Huonoa??

wdfjqw

Miten nämä todistusten käännökset menevät haettaessa esim Yhdysvaltoihin? Onko mitään mahdollista päästä todistuksen perusteella opiskelemaan jos lukion päättötodistuksen keskiarvo on 7, mutta ylioppilaaksi pääsee M:n paperein?

2

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesaajafsfks

      Melkein aina ulkomaille hakiessa todistukset pyydetään käännättämään virallisella kääntäjällä, joita voit hakea tältä sivulta: http://www.sktl.fi/hakupalvelu/ Kannattaa vertailla hintoja ja ottaa yhteyttä useampaan kääntäjään, hinnat voivat liikkua kymmenistä euroista aina satasen päälle per paperi. Ylioppilastutkintolautakunnalta voi tilata maksua vastaan yo-todistuksen englanniksi. Katso lisää: http://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/ylioppilastutkinto/hinnasto/

      USA:ssa on tuhansia oppilaitoksia, joten jokaiselle keskiarvolle löytyy ihan varmasti kymmeniä ellei jopa satoja sopivia yliopistoja. USA:ssa ollaan totuttu kaikenlaisiin hakijoihin aina ulkomaita myöten, joten lähes kaikkien yliopistojen nettisivuilta löytyvät hakuohjeet myös ulkomaalaisille hakijoille, myös yhteystiedot siltä varalta, jos on jotain epäselvää.

      Katso lisää: http://www.fulbright.fi ja sieltä otsikko Suuntana USA.

    • 20

      Joudut varmaan tekemaan SAT testin, se kertoo amerikkalaiselle yliopistolle paljon enemman kuin joku Suomistanin paattotodistus.
      Hakijoilta odotetaan myos harrastuksia, yhteiskuntapalvelua ja jotain erikoisosaamista.
      Ala hae mihinkaan Community Collegeen, niiden papereilla ei tee mitaan. Vaikka yliopistoja onkin tuhansittain taalla kylla tiedetaan mitka ovat kunnollisia ja mitka ns. party schooleja joita ei arvosteta .
      Good Luck!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      26
      3038
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1487
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      76
      1073
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      998
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      921
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      882
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      858
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      842
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe