Sihvonen Jypistä ja Jokereista;

Juha8222222

mies avautui kirjoittamaan runsaasti molemmista tiimeistä ja muistakin Urheilulehdessä;

-Jypin valmentajan Ahon johdolla menestystä ei tule. Huono pelikirja, jämäkkä johtaja mut edes hieno pelaajamateriaali ei riitä pitkälle koska pelikirja sulaa.
-Sama koskee Jokereita, lisäsi Sihvonen.

HIFKinkin peli on kuulemma Sihvosen mukaan semmosta sillisalaattia jossa vuorotellaan pelitaktiikkaa, milloin pystysuuntaa ja milloin kiekkokontrollia.
Sihvonen veikkaa että HIFK ei voita.

Toinen kirjoittaja Esko Seppänen veikkaa että Kalpa kaatuu siihen että materiaali ei vieläkään aivan riitä mut en usko että kaatuu siihen.
Kalpalla on hyviä pelaajia joukkueessaan ja pelisysteemi toimii täydellisesti.
Tuokkolasta tulossa kovaa vauthia huipuista huipuin koutsi, vielä kun saisi annoksen miehisyyttä eli karismaa otteisiinsa.

Sihvonen on huolissaan kehityssuunnasta jossa pystysuunnan jääkiekko ottamassa ylivaltaa kiekkokontrollijääkiekosta.
Sihvonen sanoo että useat Suomalaiset koutsit eivät ole älyllisesti tarpeeksi hyviä valmentajiksi.

Sihvonen on itse kehittynyt pelin filosofina huomattavasti vuosien saatossa, mieshän itse valmensi ja kävi hyvin pohjalla Pelicansissa mut täytyy ymmärtää se fakta että Pelsujen kokoonpano ei ollut tuolloin voittava myöskään, jos oikein muistan.
Tappiokierre voi tulla huippukoutsillekin, jos pelaajamateriaali on yksinkertaisesti huono.

5

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JYPPIII

      Sihvosella ei ole minkäänlaista meriittejä valmentajana tai asiantuntijana.On käsittämätöntä että kukaan noteeraa mitenkään näitä satuja.Sihvonen on hukassa lähestulkoon kaikessa mitä sanoo.

      1.JYP ja Aho Jyppi oli kymmenen kieroksen jälkeen lähes jumbona.Kun narsisti Duffa oli revittänyt joukkueen kuralle.Kesä treenit oli mitä oli ja RD mahdottomat vaatimukset oli varmasti henkisesti todella raskasta.Mietippä kuka johtaisi taas runkosarjaa ylivoimaisesti jos Aho olis saanut aloittaa keväällä 2011,ilman alun tappio kierettä.Jypin suurin ongelma on kaikesta huolimatta maalivahtipeli.Helenius johtaa tilastoja mutta sylkee kiekkoja eteensä ja playoffeissa tämä tyyli ei pitkälle pötki,mutta jos JOS Helenius pelaa huippu pelit on Jyppi mestari

      2.Jokerit on valmenuksellisesti ja materiaalisesti mestari ehdokas,se että Jokerit ei vielä ole saanut peliä ihan parhainpaansa on pienestä kiinni.Mutta on muistettava ettei Jokerit ole kuin 10 pistettä kärestä.Jokereiden mestaruus on Kilpeläisen varassa,mestari tarvitsee kuuman molarin.

      3.Ifkillä on kaikki tarvittavat palikat mestaruuteen,mutta tarvii Granlundin ja Peltosen täydessä tikissä.

      4.Pelicans on niin kuuma kuin odotinkin,Ihme mies Suikkanen vie pelikaanit mestaruuteen jos ei kaadu maalivahti peliin tai loukkaantumisiin.

      5.Kärpät on tehnyt uskomattoman nousun,vielä kun alkaa mallivahtipelikin toimia niin miksei finaaliin.Aravirta ikuinen kakkonen ei taida nytkään juhlia mestaruutta ja maaPOHJOINEN joutuu taas pettymään.Loistavia OMIA junioreita paljon joukkueessa.

      6.Kalpa möi mestaruutensa Venäjälle niin kuin Lukko kaksi vuotta sitten.Typerin veto tällä kaudella,tosin onhan niitä luokkaantumisiakin.

      7.Ässien pakka sekaisin ja ei oikea tällä kaudella tippuu sääleihin ja tippuu vielä ekalla kieroksella

      Viidellä ekalla mahdollisuus mestariksi muilla ei ole jakoa.Katsotaan kumpi on enemmän oikeassa Sihvonen&Juha 8222222 vai JYPPIII fani

    • sippi sihvonen

      Sihvonen=jääkiekkoamatööri, vielä aasi sellainen

    • Juha82222222

      mä ite veikkaan että HIFK voittaa Kultaa, Kalpa on toka(vaikkakin alan epäilemään sitä koska viime aikoina trendi laskussa mut Kalpa voi nousta vielä takaisin huipulle, kaikki eväät on siihen) ja Pronssin nappaa Pelicans kun Kärpät jää neljänneksi.

      Blues, Ässät, Jokerit ja JYp on kovia joukkueita, ihan mikä tahansa voi niistäkin voittaa mut en jaksa uskoa oikein.
      Jokereilla tästä porukasta parhaimmat matskut, sanoisin.

      • rtgbrgfgb

        Äkkiseltään herää ajatus ettei blues missään tapauksessa taistele mitaleista tänä vuonna. On niin ailahtelevaa, kapea tähtipelaajien määrä, ei huippumaalivahtia, sekava valmennus, ei hurmosta jne...

        Mutta sitten muistan tasan vuosi sitten vannoneeni ihan samaa ja väärässähän sitä oltiin.


    • Juha82222222

      Jokerit saanreet viime aikoina hyvän vireen, voi viedä tosi pitkälle Jokerit kun ajattelee että kaikki osa-aklueet on kunnossa molareita myöten.
      Mutta saa nähdä, siellä on monia kovia tiimejä.

      Kalpalla on nuoria ja vanhoja, mm Kapanen pelaa bvielä ja Hentunen ja nuoremmista SAlminen, Kiiskinen ja Riekkinen mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      81
      3075
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1756
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      83
      1606
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      137
      1462
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1438
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      157
      1354
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      159
      1273
    8. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      82
      1227
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      98
      1217
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      84
      1200
    Aihe