Mikä on alkoholin liikakäyttöä

Mikä on alkoholin liikakäyttöä.3 litraa olutta päivässä tai alle neljässä tunnissa.
Vai 3 litraa olutta päivässä tai viikossa?
14210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

?

Äänestä

Jus noin paljonkun sanoit

Äänestä

No liikakäyttöä on esim. se, että haluaa juoda yhtenä iltana, mutta se muuttuukin kahdeksi viikoksi.

Äänestä
  • Semmoinen putkiko tällä kertaa? Eikö sun pitänyt olla tovi raittiina?

    Äänestä

  • 18+4 kirjoitti:

    Semmoinen putkiko tällä kertaa? Eikö sun pitänyt olla tovi raittiina?

    En juo nykyään olutta lainkaan.Mutta silloin kun join olutta.Join 3 litraa olutta alle neljässä tunnissa.Sitä tapahtui vai harvoin.Ja yhden kerran olen sen kokeillut vain.

    Äänestä

  • 18+4 kirjoitti:

    Semmoinen putkiko tällä kertaa? Eikö sun pitänyt olla tovi raittiina?

    No nyt oon ollut jo melkein kaksi viikkoa raittiina.

    Äänestä

  • En juo olutta kirjoitti:

    En juo nykyään olutta lainkaan.Mutta silloin kun join olutta.Join 3 litraa olutta alle neljässä tunnissa.Sitä tapahtui vai harvoin.Ja yhden kerran olen sen kokeillut vain.

    No eipä ole 3 litraa olutta 4 tunnissa kovin erikoista. Itse juon ehkä litran olutta tunnissa, silloin kun juon.

    Äänestä

24 olutta viikossa on maximi

Äänestä

Riippuu hieman keneltä kysyy. Kunnon rapajuopon mielestä kaksi kossua päivässä on ok, lääkärien mukaan enintään korillinen olutta viikossa ja raittiille kaikki on liikaa.

Jos alkoholi häiritsee elämääsi, työtäsi, yöuniasi tai ihmissuhteita, juot sitä liikaa.

Äänestä

Liikakäyttöä on sellainen, mikä aiheuttaa haittoja itsellesi tai muille.
Muistele aamujasi.

Äänestä
  • Itse en juuri niistä aamuista edes mitään oikein muista.

    Äänestä

Jos juo 14 tölkkiä olutta viikossa.Siten että juo ne 14 tölkkiä olutta yhdellä kerralla alle neljässä tunnissa.Onko se vaarallista vai viellä kohtuukäyttöä?

Äänestä
  • Kohtuuta, terveydelle optimaalinen määrä on 17 annosta per vrk ja maksimi 24 annosta vrk.

    Äänestä

  • Se, mikä on vaarallista, on ihan yksilöllistä. Kyllähän tuollainen lapselle on hengenvaarallista, mutta paljon juoneelle aikuiselle ihmiselle tuskin ainakaan akuutisti vaarallista. Ja jos on oikein ns. alan mies, niin tiedän, että moni heistä ei pidä olutta oikein minään. Itse silloin kun juon, niin juon juuri enimmäkseen olutta. Se on vaan niin kiva kiskoa lekaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alkoholin liikakäytt kirjoitti:

Mikä on alkoholin liikakäyttöä.3 litraa olutta päivässä tai alle neljässä tunnissa.
Vai 3 litraa olutta päivässä tai viikossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu