Yksin jää jokainen sellainen, joka ei ole normaali.
Ihmiset käyttäytyvät tässä asiassa kyllä juuri niinkuin eläimetkin, valitettavasti. Jos joku poikkeaa joukosta jollain tavalla, hänen kanssaan ei kukaan halua olla. Hyvä puoli on se, että kun et koskaan saa lapsia, et ainakaan ole syyllinen siihen, että syntyisi lisää yksinäisiä outoja tyyppejä.
Ihmiset käyttäytyvät tässä asiassa kyllä juuri niinkuin eläimetkin, valitettavasti. Jos joku poikkeaa joukosta jollain tavalla, hänen kanssaan ei kukaan halua olla. Hyvä puoli on se, että kun et koskaan saa lapsia, et ainakaan ole syyllinen siihen, että syntyisi lisää yksinäisiä outoja tyyppejä.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sellaisen mielipiteen asiasta olen kuullut, että jos joku on vääränlainen niin on ihan oikein, että sitä kiusataan. Eihän se muuten tajua olevansa vääränlainen. Ja kun se on tajunnut olevansa vääränlainen, se osaa alkaa muuttua oikeanlaiseksi.
Tästä olen kyllä eri mieltä. Ihminen syntyy tietynlaiseksi. Joku sopii joukkoon mukaan, joku toinen ei. Näin se vaan menee.
Sinun kannattaa oikeasti tutustua darvinismiin ja yksinäisyyteen, ennen kuin alkaa väittämään mitään. Niin kuin edellinen kirjoittaja totesi sinun väite on samaa luokkaa "on oikein kiusata joitakin ihmisiä"-väitteen kanssa kanssa.
Eläinkunnassa epänormaalit ja oudot eivät ole hylkiöitä, vaan kelvollisuus lisäntymään perustuu selviytymiseen, johon vaikuttaa äly, fyysinen kunto ja selviytymisvaisto. Ja kun miettii millaiset ihmiset lisääntyvät ihmiskunnassa, niin ymmärtää, ettei oikeasti eletä samoilla säännöillä. Narkkarit, juopot, naistenhakkaajat ja idiootit, jotka eivät edes osaa/tajuaa käyttää kondoomia, ovat hyvin suuri osa ihmiskunnan nykyistä geenipoolia.
Yksinäisyyteen on monia syitä, mutta osaatko laittaa ruokaa, avata tukkiutuneen lavuaarin, poistaa viruksia koneesta, selvitä viikon kestävästä pahasta flunssasta, kun 39 asteen kuume ja ulkona on -20 pakkasta ja pitää huolen taloudesta myös vaikeina aikoina? Ja tehdä kaiken tuon yksin. Yksinäisellä ei ole varaa heikkouteen, koska kaaduttuaan, kukaan ei tule ojentamaan auttava kättä, vaan kaikesta on selvittävä itse. Kyky selvitä yksin elämän haasteista on muuten hyvin arvostettu ominaisuus eläinkunnassa.
minä olen slvästi vääränlainen koska kukaan ei halua olla mun kanssa tekemisissä. Kukaan ei soita koskaan eikä tule käymään. Ilen kui ilmaa, hajuton ja näkymätön. Joo, ja lapsia en tule koskaan tekemään koska naiset ei halua tutustua mitenkään eikä mulla ole edes nais ystäviä ollut moneen vuoteen. eEi on selvää että kuolen yksinäisenä outona hyypiönä.
Niinpä, mikäli ihminen on onnellinen yksin ollessaan on hän todella vahvoilla, lähes haavoittumaton.
Tällaisia ihmisiä yhteiskunnassa pelätään, heitä on vaikea hallita ja ohjailla.
Suurin osa yksinäisistä ei kuitenkaan ole tällaisia, yksinäisiä alfauroita, joita ei voi alistaa ja jotka eivät halua alistaa.
Suurin osa on näitä elämän reppanoita, jotka ovat itseltäänkin jotenkin hukassa ja joita ohjaa yhteiskunnan sosiaalinen paine kohti onnetonta yksinäistä elämää.