Räpsähti mitä ilmeisemmin jakopää rikki autossa, tekeekö sellainen koneelle pahaakin tuhoa vai voiko vielä korjuuttaa säikähdyksellä?
Volvo S40 Vm-96 1,6
Kiitokset kaikille asiallisille vastaajille :)
Volvo S40 jakopää sanoi däng däng
4
913
Vastaukset
- Provooooo
Etpä raukka taida edes tietää, että mikä se "jakopää" oikeasti on....
- abc147
tässä tyyppi joka yksinäisyyttään toisilleen purkaa..
- SS
Laita vähän tietoa autosta. ikä, ajetut kilometrit, mikä motti, jne jne
- M(asentaja)
Kyllä tulee todennäköisesti jotain tuhoa. Venttiilien ja männän yhteentörmäyksiä ainakin. Joskus voi selvitä vähemmällä, eli pelkästään venttiilien uusimisella. Tuhon laajuus riippuu yleensä siitä, onko remmi katkennut kovilla kierroksilla vai heti startatessa.
Oletko varmistanut, että kyseessä ei ole se tuiku tavallinen "liimaventtiili" tapaus? Mulla on tehnyt kylmällä kelillä pari kertaa sen perinteisen, että startatessa kone pyörii vammaisesti, kuulostaa ihan siltä kuin remmi olisi pois paikaltaan. Kone ei siis meinaa lähteä käymään, kun pakoventtiili on juuttunut aukiasentoon. Piiiiitkään starttaamalla kone kuitenkin herää eloon ja oireet ovat poissa.
Just ainakin tuo mainitsemasi kone (ja myös 1.8) tekevät tuota liimailmiötä, jos moottoria on käytetty esim. edellisenä iltana ihan vaan hetken, esim. auton siirron ajan. Pitäis aina antaa koneen lämmetä kunnolla, niin tätä ongelmaa ei tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai999520Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki764947Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.524647Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82398Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1051622- 441444
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota551374Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.491311Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441296Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641272