Eli yksi suurimmista syistä miksi olen yksinäinen on se että en ole liittynyt Facebookiin. Minua on muutamaan kertaan houkuteltu mutten ikinä ole ollut ns. "lammaspersoona".
Loppujen lopuksi en ole päässyt esim. bileisiin tms. mukaan tästä syystä. Miksi ihmiset eivät enää osaa käyttää päätään vaan menevät sinne muiden takia. Itse en varmasti mene sinne, ainakaan enää, kuvottaa kaikki propaganda/mainokset mitä syötetään joka tuutista. Liity, liity, LIITY LIITY VAPAAEHTOISESTI. Mistä tiedätte että siihen ei liitetä esim. käytön kannalta oleellisia maksullisia palveluja? Rekisteröityminen on toki ilmaista, mutta käytöstä ei ole sanottu mitään.
Miten tässä maassa, jossa saat olla homo, transu tms. ei saa olla liittymättä FB:seen ilman että jäät yksin? Milloin sairaaloissa otetaan käytäntö että vastasyntyneet kirjataan suoraan FB:seen? Miksi muoti-ilmiöt aiheuttavat lampaille aina massahysteriaa (iLaite)?
Loppujen lopuksi en ole päässyt esim. bileisiin tms. mukaan tästä syystä. Miksi ihmiset eivät enää osaa käyttää päätään vaan menevät sinne muiden takia. Itse en varmasti mene sinne, ainakaan enää, kuvottaa kaikki propaganda/mainokset mitä syötetään joka tuutista. Liity, liity, LIITY LIITY VAPAAEHTOISESTI. Mistä tiedätte että siihen ei liitetä esim. käytön kannalta oleellisia maksullisia palveluja? Rekisteröityminen on toki ilmaista, mutta käytöstä ei ole sanottu mitään.
Miten tässä maassa, jossa saat olla homo, transu tms. ei saa olla liittymättä FB:seen ilman että jäät yksin? Milloin sairaaloissa otetaan käytäntö että vastasyntyneet kirjataan suoraan FB:seen? Miksi muoti-ilmiöt aiheuttavat lampaille aina massahysteriaa (iLaite)?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Höh, ei se naamakirja ole muuta kuin yksi yhteydenpitoväline muiden joukossa, tuota samaa rainaa sanottiin aikoinaan puhelimestakin.
Facebook on täys paska, ite poistin ku tuli jo viimevuoden kesällä. Ja jos eivät kutsu juhliin tai mihkään nii niitten häpee, facebook huorat ja orjat!
Hyvä kirjoitus! Samaa mieltä.
Eihän sinne pakko ole liittyä :D Kukin tekee miten haluaa. Itse en tykkää puhua puhelimessa. Facebook on pelastanut mut tältä ongelmalta. Ja puhelinlaskutkin ovat nykyään perusmaksun verran ja pari euroa päälle (soitan vain pakolliset puhelut), vaihdan tuttujen kanssa kuulumiset facebookissa.
Ymmärrän facebookin käytön puhelimen sijaan. Käytätkö sen lisäksi yhteydenpitoon sähköpostia, messengeriä, skypeä tmv vai onko kaikki sulla fb:ssä? Jos käytät vain fb, miksi niin? Entä huolestuttaako sinua, mihin tietosi saattavat lopulta päätyä?
Heti kun siihen tulee jotain maksua, lopetan sen käytön. Niin yksinkertaista se on. Ei kaikesta tarvitse niin huolissaan olla. Ja on naurettavaa syyttää yksinäisyydestään sitä ettei ole facebookissa. Enhän minäkään ole suosittu, vaikka sitä käytänkin.
Mun mielestä puolestaan on naurettavaa väittää, ettei Facebook voi olla jonkun yksinäisyyden syynä. Vaikka FB onkin yleensä vain yksi yhteydenpitoväline kaikkien muiden joukossa, joissain piireissä se voi olla oikeasti niin tärkeä, että ilman sitä jää ulkopuoliseksi.
Kunhan ikää tulee niin mitkään facebookit ei vaikuta enää mihinkään elämässä. Nuoret menee vielä laumassa.
Näin keski-ikäisenä asiat määrää jo muut kun joku facebook. Aika tekee tehtävänsä.
Itselläni ei ole tuota facebookia, enkä ole nähnyt mitään syytä siihen kirjautuakaan. Useat ystäväni ovat siitä kertoneet. Jotkut sanovat että ovat sen jättäneet, sillä se on kuulema perseestä. Jotkut taas tykkäävät käyttää sitä kuulumisiensa kirjoitteluun. Tulee samalla kirjoituksella kerrottua kaikille, niin ei tarvitse erikseen ottaa yhteyttä. Se on mielestäni erikoista, sillä minä haluan olla henkilökohtaisesti yhteydessä ihmisiin, en jonkin naamakirjan välityksellä.
Mutta se on todellakin vapaaehtoinen valinta.
Naamakirja on ihan perseestä, kun se ei ole mikään yksityinen paikka. Neuvon poistamaan koko profiilin tai olla liittymättä koko fb.
En minäkään pääse bileisiin, vaikka olenkin facebookissa. Se on persoonasta kiinni. Kai sinulla on puhelinnumero johonka kaverit voi soitella.
Ei en omista myöskään puhelinta. Hakulaitteen omistan. Asun myös luolassa johon saa kuitenkin agrikaatilla sähköt.
IHAN SAMA kirjotatko maksullisen TEKSTIVIESTIN tai KIRJEEN, vai chattaatko facebookissa ILMAISEKSI :) :D asdefretrgy
Facebook on tänä päivänä muotia. Liityin siihen itse ensimmäistä kertaa noin vuosi sitten mutta lopetin sen käytön hiljaittain. Uskoisin että pahin villitys menee ohitse muutaman vuoden kuluessa.
Facebook on mun mielestä aika turha sivusto, mutta en viitsi yleistää koska tiedän että se soveltuu tietynlaisille ihmisille tosi hyvin. Mikä mun mielestä on ärsyttävää facebookissa on se, kun oma seinä täyttyy kaiken maailman turhanpäiväisillä jaaritteluilla ja oman "tilan" päivityksellä. Niinku et esim.
"Tulinpa kotiin duunista, änäri kutsuu" tai
"Oon lukenut koko päivän tenttiin, väsyttää"
"Juon olutta"
etc.
Kirjettä ei muuten pääse hakkerit ynnämuut räkkerit lukemaan, sähköinen media ei taatusti yllä samanlaiseen tietoturvan tasoon - ei nyt eikä tulevaisuudessa.