Autokoulu Virossa?

autopilotti virossa

Onko joku kokeillut mopokortin hinnalla voi saada autokortin 16 vuotiaana.
Nykyinen eestiläinen tyttöystävä on jo vähön vanhempi, mutta kortti ei maksa thuhansia vaan satoja euroja, ehkä 600 ja voi ajaa jo 16 vuotiaana, toki ei Suomessa.

Asun Virossa ja poikani täytti juuri 18 vuotta. Hän halusi korttinsa heti. Ja sai myös Suomesta. Itse ehdin että siirtäisi kirjat luokseni ja kävisi paikallisen autokoulun, hinnan ero on valtava.

Lisäksi tiedän ainakin kaksi naista jotka ovat hankkineet autokorttinsa täällä pelkällä rahalla. Toinen teki sen vuosia sitten, ilmeisesti käymättä edes opetuksessa, toinen maksoi inssiajon läpi, koska pelkäsi siinä tilanteessa liikaa.

Jos opiskelu esim. Tarttossa tai muualla kiinnostaa, niin se ajokortti on suomalaisopiskelijoille puhdasta opintotukea.

Täytyy vain olla kirjoilla täällä ja selvittää teoriakoe viroksi. Viro on niin helppo kieli, että sitä oppii lukemaan ja ymmärtämään hetkessä.

Itse selvitin erään ilmailualan kurssin teorian täällä pistämällä koko sähköisen materiaalin google translateen. Paljon jäi toki epäselvää, mutta kun selvitin ne olin vironkielisen kurssin paras 57/60.

Kaupallisia helikopterin ohjaaja kursseja en ole vielä löytänyt ,mutta uskon ettei minun tarvitse siitäkän lupakirjasta mansikoita maksaa.

2

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joopajoo

      Ajatustapasi on nerokas. Mistään ei kannata maksaa. Mitään ei tarvitse opetella. Lahjotaan inssi vaikka ei osata ajaa. No meitä on joka junaan.

    • toden totta

      Kaikkeen sitä suomalaiset sortuu, huh huh ja yäk yäk. Ei juma sentään mitä pölhöjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7375
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3917
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3490
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2663
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2632
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2413
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2249
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2125
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1932
    Aihe