Kaikkialla tontteja tarjolla, keskustassa ja muualla. Rakentaminen hiljentynyt.
Hyvä vai huono tilanne? Olisko että pitääkin odottaa parempien rakennustapojen kehittämistä ettei tulisi hometalo?
Hyvä vai huono tilanne? Olisko että pitääkin odottaa parempien rakennustapojen kehittämistä ettei tulisi hometalo?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taantumassa on sellainen rakennusalaakin tervehdyttävä piirre, että silloin markkinoilta saadaan pois paljon epäpätevää porukkaa - kilpailun kiristyttyä heikoimmat karsiutuu pois. Siksi monet tosiammattilaiset suorastaan tykkäävät aika ajoin alaa kohtaavasta notkahduksesta. Notkollaan olevassa markkinassa myös ne "halutuimmat" raksamiehet joutuvat pikkuisen nöyremmin asiakkaitaan palvelemaan, mikä ei varmasti ole huono asia ensinkään.
Myös tonttitarjonnan riittävyyden luulisi olevan rakennuttajien kannalta pelkästään plussaa.
Hintoja taantumat harvoin onnistuvat pudottamaan, mutta toisaalta korkojen alhaisuus palkitsee huonona aikana rakentajaa.
Mitä taas anot "parempien rakennustapojen kehittymisestä", olisin hieman skeptinen. Tänään viiimeeksi juttelin yhden päivittäin raksaavan kaverin kanssa ja hän moitti suomalaista rakennustuoteteollisuutta älyttömän hitaaksi uudistujaksi - niinkin pieneen vaatimukseen kuin sähköisen lukkojärjestelmän edellyttämiin karmityöstöihin tuntuu olevan ylivoimaista ovitehtaiden vastata. Kaiken kaikkiaankin ala on aika hidasliikkeinen. Jos odotat merkittävää parannusta nykytilaan, et saa taloasi valmiiksi yhden ihmisiän aikana ;-( Tosin kosteusteknisesti kelvollisia taloja osataan nykyisinkin jo tehdä, kunhan vaan viitsitään.
Peltipintainen polyuretaanielementti vaikuttaisi lupaavalta.
Miten soveltuu asunnon seinäksi?
Oletko suunnitellut talon em. elementeistä?
siinä etepuolellahan motarin vierellä on hyviä tontteja ja mukava alue, se äänivallikin estää kaiken äänen tieltäpäin, jopa sinne mäkeen jossa niitä uusia on myytävänä...kun saisivat sen tien vain valmiiksi.
perustalon kun tekee, puolikantavalle laatalle ja ilmakiertolämmityksellä, ja vaihtaa kunnon murskeen koko pohjan alle salaojineen, tiiliverhoilulla, sanoisin että seuraavat 40 vuotta ovat huolettomia, kunhan otat alumiinipuitteiset umpilasit (3-4krt argon). katoksi lasitettu tiili, menee satavuotta ilman pesujakin.
niin, ja halvallahan et saa kuin roskaa, jotain rossipohjasia homeloukkuja (joissa kylmät nurkat ja tuulettumaton alapohja.