Minun kysymys

kiitollinen avusta

Tuleeko lapsettomuuden tutkimusten tai hoitojen jossain vaiheessa esiin vuosia sitten tehty abortti? Menneisyydessäni on tapahtunut kyseinen asia ja en halua sitä mieheni tietoon. Jokaista huolettaa joku asia ja tähän omaani en ole löytänyt mistään vastausta....

7

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henssi

      Ei tule ellet itse kerro sitä lääkärille.

      t. itse saman kokenut

    • isdjiuW

      Sen kyllä luulisi olevan varsin tärkeä tieto hoidon kannalta. Tarkoittaahan se sitä, että raskaus on kohdallasi joskus alkanut ilman hoitojakin ja että se on mahdollista. Antaahan se hoitoon ihan eri näkökulman mielestäni ja kai lääkärinkin se olisi tärkeä tietää.

    • Ihmettelevä8

      Eikö olisi hyvä hoitojen (ja parisuhteen) onnistumisen kannalta, että ei olisi salaisuuksia?

    • 18+3

      Hei,

      Kukaan ei voi pakottaa sinua olemaan rehellinen, mutta suosittelen sitä kuitenkin. Etenkin lääkärin tulisi tietää, että olet ollut raskaana, koska se tarkoittaa todennäköisesti sitä että edelleen voit tulla raskaaksi. Kun mieheni ja minä saimme lähetteen Naistenklinikan lapsettomuustutkimuksiin jouduimme täyttämään paperit joissa kysyttiin terveyshistoriasta yms. Mieheltäni kysyttiin onko hän saattanut jonkun raskaaksi elämänsä aikana ja minulta olenko koskaan ollut raskaana. Minun mielestä ei ole kauhean fiksua valehdella noinkin tärkeästä asiasta. En ymmärrä mikset voisi kertoa miehellesi.. ?

      • kiitollinen avusta

        Kiitos kaikille kommenteista ja erityisesti kiitos niille jotka vastasivat siihen mitä kysyin. Olen todella kiitollinen teille.

        Ihmettelevälle ja muille kommenttina vain että eipä sen asian kertominen tai kertomattomuus taida raskautumiseen vaikuttaa, parisuhteeseen se ei ole vaikuttanut millään lailla. Mutta se onkin toinen keskustelun aihe jota en aio käydä täällä.


    • henssitaas

      Ja tosiaan jos kirjoitat abortistasi papereihin (hoidotkin määräytyvät sen mukaan jos ennenkin olet ollut raskaana), niin voit hyvin kuiskata lääkärille ettei mainitse asiasta ääneen tai kirjoittaa siihen paperiin abortin viereen että miehesi ei tiedä asiasta. Eikä se kuulu lääkäreille että miksi et halua miehesi tietävän asiasta. :)

    • ZZZZZZzzzzzzz1

      Miehen ei välttämättä tarvitse tietää, mutta lääkärille se on erittäin oleellinen tieto. Ei kukaan sinua voi pakottaa tietysti kertomaan kummallekaan, mutta kannattaa miettiä onko pidemmän päälle asiaa kannattavaa salata. On vähän erikoinen alku yhteiselle perheelle, jos on tuon mittaluokan salaisuuksia... pistää meittimään onko järkeä tehdä lapsia miehen kanssa, johon et voi sataprosenttisesti luottaa ja tukeutua näin vaikeassa asiassa. Lapsettomuushoidot ovat todella todella raskaita ja minulle ainakin on ollut ihan ehdottoman tärkeää voida purkaa asioita juurta jaksain miehen kanssa. sieltä se paras tukikin tulee. Luulisi olevan mahdollisten raskaampien hoitojen aikana aika stressaavaa salailla tuollaista asiaa, se kun kuitenkin kertoo, että joskus olet voinut lapsen saada ja väkisinkin varmasti pyörii mielessä jos hoidot pitkittyvät. Miehenkin olisi mielestäni vähintäänkin reilua saada asiasta tietää. Mutta toki päätät itse.

      Hoidon suunnitteluun se aivan varmasti vaikuttaa, tai ainakin maalaisjärjellä ajateltuna luulisi olevan hyvin oleellinen tieto. Jos ehdottomasti et halua, että mies saa tietää, kannatan edellä olevaa ehdotusta, eli kirjoita tai kerro se lääkärille etukäteen. Mutta älä pimitä tietoa kuitenkaan lääkäriltä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      23
      5128
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4573
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      103
      1352
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1320
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      19
      971
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      813
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      779
    Aihe