Minulla ehti jylläämään kilpirauhasen vajaatoiminta lähespuoli vuotta, ennen kun sain lääkityksen. Oireet eivät meinanneet millään poistua, vaikka TSH oli laskenut 10.1 -> 0.8.
Söin tyroksiiniä annoksella 150ug, jolloin olo pysyi pitkään hyvänä (arvot olivat kyllä aavistuksen liikatoiminnalla: t4v 21 ja tsh 0.08) Mutta olo oli silti lähes normaali. Nyt sitten mulle alkoi tulla taas oiretta, mutta erilaista kuin yleensä kun arvot menevät vajaatoiminnalle.
Alkuun olin väsynyt, nukuin paljon. Sitten en saanut enään päivisin unta, vaikka olin valtavan uupunut ja väsynyt. Silmäluomet alkoivat turvotella ja punoittaa, silmät näyttävät siltä kuin olisin vetänyt jotain huumeita. :( Mukaan tuli viikonkuluttua hikoilu, ahdistus ja kunnon romahtaminen. Nyt ollut viikon niin, ettei valtavasta väsymyksestä huolimatta ole pystynyt nukkumaan kun 6-7 tuntia vuorokaudessa, ahdistus aivan valtavaa, olo on vähän väliä kun olisi kuumeessa (mutta en ole) ja pahinta: viimeiset päivät olen ollut valtavan hermostunut ja levoton. Tänäänkin tän koneen pitäis toimia nopeemmin kun mitä se toimii: tuntuu että ajatukset menevät hirvittävän nopeasti ja kaiken pitäisi tapahtua NYT, eikä kohta..tai mielellään vielä nopeammin kuin NYT. Olen ravannut tämän illan edes takaisin kun tuntuu että on mahdotonta keskittyä miuhinkään tai istua paikoillaan. Jos istun, jalkojen on vähintään vipotettava! Lisäksi meinaa koko ajan iskeä paniikki kohtaus (tai paniikin omainen hysteerinen, pakokauhuinen olo) ja olen joutunut juomaan nyt joinain iltoina yhden oluen, että rauhotun edes vähän. (eikä se ole ollenkaan minun tapaistani!!)
Tuttua?? Kysymys kuuluu: Voiko kilpirauhasen vajaatoiminta muuttua äkisti liikatoiminnaksi? olen syönyt muutaman kuukauden tyroksiiniä annoksella 150mikrokrammaa ja nyt yhtäkkiä kahdenviikon aikana olo mennyt tämmöiseksi :( Olen viikonpäästä menossa labroihin taas.
Minulla ei todettu autoimmuunityreoitiittiä, mutta vajaatoiminta oli silti ja aikamoinen.. voiko muka se muuttua yhtäkkkiä toiseen suuntaan? Ja silmistä: Millaisia silmäoireita liikatoiminta voi aiheuttaa? Minulla pelottavan näköiuset silmät, aivan kun olis pullistunu eteenpäin, pupilli näyttää isolta ja katse "toljottaa" Silmäluomet ovat turvoksissa ja punoittavat, myös silmät ovat vähän kuin olisi silmötulehdus tai sen näköiset kuin olisin korkeassa kuumeessa..sameat/punertavat ym..
:/ Ei ollenkaan kivaa.
Söin tyroksiiniä annoksella 150ug, jolloin olo pysyi pitkään hyvänä (arvot olivat kyllä aavistuksen liikatoiminnalla: t4v 21 ja tsh 0.08) Mutta olo oli silti lähes normaali. Nyt sitten mulle alkoi tulla taas oiretta, mutta erilaista kuin yleensä kun arvot menevät vajaatoiminnalle.
Alkuun olin väsynyt, nukuin paljon. Sitten en saanut enään päivisin unta, vaikka olin valtavan uupunut ja väsynyt. Silmäluomet alkoivat turvotella ja punoittaa, silmät näyttävät siltä kuin olisin vetänyt jotain huumeita. :( Mukaan tuli viikonkuluttua hikoilu, ahdistus ja kunnon romahtaminen. Nyt ollut viikon niin, ettei valtavasta väsymyksestä huolimatta ole pystynyt nukkumaan kun 6-7 tuntia vuorokaudessa, ahdistus aivan valtavaa, olo on vähän väliä kun olisi kuumeessa (mutta en ole) ja pahinta: viimeiset päivät olen ollut valtavan hermostunut ja levoton. Tänäänkin tän koneen pitäis toimia nopeemmin kun mitä se toimii: tuntuu että ajatukset menevät hirvittävän nopeasti ja kaiken pitäisi tapahtua NYT, eikä kohta..tai mielellään vielä nopeammin kuin NYT. Olen ravannut tämän illan edes takaisin kun tuntuu että on mahdotonta keskittyä miuhinkään tai istua paikoillaan. Jos istun, jalkojen on vähintään vipotettava! Lisäksi meinaa koko ajan iskeä paniikki kohtaus (tai paniikin omainen hysteerinen, pakokauhuinen olo) ja olen joutunut juomaan nyt joinain iltoina yhden oluen, että rauhotun edes vähän. (eikä se ole ollenkaan minun tapaistani!!)
Tuttua?? Kysymys kuuluu: Voiko kilpirauhasen vajaatoiminta muuttua äkisti liikatoiminnaksi? olen syönyt muutaman kuukauden tyroksiiniä annoksella 150mikrokrammaa ja nyt yhtäkkiä kahdenviikon aikana olo mennyt tämmöiseksi :( Olen viikonpäästä menossa labroihin taas.
Minulla ei todettu autoimmuunityreoitiittiä, mutta vajaatoiminta oli silti ja aikamoinen.. voiko muka se muuttua yhtäkkkiä toiseen suuntaan? Ja silmistä: Millaisia silmäoireita liikatoiminta voi aiheuttaa? Minulla pelottavan näköiuset silmät, aivan kun olis pullistunu eteenpäin, pupilli näyttää isolta ja katse "toljottaa" Silmäluomet ovat turvoksissa ja punoittavat, myös silmät ovat vähän kuin olisi silmötulehdus tai sen näköiset kuin olisin korkeassa kuumeessa..sameat/punertavat ym..
:/ Ei ollenkaan kivaa.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Niin on eri asia olla ylilääkitty kuin vars. liikatoimintainen - jos sun annos on nyt 150 mikroa ei ole valtava ihme, jos se on jo turhan iso. Vajaatoimintaisen rauhasen tuotanto saattaa vaihdella - viisainta olis pienentää annosta ja katsastella mitä tapahtuu. Voitko aikaistaa labroja vaikka tähän viikkoon? Ne silmäoireet voi tulla vajaatoimintaisellekin vaikka liikatoimintaisella tavallisemmat.