Huonoa??

wdfjqw

Miten nämä todistusten käännökset menevät haettaessa esim Yhdysvaltoihin? Onko mitään mahdollista päästä todistuksen perusteella opiskelemaan jos lukion päättötodistuksen keskiarvo on 7, mutta ylioppilaaksi pääsee M:n paperein?

2

154

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesaajafsfks

      Melkein aina ulkomaille hakiessa todistukset pyydetään käännättämään virallisella kääntäjällä, joita voit hakea tältä sivulta: http://www.sktl.fi/hakupalvelu/ Kannattaa vertailla hintoja ja ottaa yhteyttä useampaan kääntäjään, hinnat voivat liikkua kymmenistä euroista aina satasen päälle per paperi. Ylioppilastutkintolautakunnalta voi tilata maksua vastaan yo-todistuksen englanniksi. Katso lisää: http://www.ylioppilastutkinto.fi/fi/ylioppilastutkinto/hinnasto/

      USA:ssa on tuhansia oppilaitoksia, joten jokaiselle keskiarvolle löytyy ihan varmasti kymmeniä ellei jopa satoja sopivia yliopistoja. USA:ssa ollaan totuttu kaikenlaisiin hakijoihin aina ulkomaita myöten, joten lähes kaikkien yliopistojen nettisivuilta löytyvät hakuohjeet myös ulkomaalaisille hakijoille, myös yhteystiedot siltä varalta, jos on jotain epäselvää.

      Katso lisää: http://www.fulbright.fi ja sieltä otsikko Suuntana USA.

    • 20

      Joudut varmaan tekemaan SAT testin, se kertoo amerikkalaiselle yliopistolle paljon enemman kuin joku Suomistanin paattotodistus.
      Hakijoilta odotetaan myos harrastuksia, yhteiskuntapalvelua ja jotain erikoisosaamista.
      Ala hae mihinkaan Community Collegeen, niiden papereilla ei tee mitaan. Vaikka yliopistoja onkin tuhansittain taalla kylla tiedetaan mitka ovat kunnollisia ja mitka ns. party schooleja joita ei arvosteta .
      Good Luck!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      120
      1519
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      141
      824
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      211
      774
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      33
      720
    5. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      708
    7. 49
      652
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      60
      569
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      561
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe