyytämällä rahaa sukulaisilta ;) Ja viemällä jättimäärän pulloja kauppaan! Ja odottamalla jouluun tai synttäreihisi ja toivoa vain rahaa.:)

    • siilejä täne ja äkki

      Muista, että jos ottaa siilin, niin pitää olla ihan vararahaa mm. eläinlääkärikuluihin ja siilin ruokinta hyönteisilläkin maksaa. Jos varaudut vaikka ensin tekemällä jauhomato ja sirkkafarmit (jos sulla ei jo oo), niin ruokinta halpenee, kun saat itse kasvatettua ruokaa...

      Muuten suosittelen auttaan kotitöissä ja oleen reipas ja ahkera, niin ehkä vanhemmat voi heltyä aina muutaman euron auvustuksia heittämään :) Äläkä tuhlaa!

    • Misssssy

      Itsellä menee ainakin n. 100 euroa/kk purkkihyönteisiin siilille, joten kannattaa ehkä yrittää saada vanhemmatkin innostumaan, jotta auttaisivat rahallisesti sekä siilin että tarvittavien ruokien hankinnassa :)

    • Piikkinen kasvattaja

      Moi' näytä kuvia Afrikan kääpiö siileistä käske sun vanhemmat lukee www.suomensiiliyhdistys.fi ja klikkaa sieltä siilit näytä kuvia ja sano mä en voi elää ilman siiliä niiden isot silmät pökeryttää mut jos mä en nää niitä joka päivä mä kuolen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      158
      4445
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      71
      4179
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      13
      3346
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      131
      2958
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      187
      2679
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      39
      1767
    7. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      59
      1503
    8. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      67
      1495
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      115
      1205
    10. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      18
      1175
    Aihe