Hyvä merkkihän tämä oinas on.
Avoin, rohkea, avulias, omaperäinenkin.
Mitä pahaa siinä on, että sanoo, mitä ajattelee?
Kaikki eivät jaksa olla pidättyväisiä, sisäänpäinkääntyneitä
murjottajia :(
Miksi oinaita haukutaan niin
5
401
Vastaukset
- oi oinas
Niin, aivan hyvä merkki, usein tosiaan avulias, rohkea, huolehtivainen, tienraivaaja, tiedonjanoinen, oikeamielinen... siinäpä aluksi.
Ei kai oinaita haukutakaan kovin paljon. En ainakaan itse ole kuullut. Olen oinas. - Mieshoito-apulainen
Tunnistan kaikki nuo piirteet itsessäni
- tsiutsau
Ehkä siksi että ovat aina tunkemassa nokkaansa muiden asioihin ja puhumassa niistäkin "suoraan" ja kovaan ääneen. Kovin dramaattisia ovat. Kun pitää välimatkaa, niin toimeen kyllä tulee. Ehkä.
- Anonyymi
Tuttavapiiriini kuuluu useampi kuin yksi oinas ja olen oppinut tuntemaan heidät pintaa syvemmältä. En ole kyllä huomannut heissä mitään tuollaisia ominaisuuksia. Mieheni on oinas, eikä milloinkaan ole tuppautunut tai puuttunut muiden asioihin. Milloinkaan ei sano muista ihmisistä mitään kielteistä ääneen. En ole huomannut hänessä mitään näitä kielteisiä piirteitä.
- Oinas 4-ever
Hah! Eivät kaikki oinaat tunge nokkaansa muiden asioihin, ei saa yleistää. Ja harvemmin itse puhun kovaan ääneen. Puhun ehkä omista asioistani kovaan ääneen niin että varmasti kaikki kuulevat, mutta en muiden henkilökohtaisista asioista niin vain puhukkaan, vaan pidän mölyt mahassani. Oinas puhuu suoraan ja palauttaa maanpinnalle, ei me sille mitään voida jos joku ei kestä totuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi255169- 883754
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483255- 2102706
- 562704
- 522645
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322450- 1532380
- 311975
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1101607