Nuoren peliriippuvuus

-äitipuoli-

Hei,

tarvitsen apua perheessämme asuvien varhaisteinien peliriippuvuuteen. Isä on asiasta yhtä huolissaan mutta ei löydetä keinoja. Pleikkapelien sekä nettipelien pelaaminen on ongelma. Käytössä on peliajat ja peliaikaa saa liikkumalla. Ei auta, pelaaminen on ongelma, kun mikään muu ei kiinnosta. Ei siis mikään vaikka on annettu mahdollisuus harrastaa, kannustetaan kavereille yms. Kaikki puhuminen liittyy peleihin ja, jos ei saa pelata ei tehdä mitään muutakaan.

Tilanne riistäytyi käsistä näin.. kännykässä oleva datapaketti oli mennyt umpeen mutta jatkoi pelaamista vaikka tiesi, että monen sadan euron lasku on tulossa. Ei vaan välittänyt, kun pelit on vieneet mennessään. Ei kertonut tietenkään vaan pelasi ja meille asia valkeni laskun tullen. Toinen lapsista ei tietenkään kertonut, kun pelasi itsekkin, kun omasta kännykästä netti oli pois otettu. Toiseen vanhemmat luottivat mutta vikaan meni.

Mitä tälläisten peliriippuvaisten lasten/nuorten kanssa kannattaa tehdä?

4

496

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heidii8

      Otetaan pelit pois! Miten nämä nykyajan vanhemmat eivät osaa pitää kuria ollenkaan? Voidaan sopia peliaika jota myös katsotaan että noudatetaan ja jos ei noudateta niin ei esim. viikkoon pelata.

      Jos eivät tee mitään muuta (esim. opiskele) kun eivät saa pelata niin sitten vaan lisää viikko pelitöntä aikaa. Tai jos muuten vaan eivät viitsi kuin löhöillä niin samapa se, eiköhän jossain vaiheessa tule niin tylsää että alkaa muukin tekeminen kiinnostaa.

      Ja kännykästä kaikki datapaketit kokonaan pois!

    • -äitipuoli-

      Kuten varmaan näet, en ole se vanhempi vaan puolivanhempi. Oman lapsen kohdalla ei ole ongelmaa, koska nämä asiat on tehty selväksi jo aikoja sitten. Ja osaan pitää kuria. Ei toimi esimerkkinäkään näille muille. Lapset eivät vaan innostu yhtään mistään, jos on pelit pois. Vaikka olis kaksi kuukautta pois.

      Ja tottakait se paketti on nyt pois ja tottakai ne pelikoneetkin on pois. Etkö tajunnut kysymystäni; Mitä tälläisten peliriippuvaisten lasten/nuorten kanssa kannattaa tehdä asian suhteen? Kysyn tätä asiantuntijoilta.... en kaipaa muita vastauksia.

    • Hei nimim. äitipuoli,
      kiitos vietistäsi. Yhä useampi kasvattaja on huolissaan lasten ja nuorten pelaamisesta. On hienoa, että olet tarttunut asiaan aktiivisesti . Olette myös kasvattajina toimineet hienosti asettaessanne rajat pelaamiseen käytettävälle ajalle ja pyrkineet kannustamaan lapsia myös muiden harrastusten pariin. Pelaaminen on huono ainoa harrastus. Olisiko vielä mahdollista kartoittaa yhdessä nuorten kanssa muita harrastuksia?
      Joskus nuoret pakenevat huoliaan tai ongelmiaan muilla elämänalueilla pelaamiseen, jolloin pelaaminen tarjoaa pakopaikan arjen huolista. Voisiko voimakkaan kiinnostuksen taustalla olla jotakin tällaista? Kokonaistilannetta voi selvittää nuoren kanssa keskustelemalla ja tarvittaessa olemalla yhteydessä esim. koulun oppilas- tai opiskelijahuoltoon. Nuoren kokonaistilanteeseen tai pelaamiseen liittyviin erityiskysymyksiin sa tukea myös oman kunnan nuorten ja lasten palveluista, kuten nuorisoasemalta.

      Nuoret Pelissä on hyvä perupaketti kasvattajille pelaamiseen ja liikapelaamiseen liittyvistä kysymyksistä. Ensiaskeleena suositelemme tutustumaan sen sisältöön. Materiaalissa vinkkejä myös siihen, miten vuoren kanssa voi ottaa puheeksi pelaamiseen liittyvieä kysymyksiä. Tähän THL:n julkaisuun voi tutustua täällä:
      http://www.thl.fi/thl-client/pdfs/268fdb96-abe2-4a3d-889a-9b2e3374fa87

      Vanhemmuuteen liittyvissä kysymyksissä tukea tarjoaa mm. MLL:n vanhempainpuhelin ja vanhempainnetti.
      http://www.mll.fi/perheille/vpn/

      Halutessasi keskustella tarkemmin tilanteesta voit saoittaa myös Peluurin auttavaan puhelimeen 0800 100101 (ma-pe klo 12-18).

      Ystävällisin terveisin,
      Peluuri-tiimi

      • -äitipuoli-

        Kiitos :)!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe