Kokemuksia ja kommentteja Stilo JTD:stä olisi kiva kuulla. Niin sitten vois harkita Cordoba SDI:n vaihtoa siihen. Hiukan kyllä epäilyttää Fiatin dieseltekniikka...
Kokemuksia Stilo JTD:stä
Cordoba SDI
51135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole kokemuksia itse autosta muuta kuin koeajon verran (pidin kovasti), mutta jotain Fiatin dieseltekniikasta kertonee että em. Opel Corsassa ja uudessa Opel Astrassa käytetään FIATIN valmistamia dieselkoneita ja niitä tullaan käyttämään myös muissa GM:n autoissa, vaikka GM:llä olisi omiakin dieseleitä.
Lisäksi (tämähän on aina pakko mainita:) FIAT on se valmistaja joka ensimmäisenä esitteli nykyään yleistyneen diesel -moottorien suorasuihkutuksen Fiat Cromassa jo vuonna 1986 ja myi sitten tekniikan eteenpäin Boschille, jonka ansiosta muutkin saivat käyttää sitä ja dieseleiden kehitys lähti hurjaan vauhtiin.
Suomessa nykyaikaisia Fiatin henkilödieseleitä ei ole myyty ilmeisesti hintaneuvottelujen vaikeuden vuoksi kuin vasta nyt, mutta tavara-autoissahan niitä on käytetty koko ajan. Keskieuroopassa on toki ollut koko ajan myytävänä noita dieselmalleja ja dieselkoneella varustettu Stilo on voittanut vertailutestejä ainakin Saksassa - päihitti mm. Corollan, edellisen polven Golfin ja Focus dieselin.
Eli lyhyesti ainakaan dieselmoottorin luotettavuuden suhteen ei kannata Stiloa hylätä :D
Stilon Dieselihän perustuu Alfa Romeon JTD:hen, joka oli markkinoiden ensimmäinen yhteispaineruiskutusmoottori.
Edelläkävijyys tekniikassa ei sinänsä kerro vielä mitään kestävyydessä, mutta Fiat-konsernilla ja italialaisilla yleensä on pitkät perinteet dieseleiden teossa. Alfassakin oli tehokkaat turbodieselit jo 80-luvun alussa, Croman suorasuihku on jo mainittu ja VM:n dieselkoneita on lainailtu moniin merkkeihin, mm. Range-Roveriin.
Itsekin pitkän koeajon Stilo Jtd:llä tehneenä voin suositella lämpimästi kyseistä autoa. Kulutus on pieni, voimaa on aivan älyttömästi, auto on mukava ajaa ja Stilon vakiovarustelu on aivan erinomainen ja diesel malleissa vielä vakiona kauko-ohjattu Webasto, joka on uusissa tehokkaissa turbodieseleissä talvipakkasilla ihan ehdoton varuste.
Kuten jo edellinen kirjoittaja mainitsikin, niin Fiat on ollut suunnannäyttäjä dieseltekniikan kehityksessä, ja euroopassa on diesel -fiateja myyty iät ja ajat ja koneet ovat osoittaneet hyvän kestävyytensä.
Itsellä on bensakäyttöinen Stilo, jolla olen ajanut 20tkm kilsaa vaille huolen häivää. Mitään edes pikkuvikoja ei ole ollut. Itse olen Stiloon erittäin tyytyväinen ja jos nyt olisin ostamassa uutta autoa niin Stiloon päätyisin edelleen, tosin tällä kertaa tohon Jtd:hen korkeaksi kasvaneen vuotuisen ajokilometrimäärän vuoksi.
9 tkm takana JTD MW:llä, ei mitään ongelmia. Voimaa on kivasti, kulutus kohtuullinen vähän raskaammallakin kaasulla. Mikään tilava autohan tuo ei ole, tosin edellinen oli melkein 50 cm pidempi iso farkku.
Ehkäpä ostoa harkitsevan kannattaa odotella 16-venttiilistä mallia, joka näkyy olevan myynnissä jo ainakin Saksassa. 140 hv ja 305 Nm ovat kuitenkin ihan hyvä syy vähän venyttää päätöstä :)
siis ei mk vaan km =)